OM eist 10 jaar cel tegen sekstherapeut 59.50 Facebook overstag 3 Forensische onderzoekers zetten steeds nieuwere technieken in Vijftien jaar na 9/11 is van veel slachtoffers nog altijd geen spoor. In New York probeert een forensisch team 1.113 vermisten te identificeren. 49; Het kan wat vreemd ruiken rond het kan toor van forensisch patholoog Barbara Sampson in een van 's werelds grootste instituten voor dna-onderzoek, waarschuwt een medewerker. De autopsiekamers zijn vlakbij, en het werk gaat in een stad als New York altijd door. Elk jaar is autopsie op 5.000 licha men nodig en worden hier 50.000 bewijsstukken uit bijvoorbeeld moord- of verkrachtingszaken be studeerd. Ondertussen ligt er nog een vijftien jaar oude taak: identi ficatie van de slachtoffers van 9/11. Spoor Van 40 procent van de 2.753 men sen die omkwamen in het World Trade Center is nooit een spoor ge vonden. Nog bijna dagelijks probe ren leden van een tienkoppig team onder leiding van Sampson dna te onttrekken aan botresten die in het puin van Ground Zero zijn gevonden. „Frustrerend werk", zegt Sampson. „Het gaat langzaam en moeizaam." Op alle 22.000 menselijke resten die zijn teruggevonden, zijn in de afgelopen vijftien jaar dna-testen uitgevoerd, maar 7.585 resten zijn nog altijd niet van een naam voor zien. Ze zijn zozeer aangetast door vuur, vliegtuigbrandstof of blus water, dat het dna vrijwel onher kenbaar is. Zo kan het dat nog al tijd 1.113 mensen zoek zijn. Sampson heeft het tot haar per soonlijke missie gemaakt om be wijs van hun dood te vinden. Door stug te blijven testen: na tien mislukkingen geeft een elfde test van hetzelfde stukje bot soms wél een dna-profiel. En door de grenzen van de wetenschap op te rekken. Als het met bestaande technieken niet lukt, ontwikkelen de New Yorkse onderzoekers zo nodig zelf een betere methode. Vijftien jaar geleden werden bot resten bijvoorbeeld nog handma tig verpulverd om bij het dna te kunnen komen, inmiddels gaat dat machinaal. „Hoe fijner het poe der, des te meer dna we vinden, hebben we ontdekt", vertelt Mark Desire, assistent-directeur van de afdeling vermiste personen. Hij krijgt geregeld telefoon van over zeese collega's die zijn expertise nodig hebben. Het team dat de passagiers van de MH17 identifi ceert vroeg bijvoorbeeld advies. De laatste keer dat Desire en zijn mensen erin slaagden een nieuw slachtoffer te benoemen, was in maart 2015. Toch zit er voor uitgang in het onderzoek, verze kert hij. In het afgelopen jaar kon hij 106 keer een naam op een bot- fragment plakken. Steeds ging het echter om mensen die al eerder geïdentificeerd zijn. „Soms vin den we wel 300 keer een stukje van één persoon." Na vijftien jaar dringt de vraag zich op: wanneer komt het mo ment dat Sampson het onderzoek moet staken? „Nooit", zegt ze reso luut. „We hebben wel eens een pauze ingelast tot een nieuwe techniek beschikbaar was, maar we stoppen nooit. De toenmalige directeur van het instituut heeft een belofte gedaan aan de fami lies: wat er ook voor nodig is, we doen alles om uw geliefden te vin den. We zien hier elke dag hoe be langrijk zoiets is voor families. Zonder identificatie is rouw in compleet, en dat blijft nabestaan den achtervolgen." Wolkenkrabber Vanuit het instituut zag Barbara Sampson zelf hoe het tweede vliegtuig zich in een wolkenkrab ber boorde. Mark Desire was al ter plaatse voordat de torens instor ten, toen nog met het idee dat hij bewijs ging verzamelen van een vliegtuigcrash. „We zijn getraind om neutraal te zijn en ons werk niet mee naar huis te nemen, maar het onder zoek naar 9/11 is compleet anders. We spreken geregeld met nabe staanden. Om uit te leggen waar om het zo lang duurt, bijvoor beeld. En om voor ogen te houden waar we het voor doen." Botfrag- menten testen zonder veel kans op succes is voor een forensisch onderzoeker niet de spannendste klus, moet Desire bekennen. Het doel is echter in steen gebei teld: alle 2.753 slachtoffers terug vinden. Dr. Sampson blijft hoop vol. Er komt een manier om dna uit minieme botresten van slechte kwaliteit te halen. „Toen ik in de jaren 80 begon met moleculaire biologie konden we ons niet vóórstellen dat we zouden kun nen wat we nu allemaal doen." We zijn getraind om neutraal te zijn, maar dit onderzoek is compleet anders Zutphen dinerZuid-Limburg diner 50 www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 7ocpg DORDRECHT Justitie wil dat Aaldert van E. (75), de van on tucht verdachte therapeut uit Hoogblokland, tien jaar cel krijgt. Ook moet hij, als het aan het Openbaar Ministerie ligt, drie slachtoffers een schadever goeding betalen: twee van hen zouden 15.000 euro moeten krij gen, één 20.000, zoals ze ook heb ben verzocht. Daarnaast moet de voormalig hulpverlener verboden worden contact te zoeken met zijn ver meende slachtoffers of hun fami lieleden. Die eis werd gisteren bekend tijdens de tweede dag van de zitting in de strafzaak. Van E. werd in augustus 2015 aan gehouden. Tegen hem liggen vijf aangiftes van verkrachting en aanranding. De vrouwen kregen therapie van hem in zijn christe lijke centrum in De Neshoeve in Ridderkerk, of in de later opge richte zorgboerderij Hoeve Jedid- ja in Meerkerk. De vrouwen stellen op hun kwetsbaarste momenten - som migen hadden juist therapie no dig vanwege een seksueel trau ma - te zijn misbruikt door de christelijke zorgverlener. Zijn ad vocaten pleiten voor vrijspraak. Op vrijdag 23 september doet de rechter uitspraak. Incl. rondvaart zaterdag 10 september 2016 'We stoppen nóóit met speuren naar slachtoffers' Onderzoekster Jenica Jensen is bezig met dna-onderzoek in het lab in New York. foto chantal heijnen Karlijn van Houwelingen New York Barbara Sampson, forensisch patholoog 2 nachten incl. ontbijtbuffet in 3* Tulip Inn Meerkerk Incl. rondvaart van 1,5 uur door de Biesbosch Gratis parkeren, wifi en wandel- en fietsroutes Aankomsten t/m okt. Betaal pas bij aankomst! 4* Inntel Hotels Resort Zutphen (8,0) 3* Hotel Restaurant op de Beek (7,8) 1 nacht incl. ontbijtbuffet 2 nachten incl. ontbijtbuffet lx diner (hoofdgerecht) Incl. rondvaart en wifi lx diner (hoofdgerecht) pa Gratis parkeren en wifi J** Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting OSLO De foto van het Vietname se 'napalmmeisje' mag van Face book toch worden gedeeld. Het internetbedrijf kwam daarmee te rug op het eerdere besluit de fo to te verwijderen omdat de plaat tegen het strikte antiblootbeleid zou ingaan. De controverse ont stond toen de Noorse krant Af- tenposten de foto deelde en Facebook deze verwijderde. De krant verweet Facebook cen suur en machtsmisbruik en rea geerde woedend. De foto van Phan Thi Ki Phuc, die bedekt met brandwonden na een napalmaanval over straat rent, werd bekroond met een Pul- litzerprijs. Voor maar:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3