DELTA ZEELAND 13 Galerie van Anne Mannaerts in Terneuzen SCOOR DE BESTE DEAL OP DELTA.NL/FOXSPORTS Of je nu van rauw, lieflijk, geheimzinnig of speels houdt, in Lokaal 54 in Terneuzen vind je het allemaal. Als het om kunst gaat tenminste. En je kunt er nog een drankje drinken ook. Het aantal galeries voor professionele kunst is in Zeeuws-Vlaanderen op de vingers van één hand te tellen. Lokaal 54, een ruim pand in de Terneuzense bin nenstad, is de opvolger van Gale rie 45 in Westdorpe. De nieuwe lo catie ontbeert een beeldentuin. Die werd galeriehoudster Anne Mannaerts te veel. Maar er nu zijn meer en grotere exposities te zien. Zowel binnen als buiten de kunst waart te vaak de hokjesgeest van het eigen gelijk Minstens vijf per jaar, met altijd zes of zeven kunstenaars. Anne Mannaerts, zelf ook kun stenaar, houdt van vakmanschap en van diversiteit. Alleen al dat laatste is mooi. Zowel binnen als buiten de kunst - daarbuiten mis schien nog net wat meer - waart te vaak de hokjesgeest van het ei gen gelijk. Een levenshouding die in principe door kunst doorbro ken zou moeten worden. Als er één waarheid was zouden Charley Toorop, Marinus Boezem en Piet Dieleman in het Zeeuws Museum niet samen in dezelfde zaal han gen. En over vakmanschap: dat bete kent dat je waarmaakt wat je pre tendeert. Lukt dat, dan kan het re sultaat variëren van aardig tot uit muntend. En heel soms kan dat laatste samengaan met uniek, tijd loos goed en is er sprake van een meesterwerk. In Lokaal 54 is het gemiddelde aardig tot goed. Genoeg reden om er eens binnen te stappen. Dan valt meteen een stevig uit de klui ten gewassen stalen kan op, eigen wijs dansend van vorm, zó in drie kleuren beschilderd dat de vorm een speels contrapunt krijgt. De maker, Arnold Nix Holterman, neemt vaker huishoudelijke voor werpen als start. Ze spetteren van plezier. De bovenruimte van Lokaal 54 is het domein van Bert Quite, die soms aangrijpende schilderijen maakt, zoals de beeldcollage 'Cruel World' en soms een Hop- per-achtige melancholie etaleert. Hij reflecteert ook licht ironisch op het bestaan in het algemeen en het kunstenaarschap in het bijzon der. De afgebeelde doeken 'Droog Brood' - geïnspireerd op een Van Gogh - en '50% Discount' zijn daar lekker geschilderde voorbeel den van. Vlakbij staat 'Lady in Red', een strak gestileerd rood glanzend beeld van een vrouw. Ada Andreae-Helder zit al veertig jaar in het vak, wat geen beletsel is om weer fris voor de dag te ko men met sculptuur in keramiek en brons. Zij verbeeldt eigenwijze en zelfbewuste vrouwen. Daar kunnen er nooit teveel van zijn! Beneden meer van Ada Helder en een reeks op (geschilde) sinaasap pels gebaseerde composities van Paul De Wachter. Mooi, maar mij wat te gekunsteld. Er is de sugges tie van los en raak, maar je ziet De Wachter soms moeizaam contou ren trekken. Dan zie ik liever de stillevens van Adri Karman die zich voegt in de kaders van de fijn- schilderkunst en dat liefdevol doet. Harmonieus, maar ook wat braaf, vertolkt hij zijn liefde voor de schoonheid van bijvoorbeeld wat peren en een vaas met bam- boetakken. Dimitris Grammatikopoulos slaagt erin me mee te nemen een intrigerende, soms letterlijk ge laagde wereld, waarin het bewus te en het onderbewuste elkaar ont moeten. Alles is te koop, net als de sieraden van Annette Hogenboom die met een verwijzing naar Kel tisch vlechtwerk slechtere voor beelden kon kiezen. oktober, Nieuwstraat 54, Terneu zen. Wo. t/m zo. 13.00-18.00 uur. ■■JrSSmiK ÏFOXl EREDIVISIE zaterdag 10 september 2016 Lokaal 54 biedt voor elk wat wils RECENSIE Nico Out 'Droog Brood' en '50% Discount' van Bert Quite, foto nico out Expositie in Lokaal 54: t/m 23 V» r "^2?A;-:.. va.4 .yi-AAjv- verbindt eredivisie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50