'Eigen Europees toernooi is zinloos' Jaren krijgen vat op Serena Froome brengt de spanning terug 31 sen die mij het gevoel geven dat ze voor mij gaan, maar het toch niet doen. Dat heeft Aleksander net zo goed. Uiteindelijk wordt het écht op de dag van de verkiezing beslist. En ik heb gemerkt dat de speech op de dag van de verkiezing van invloed is. Ik denk dat Prins Ali het daar tijdens de FIFA-ver kiezing op verloren heeft. Die speech kan de zoge naamde zwevende kiezer overtuigen. Of niet." „Met persoonlijke aandacht. Tijdens een van mijn campagnebezoekjes zei iemand: 'Jij scoort bonus- punten. Ik heb nog hier nooit iemand van de UE FA gezien. Niemand luistert naar mij'. Daarnaast zit ik al zeven jaar in het uitvoerend comité van de UEFA. Ik heb de zaak langzamerhand van de helling af zien glijden. Ik weet ook wat de oorzaak is." „Het gebrek aan leiding. De administratie bij de UEFA, het zogeheten apparaat, neemt langzamer hand alles over. Ze heeft veel te veel macht. Dat was onder Platini al zo, maar we zitten inmiddels elf maanden zonder voorzitter. Dat is een va cuüm. Zo krijgt het bestuur soms op de dag van een beslissing pas de stukken te zien. Dat kan na tuurlijk niet. Ik sta te popelen. Ik kan de proble men direct aanpakken, ik ken de weg." Ik vraag niet, zoals Ceferin (foto), of ze op me gaan stemmen „Ja, ik vind van wel. Of de 55 kiezers dat ook vin den, is de vraag. Als je ziet wat de UEFA allemaal heeft laten liggen in Brussel de afgelopen maan den... Denk bijvoorbeeld aan het aanpakken van transfers van minderjarigen. Binnen de EU mag je vanaf 16 jaar transfereren, buiten de EU vanaf 18 jaar. Dat is ongelijkheid. Dat moet anders en daar moet veel meer op worden ingezet. De UEFA-pre- sident moet elke maand in Brussel zijn. Sterker: daar moet een kantoor worden geopend. Met pro fessionele lobbyisten. Ik weet hoe dat werkt, ik ken die lui in Brussel. Ik was laatst bij Frans Tim mermans op bezoek dus ja, ik kan meteen begin nen. Daarom zeg ik: 'longens, we staan al elf maan den stil. Wees nou verstandig en kies niet iemand die eerst een jaar nodig heeft om zich in te wer ken'." „Exact, maar er zijn ook bondsvoorzitters die zeg gen: 'Tweeënhalf jaar vind ik te kort, dan ga ik lie ver direct voor hem (Ceferin red.), want hij kan daarna opnieuw worden verkozen'. In mijn mani fest staat dat ik vind dat wij de statuten van de UEFA gelijk moeten trekken met die van de FIFA. Dus een maximum aantal termijnen voor bestuur ders én de leeftijdsgrens verhogen van 70 naar 75 jaar. We worden allemaal steeds ouder, dus ik vind dat je iemand van 70 niet per definitie moet afschrijven. Ik heb daarom tegen de bonden ge zegd: 'Als jullie dat ook vinden, kan ik na tweeën- halfjaar eventueel verder'." „Duitsland, Hongarije, Ierland. Al is Duitsland he lemaal een verhaal, trouwens. Ik ben afgelopen week gebeld door hun voorzitter (Reinhard Grin- del red.). Hij somde een aantal punten op om uit te leggen waarom hij voor Ceferin gaat. Ik zei: 'Dat zijn allemaal punten die in mijn programma staan'. En er was nog een dingetje waar hij het niet mee eens was, maar 'dat kon ook aan de verta ling liggen'. Dan denk ik: dit is zo'n belangrijke be slissing. Je hebt mijn nummer, bel me dan." „Ja, enorm. Ik vind dat niet professioneel. Ik doe er alles aan om juist zo over te komen. Met een manifest, een filmpje. Ik vertaal het zelfs in het Russisch en het Duits, door een professioneel ver taalbureau. En dan krijg ik zo'n antwoord." „Ik kan je het salaris dat ik nu verdien alvast ver klappen: nul euro. Maar serieus, natuurlijk ga ik dat doen. En over die open agenda: er is nu niet eens een beleidsplan. Het bestaat niet. Je kan dus ook niet toetsen of je bent waar je moet zijn." „Nee, we hobbelen van seizoen naar seizoen. Weet je wat het is: er komt nog elk jaar meer geld binnen. Dus iedereen denkt: waar maken we ons druk om? We geven ook zo makkelijk geld uit aan allerlei zaken. Geef het aan de landen die het no dig hebben om veldjes aan te leggen, om een infra structuur in het voetbal op te bouwen." „Dat zijn ze ook wel. De vraag is alleen wie ze de klus laten doen. Laten ze het mij doen, iemand met ervaring, óf kiezen ze voor iemand zonder er varing en zonder netwerk, die het wel langer kan doen. Ik lees altijd met veel plezier dat mijn con current praktisch heel Oost-Europa achter zich heeft. Nou, dat bestrijd ik. Dat zegt genoeg..." HERVORMING CHAMPIONS LEAGUE Want stel nou eens dat het wél kan? Dat Chris Froome op zijn laatste koersdag van 2016 nog een stunt in petto heeft en na de Tour ook nog de Vuelta wint? Onbe staanbaar leek dat gistermorgen nog, met een achterstand van 3.37 op leider Nairo Quintana. Maar in de tijdrit naar Calpe verkleinde Froome dat gat tot 'slechts' 1.21. De Brit gaf de wielerfans daarmee hoop op een spannende apotheo se. Al is die kans niet al te groot. Ga maar eens zoeken naar een ber grit waarin Quintana 81 seconden verloor op Froome. Op één dag van Madrid kan een moment van zwakte of onoplettendheid nu echter al genoeg zijn. „Natuurlijk heeft Nairo nog al tijd een dikke minuut voorsprong op me, maar wij gaan de hele dag vechten", kondigde Froome aan. „Nairo heeft een sterke ploeg ach ter zich, maar die heb ik ook. Het wordt een zware dag, de laatste ra ce van het jaar. Dus gaan we eens goed bespreken hoe we die klus aan gaan pakken." toen in New York op weg naar de Grand Slam, alle vier de grote toer nooizeges in één jaar. Roberta Vin ei maakte dankbaar gebruik van de immense druk op Williams en won. Het was voor iedereen te zien: zelfs Serena is geen machine. Haar aura van onoverwinnelijk heid was verdwenen. Dit jaar blijft haar oogst in de grand slams beperkt tot 'slechts' één titel: Wimbledon. Kenmerkend in de halve finale van de US Open van dit jaar was één bal in de eerste game van de tweede set. Williams sloeg een harde forehand recht op het lichaam van Pliskova, die zich met haar racket verweerde. In plaats van een verontschuldiging beet Williams haar een kenmerkende 'come on' toe. Het publiek stond op de banken, maar de Tsjechi sche was niet onder de indruk en won de set in een tiebreak. Williams zei in het verleden dat records haar niets doen, maar gaf deze week in New York toe dat ze - met alle prijzen op zak - toch ook nog tennist voor dat soort lijstjes. Daarop komt ze de Duitse Stef fi Graf maar niet voor bij. Allebei 22 grand slams, allebei 186 we ken op een rij de nummer 1 van de wereld. Want die plek is Williams nu kwijt aan Grafs landgenote Angelique Ker- ber, die wel de finale haalde. Is dit het begin van het einde? Daarvoor is het veel te vroeg. In 2004, 2006 en 2011 won ze geen grand slam, maar steeds vond ze haar weg terug naar de top. Als Williams fit, gemotiveerd en zorgeloos kan tennissen, is ze nog altijd moeilijk te verslaan. Alleen is ze dat veel minder vaak dan vroeger. De jaren krijgen vat op Serena Williams. Haar lijf sputtert tegen. Niet gek ook, de Amerikaanse ten nisster wordt over twee weken 35 en heeft haar hele carrière het ui terste van zichzelf gevraagd. Willi ams verloor in de halve finale van de US Open in twee sets (6-2, 7-6) van de Tsjechische Karolina Plisko va. Na afloop vertelde ze dat een knieblessure optimaal bewegen verhinderde. Het was niet haar eerste blessure dit jaar. De fysieke problemen vormen niet het hele verhaal. Jarenlang kwamen haar meeste tegenstan ders met knikkende knieën de baan op, vooral in de hoop niet al te dik te verliezen. Dat verander de na vorig jaar. Williams was zaterdag 10 september 2016 gelopen race' Waar kan je bondsvoorzitters in zo'n speech mee kietelen? Namelijk? Michael van Praag Dat ziet u als hét punt waarmee u het verschil kan maken met Ceferin? U zegt: laat mij eerst deuren openen voor een jongere vent? Welke landen zeggen: wij gaan direct al voor de jongere Ceferin? Dat stoort u. In dat manifest staat onder meer dat u wilt gaan werken met een open agenda en dat u ook uw salaris openbaar zal maken. Dat beleidsplan was er niet onder Platini? Dit klinkt allemaal erg nobel. Hier zou iedereen dan toch voor moeten zijn? AMSTERDAM Aan een nieuwe opzet van de Champions League is volgens Michael van Praag niet te ontko men. Het toernooi zal vanaf 2018-"I9 veran deren. Engeland, Duits land, Spanje en Italië krijgen standaard vier directe plekken. „Het is de enige manier om structureel meer geld in de Champions Lea gue te krijgen", stelt Van Praag. „Daar komt nu eenmaal 50 pro cent of meer van het televisiegeld vandaan. De uitzenders in die landen zeggen: 'Als ik niet zeker weet of de clubs uit mijn land mee spelen, ga ik niet zo veel geld op tafel leg gen'. Dan gaat het om honderden miljoenen." Clubs als Real Madrid dreigden de UEFA met het oprichten van een eigen Super League in dien er niets verander de. Die dreiging is vol gens Van Praag in de kiem gesmoord. „Het plan dat er nu ligt, daar sta ik wel achter, maar het is ook duidelijk dat er nog finetuning no dig is." Hij hoort wel eens dat Nederlandse clubs de Champions League beter kunnen verlaten om met com petities van vergelijk baar niveau een eigen Europees toernooi op te richten. Van Praag: „Dat is zinloos. Daar komt geen tv-station op af en dus komt er geen geld binnen." A Serena Williams is na haar nederlaag tegen Pliskova niet langer de nummer 1 van de wereldranglijst, foto usa today sports Natuurlijk kan het niet, het is on mogelijk. Maar gaat u vanmid dag toch maar even goed zitten voor die laatste bergrit in de Ronde van Spanje. Arjan Schouten Calpe Telekom. Het zijn geen incidenten meer. Serena Williams is niet meer de ongenaakbare alleenheerser in het vrouwentennis. Sinds de US Open van vorig jaar verliest ze van speelsters die ze tot die tijd, als ze zin had althans, van de baan blies. Rik Spekenbrink New York

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31