ZEELAND GEBOEKT Zeeuwse schrijvers geselecteerd voor BOEK10 NAD A EN NAM ÜEWITPENMEREL Dichter tot de aarde 19 Cabaretière Katinka Polderman en illustrator Jan Willem Hament gaan met het boerenkoppel Leuntje Merien het jaar rond. We kennen Leuntje en Merien al in vele ver schijningsvormen. In (strip)boeken, als kle- dingprints, als schilde rijen, als kleurboek (voor volwasse nen), op deurposten en bekers, als beeld in de openbare ruimte. Steeds datzelfde boerenstel in Beve- landse dracht. Ze hebben beiden een groot en een klein oog, geen neus en geen mond. Met dat grote oog herken je ze uit duizenden. Voor komend jaar brengt Uitgeverij Het Paard van Troje het boerenkoppel van de Baarlandse tekenaar Jan Willem Hament in twee ringbandkalenders (A4-formaat) en een ringbandagenda. De maand- en de verjaardagskalender zijn voorzien van rijmpjes van cabare tière Katinka Polderman. Haar teksten waren uitgangspunt voor de tekenaar. Zo staat op het blad van maart 2017, als op zondag de 26ste de zomertijd be gint: Leuntje, kiek ik e vannacht Zoas dat oort de klok verzet Eerst stoeng t'n op de kasse En noe op ut buffet De agenda voor komend jaar is voor zien van één blad per week, met tel kens een passende prent en tekst. In april, week 17: oaren en zien vergea je op Grieps. En in week 31, als juli overgaat in augustus: Mie oal die extra oage kos ten bluve me dit jaer mè in de buurte. üeUNT3& Lust ok Nie zatter zevieRe \mkj um ouwe ÈoK NOGc W/ë &EKI QRdeki I/C^l De Zeeuwse schrijvers Fio na Hack en Jan Zegers draaien mee in het project BOEK10 van Uitgeverij Godijn Publishing en de online boekwin kel Heel Nederland Schrijft. Voor BOEK10 zijn tien manuscripten geselecteerd, die goed genoeg be vonden werden om uit te geven. Hack en Zegers behoren bij de tien uitverkorenen. Fiona Hack (1972) schreef het jeugdboek - haar derde - Nadja en Najib. Ze zegt over haar boek, dat daarin de positie van meisjes en kinderen in het algemeen aan de orde komt, dat er piraten en een moedige koninklijke tweeling in voorkomen. Kinderen vanaf acht jaar kunnen het boek zelf lezen. Hack is schrijfster en uitgeefster. Van Jan Zegers (1944) uit Ter- neuzen wordt de roman De witpen- merel gepubliceerd. Het is zijn der de boek. Het verhaal draait om de alleenstaande moeder Maria en haar autistische zoon William. De tien boeken van BOEK10, waaronder de twee Zeeuwse, wor den donderdag 22 september ge presenteerd in de Verkadefabriek in Den Bosch. Jan Zegers zorgt vrijdag 30 september om 20.00 uur met PZC-verslaggever Jan van Damme voor een Zeeuwse presen tatie in Porgy Bess Terneuzen. Zeeuwse schrijvers De verse maaltijd van van daag is de oude prak van morgen. Zo iets geldt meestal ook voor de column, het bederfelijkste literaire genre. Maar als je de columns van Ina van der Beugel (1914-2003) opslaat, snuif je ondanks muffe boektitels als Een bosje van dit en Een snufje van dat een verfrissende lucht op. Dat komt door hoe ze schreef en door hoe ze in het leven stond, goedgemanierd maar zonder ma niertjes. Tussen 1946 en 1964 woonde ze in Middelburg, haar man was di recteur van de Zeeuwsche Confec tie Fabrieken. De buitenwereld verwacht dat zij, kind van Amster dam, zich er niet thuis zal voelen. Ze zien haar graag als 'een stede- linge, die, met een huwelijksband om de nek, vastgeklonken zit aan een spijl van een tuinhekje in de provincie'. Dat valt mee, bewijzen de 'Ik woon in de provincie' stukjes, op genomen in de in 1954 versche nen bundel Een snufje van dat. Ze trekt 's avonds allerminst 'ker mend langs de sombere singels'. Middelburg wordt niet bij name genoemd, ze tekent de stad welbe wust met vage lijnen. Maar som mige details verraden het toch, de verwijzing naar de 'ranke toren hals' misschien en de opmerking 'dat er in de winkelstraat al zoveel bommen vielen'. De kleine stad brengt haar 'schoorvoetend iets dichter tot de aarde'. Ze wordt zich bewust van Ina van der Beugel -1914-2003 de seizoenen, de landbouw, de na tuur. Stedelingen hebben slechts 'een jong haantje bij de appelmoes', ter wijl zij kan genieten van 'het ge fluit van de snavelsnerver en het gekwinkeleer van de pierewiet.' Ze benadert haar 'snoezig stede ke' waar in de winter slechts het culturele leven en de kolenhandel bloeien, met een mengeling van ironie en enthousiasme. Haar ogen blijven altijd open, ook op het Walcherse strand. Ze signaleert scherp de standsver schillen tussen de stranden. Ze was er deze keer te laat bij, maar volgend jaar gewoon een strand huisje op het deftige derde strand in plaats van op het eenvoudige eerste. Verrassend dat juist op deze plek de provincie ineens heel pro vinciaals bleek. zaterdag 10 september 2016 Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Leunt e en Merien in 2017 Jan van Damme h-Llill tilth De kalenders kosten 13,95 euro, de agenda 15,95 euro. Alle uitgaven: Uitgeverij Het Paard van Troje, Goes. Pagina uit de Leuntje Merien-agenda 2017, week 28. FIONA A HACK AN ZEGERS Mario Molegraaf Prcfc temen heb 3k genoeg ert0i/èPm|r» wbetig leven zwijg ikitëuer., De-avond zou óok te kcrt 4n'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56