Bellers politielijn hangen op door lange wachttijd 4 NI HEMA gaat op de schop. Vandaag openen de eerste testwinkels die zijn ingericht volgens het internationale concept van het warenhuis. n d i De heropening van de HEMA- filialen in Bussum, Uithoorn, Vleuten en Zwijndrecht is be doeld als aftrap voor een groot scheepse ombouwoperatie. Als klanten meer uitgeven in de testwin kels, krijgen vanaf volgend jaar alle winkels in de Benelux (meer dan 6oo) een facelift. Een herinrichting voorkomt dat het al ja ren verlieslijdende HEMA V&D achterna gaat, daar is topman Tjeerd Jegen van over tuigd. „In het buitenland hebben we kleine re winkels met minder artikelen, maar die leveren een veel hoger rendement op dan onze Nederlandse vestigingen. De nieuwe indeling is veel overzichtelijker, de uitstra ling frisser. Dat zal ertoe leiden dat ook Ne derlandse klanten meer bij ons kopen." Met HEMA is het een beetje zoals met je zolder. Echt logisch is de indeling waar schijnlijk niet, maar je bent het nou een maal zo gewend. Het gebrek aan overzicht viel Jegen, die vorig jaar aantrad als ceo na verschillende banen bij grote buitenlandse winkelketens, meteen op. „In onze winkels vragen heel veel klanten waar ze iets kun nen vinden. De inrichting was niet geba seerd op hoe mensen winkelen, maar op wij inkochten: de herensokken bij de kin dersokken, de badhanddoeken bij de thee doeken. Zo was dat historisch gegroeid." Saskia Touw is verantwoordelijk voor het winkelconcept in de buitenlandse vestigin gen. Dat is, net als bij succesformules als IKEA en Flying Tiger, gebaseerd op de ver schillende ruimtes in huis: badkamer, keu ken, kantoor, babykamer. In Bussum is te zien waar dat toe leidt. Naast de aquablau- we badhanddoeken staan ook prullenbak- jes, zeepdispensers en tandenborstelhou ders in dezelfde kleur. Naast de sport-bh's hangen niet langer herenonderbroeken, maar sportshirtjes- en broeken voor dames. Dat is niet alleen logischer, zegt Touw. „Een klant zal eerder denken: wat leuk, dat shirtje neem ik ook mee." De gangpaden zijn een stuk breder ge maakt, zodat scootmobiels en kinderwa gens niet meteen de doorgang blokkeren. Door die bredere paden blijft minder schap ruimte over. Toch is het assortiment niet ge krompen, zegt Jegen. „Lagen vroeger vier UW planken vol met dezelfde shirts, nu hebben we vier verschillende shirtjes aan één rek hangen. Dat betekent dat we spullen vaker moeten bijvullen vanuit het magazijn, maar ook dat we zo beter kunnen laten zien hoe je kleding kunt combineren." HEMA was te veel een supermarkt gewor den, vindt hij. „We waren vooral bezig met vakkenvullen. Nu hijsen we ons product op het podium." Het effect van die facelift wordt nauwkeu rig gemonitord. Met enquêtes onder klan ten, maar vooral in de kassalade. Aan de hand van de resultaten worden de verbou wingsplannen voor de overige honderden winkels eind dit jaar bijgesteld. Voor de nieuwe inrichting heeft HEMA goed gekeken naar de manier waarop men sen online shoppen, zegt Jegen. „Jongeren zijn gewend dat ze alles in een paar kliks kunnen vinden. Zij hebben zo'n korte aan dachtsspanne, dat ook in de winkel alles meteen vindbaar moet zijn." Enorme voorraden met onverkochte spul len zijn één van de redenen dat HEMA ver lies draait - al zit de omzet sinds ruim een jaar weer in de lift. De opslag is duur, de ruimte om uitverkoop te houden in eigen winkels beperkt. En verkopen aan dumpza ken gaat niet: er staat immers een HEMA- logo op. Om die reden opende het waren huis dit voorjaar vijftien tijdelijke outletza- ken in voormalige V&D-panden. Daar loopt de opruiming lekker, zegt Jegen. „Die panden zitten op uitstekende locaties." Aanvankelijk had HEMA vooral last van het faillissement van V&D. „Het leidde tot één van de grootste opheffingsuitverkopen ooit, vlak voor onze neus." Met het wegval len van de populaire Schoolcampus van zijn concurrent rook HEMA echter kansen. „We hebben vol ingezet op jongeren, met het grootste assortiment merkagenda's van Nederland. Die verkochten uitstekend; twee keer zoveel scholieren lopen nu met HEMA-artikelen." Niet op elk terrein pikt HEMA volgens de topman een graantje mee van de 8oo mil joen euro omzet die door het bankroet van V&D te verdelen valt. „Zo verkocht V&D veel merkproducten en reisartikelen. Daar doen wij minder in. Maar ouders die kinder kleding bij V&D kochten weten ons goed te vinden. In die categorie zien we ons marktaandeel hard stijgen." De wachttijden voor bellers lopen nog altijd hoog op, soms tot een halfuur, melden bronnen bij de Regionale Service Centra (RSC) van de politie. Twee maanden ge leden berichtte deze krant al dat de politie tips mist door ict-pro- blemen en een explosief ziektever zuim bij de telefooncentra. Sindsdien is de situatie nauwe lijks verbeterd. In de meeste re gio's lukt het nog steeds niet om 8o procent van de bellers binnen 20 seconden te woord te staan. Ook is er veel onvrede over een reeks spoedmaatregelen die de po litietop afkondigde na de bericht geving door deze krant. De maat regelen worden 'pleisters' en 'lap middelen' genoemd. „Er is sprake van een angstcul tuur", zegt Jan Struijs, voorzitter van de Nederlandse Politiebond (NPB). „Medewerkers durven niet openlijk te klagen en leidinggeven den ondernemen te weinig actie." Een anonieme RSC-medewerker beaamt dat: „Iedereen is bang en duikt om z'n eigen hachje te red den." In juli heeft de politietop een taskforce opgericht om de proble men bij de servicecentra aan te pakken. De taskforce staat onder leiding van Ronald Zwarter, hoofd Operatiën in Noord-Neder land. Hij is de rechterhand van po litiechef Oscar Dros, die als porte feuillehouder verantwoordelijk is voor de dienstverlening bij de Na tionale Politie. Er is sprake van een angstcultuur. Medewerkers durven niet te klagen In een interne memo schrijft Dros over de malaise bij de telefooncen tra: 'Het is evident dat dit ten kos te gaat van de dienstverlening aan burgers, onze eigen informatiepo sitie en imagoschade oplevert voor de politie.' In het memo kondigt hij negen spoedmaatregelen aan. Zo mogen de servicecentra tijdelijk uitzend krachten inhuren om gaten in de personeelsbezetting op te vullen. Ook moeten gedetacheerde RSC- medewerkers direct teruggehaald worden. „De uitzendkrachten mo gen maximaal twee keer drie maanden bij ons werken", zegt een medewerker. „Een doekje voor het bloeden." Volgens vakbondsman Struijs zijn de maatregelen 'slechts lap middelen'. „De politietop biedt vooralsnog geen structurele oplos singen. Voor de iet-problemen is helemaal geen aandacht." Regionale eenheden mogen tij delijk hun 'urgentiebudget' aan spreken voor extra bemanning van de servicecentra. „Maar van dat geld moeten ook veel andere dingen betaald worden, zoals op- schaling bij terreurdreiging en grootschalige rechercheonderzoe ken", stelt Struijs. Politiechef Dros kondigt een on derzoek aan naar de werklast bij de servicecentra en een analyse naar oorzaken van het hoge ziekte verzuim. Een woordvoerder van de korpsleiding meldt dat de be reikbaarheid van 0900-8844 'van zelfsprekend uiterst relevant is'. zaterdag 10 september 2016 'Buitenlandse' inrichting moet HEMA uit slop trekken Annemieke van Dongen Bussum keuken M HEMA heeft bijna 700 winkels in 7 landen medewerkers producten 4 Tjeerd Jegen, ceo van HEMA, en formulemanager Saskia Touw in de pilotwinkel. FOTO SHODY CAREMAN De problemen bij de telefoon centra van 0900-8844 ('geen spoed, wel politie') zijn nog lang niet opgelost. Elke dag hangen duizenden bellers op, omdat ze te lang moeten wachten. Koen Voskuil Peter Winterman Den Haag —Jan Struijs, NPB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4