16 ZEELAND Maritiem historicus Ruud Paesie publiceert eind deze maand zijn achtste boek. Hij is onderzoeker, schrijver. Maar koestert ook een leven als avonturier en vrije jongen. Ruud Paesie RUUD PAESIE WERELDREIZIGER, VERPLEEGKUNDIGE, MARITIEM HISTORICUS Als ik iets in mijn kop heb, kan ik er voor de volle honderd procent voor gaan Bij de animisten onderging ik een rituele reiniging waarbij ik eierstruif over me heen kreeg Een stem die lek ker bast. Ogen die je meteen monste ren. Niet al te groot van stuk, maar een uitstra ling die zegt dat je het beter niet op een handge meen kunt laten aankomen. Twee ringetjes in het rechter oor, een overblijfsel van zijn vrijgevochten jaren. Net als zijn snor en het mi nieme sikje op zijn onderlip: haar groei die herinnert aan de tijd dat hij met lange lokken en baard door zijn wereld stapte. Ruud Paesie. Sinds 2004 woont hij met zijn vrouw Caroline in een i7e-eeuws pand in de Korte Noordstraat in Middelburg. Een museumpje bijna, als je er binnen stapt. Wie reist neemt wel eens een souvenir mee. Wie duikt ook. Paesie is in het Zeeuwse gekend als maritiem historicus. Het jonge re broertje van Vlissinger Doeke Roos wordt hij wel genoemd. La ter deze maand verschijnt zijn achtste maritieme boek, over de slavenopstand in 1785 op het Zie- rikzeese schip Neptunus. Waar Roos een overzichtelijke loodsen- achtergrond had, ligt er bij Paesie een meer avontuurlijke cocktail aan de basis. De buitenwereld ziet altijd de be schaafde, belezen historicus. Maar die doctor in maritieme ge schiedenis is niet de hele Ruud Paesie. Althans, u hebt nogal wat omwegen gemaakt voor u in rus tige Zeeuwse wateren terecht kwam. „Ik groeide op in Nijmegen. Een roerige studentenstad in mijn jon ge jaren, de grote revoltes van eind jaren zestig waren net aan de gang toen ik naar de middelbare school ging. Ze hadden het over het Havanna aan de Waal. Ik was een beetje een opstandige jongen. Vrijgevochten. Havo lukte niet, ik haalde met moeite de mavo. Meer feest dan school - dat was mijn pu berteit. Mijn ouders zorgden voor een open en liberale opvoeding. Nu durf ik wel te zeggen dat ik een lastpak was." Wanneer kwam het verstand? „Na mijn middelbare school be gon ik aan een opleiding verpleeg kunde in het Radboud Zieken huis. Mijn vader werkte daar als personeelschef. Een paar vrienden kozen dezelfde opleiding. Ik be gon daar in 1975 en raakte meteen laaiend enthousiast. Zozeer dat ik geneeskunde wilde gaan stude ren. Maar ja, met een mavo-diplo ma... Ik werkte veertig uur in het ziekenhuis. Daarnaast ben ik avondschool gaan doen. In vier jaar tijd haalde ik mijn diploma's havo, vwo en verpleegkunde. Dat was - inderdaad - vrij uitzonder lijk." Daarmee stond de deur naar een studie geneeskunde open. „Het eerste jaar werd ik uitgeloot. Toen besloot ik maar met politico logie te beginnen. Inmiddels werd ik ook opgeroepen voor mijn ver vangende dienstplicht. Ik was er kend dienstweigeraar. Een naïeve pacifist. Als het me nu werd ge vraagd, zou ik voor de mariniers opleiding kiezen. Maar nu ben ik zestig, toen was ik twintig jaar. Als dienstweigeraar mocht ik weer in het Radboud Ziekenhuis aan het werk. Deze keer liep ik sta ge op de anesthesie en volgde een intensive care-opleiding. Ik zag van alles: openhartoperaties, trans plantaties. Begin jaren tachtig werd ik ingeloot voor geneeskun de. Ik haalde het eerste jaar. Maar de twijfel was groot. Moest ik hier mee doorgaan? Ik wist wat me te wachten stond: zeven jaar basis arts en dan nog eens zeven jaar specialiseren. Ik was 25 jaar en dacht: ik ga eerst een lange reis maken." Kreeg de opstandige, losgeslagen jongen weer de overhand? „Als ik iets in mijn kop heb, kan ik er voor de volle honderd pro cent voor gaan. Ik had gelezen over wereldreizen en wilde naar Afrika. Eerst liftend naar Grieken land, Turkije, daarna via Syrië en Egypte naar Soedan. Een bundel dollars en mijn paspoort op mijn buik geplakt. In die tijd, de jaren tachtig, kon je nog gemakkelijk in al die landen reizen. Uiteindelijk kwam ik in Congo terecht. Met mijn achtergrond als verpleegkun dige was ik niet bang. Ik liep nooit op blote voeten, een ontstoken wondje betekende zonder meer einde reis. Na een halfjaar kwam ik terug thuis. Om er na een paar maanden opnieuw op uit te trek ken. In mijn eentje. Als je niet weet waar je terecht gaat komen en wat je gaat doen, is dat het han digst. Het Midden-Oosten, Zuid- Amerika, ik zag voor het eerst moskeeën, maakte rituele begrafe nissen mee in Varanasi, in de Ama zone heb ik met indianen op pi ranha's gevist, ik heb tot op 5500 meter hoogte de klassieke route gelopen van Sir Edmund Hillary, de man die in 1953 als eerste de top van de Mount Everest bereik te. Op Borneo was ik drie maan den, bij de animisten heb ik een ri tuele reiniging ondergaan waarbij ik eierstruif over me heen kreeg. Kijk, deze koker met gifpijlen heb ik nog als souvenir. Daarmee scho ten ze apen dood." Wat heet: een vrije jongen. „Ik had wel vriendinnetjes. In Ne derland, Duitsland, Italië. Nee, geen kinderen, dat ging niet samen met het leven dat ik in die jaren leidde. Slank, ik was zeer slank. In de jaren negentig deed ik aan duur- lopen en krachttraining, en ik fiets te veel. Ik ga nog altijd drie keer per week naar de sportschool. Fiet sen doe ik ook nog, naar mijn werk bij Emergis in Kloetinge. Sinds 2006 ben ik psychiatrisch verpleeg kundige bij Ithaka op de gesloten crisisafdeling j eugdpsychiatrie. Twee tot drie dagen per week, ik draai alleen late diensten, van drie uur 's middags tot 11 uur 's avonds. Zo houd ik alle ochtenden vrij voor archiefonderzoek en schrijven." Hier in huis staat een vitrinekast met opgedoken objecten van het bij de Maladiven gezonken VOC-schip Ravesteyn. Musketko gels, tinnen kannetjes, pijpenkop- jes, een benen handvat van een mes. „Begin jaren negentig kwam ik in contact met archeologisch onder- wateronderzoek in de Maas bij Cuijck. Daar heb ik een Romeinse brug in kaart helpen brengen. Van 1994 tot 2007 werkte ik jaarlijks een paar maanden als duikinstruc teur op de Malediven, in de Indi sche Oceaan ten zuidoosten van India. Tim Godfrey, een Australi sche duiker, vertelde me het ver haal van het in 1726 verongelukte VOC-schip Ravesteyn. In Neder land heb ik vervolgens archiefon derzoek gedaan. In 1996 zijn we gaan duiken. Meteen de eerste of tweede keer kwam ik op het wrak terecht, ik zag het vier meter lan ge plechtanker en een kanon." Dat was het begin van uw car rière als maritiem onderzoeker en schrijver. „Ja. En door het onderzoek naar de Ravesteyn kwam ik in Middel burg. Ik zag de prachtige, oude kern. Daarmee vergeleken vond ik Nijmegen maar een cultuurarme stad. Zo besloten we naar Middel burg te verhuizen." Avontuur, doorzettingsvermo gen, discipline, fantasie. „In die trefwoorden kan ik me vin den. De wereld boeide me. Dan heb ik nog niet verteld dat ik ook parachute heb gesprongen. Hoog in de lucht. Maar dus ook diep in de zee. Ik ben ooit bijna gesand- wicht door twee walvishaaien en zwom tussen hamerhaaien op vijf tig meter diepte. Dat kunnen niet veel mensen zeggen." zaterdag 10 september 2016 Tk ben bijna gesand wicht door twee walvishaaien' Jan van Damme Op 3 augustus 1956 geboren in Haarlem. Kort daarna ver huisd naar Nijmegen. Sinds 2007 getrouwd met Caroline van der Mandele. Geen kinderen. 1975-1979: opleiding ver pleegkunde Radboud Zieken huis Nijmegen. 1976-1979: avondschool ha vo en vwo. 1979-1985: studie politicolo gie (niet afgerond). 1981-1983: studie medicijnen (niet afgerond). Vanaf 1983: wereldreizen. 1994-2007: duikinstructeur op de Malediven. 2001-2006: werk met jonge ren met gedragsproblemen. 2006-heden: psychiatrisch verpleegkundige bij Ithaka in Kloetinge. 2002-2008: dissertatie-on derzoek aan de Universiteit Leiden, gepromoveerd op het proefschrift Lorrendra- yen op Africa. Andere publi caties (selectie): Het VOC-re- tourschip Ravesteyn, Ge schiedenis van de MCC. Eind deze maand volgt: Slavenop stand op de Neptunus. Ruud Paesie tussen attributen die laten zien wat hij is: wereld reiziger en maritiem historicus. FOTO MECHTELD JANSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 53