94 24 SHOW CULTUU KIJKT TV Wie is museumdirecteur Wim Pijbes, het zondagskind uit de Nederlandse kunstwereld? „Wim is nogal een karakter." ANGELA Klagende ouderen. Ik was er deze week even helemaal klaar mee. Daarom zapte ik donderdagavond naar het nieuwe sei zoen van Expeditie Robinson op RTL 5. Want dat is traditiegetrouw het domein van potige sport lui, mij totaal onbekende rappers met enorme tatoeages en een dito bek, en ragdunne model len en modevlogsters die er hun hand niet voor omdraaien om drie weken op water en twee rijstkorrels te leven en ondertussen de ene na de andere rare opdracht uit te voeren. En nog wat meer van zulke types. In elk geval allesbehalve klagende ouderen. Dacht ik. Peddelde daar ineens de 65-jarige Bartho Braat in zijn zwembroek vrijwillig de ontberin gen op het tropisch eiland tegemoet. U weet wel, Jef Alberts, die vriendelijke pater familias uit Goede Tijden Slechte Tijden. De goeiigerd bij wie alle jonkies afgelopen jaren aan de bar in De Koning kwamen schuilen, uithuilen en raad vragen, tot hij nog niet zo lang geleden met pensioen ging. Bartho dan. Want het ver haal wil dat Jef met zijn broer Robert een wijn boerderij is begonnen in Frankrijk. En laat Bartho, amper van het vlot af, nou óók beginnen. „Er is geen groep in Nederland die zo gediscrimineerd wordt als ouderen." Oh nee. Niet hij ook. Bartho voegde er gelukkig in één adem aan toe: „Ik ben blij dat ik op mijn 65ste kan laten zien: hé, je kan best nog wat." Dat gezegd hebbende, klom hij tamelijk soepel en snel een palmboom in en liet het kokosno ten regenen. Kokosnoten! Dat staat in Expeditie Robinson gelijk aan goud. Hij gaf ze allemaal het nakijken: de rapper met z'n tatoeages, de ondeugende wielrenner met zijn stoere praatjes en de rugby'er met spierballen van hier tot Tokio. Gasten in de bloei van hun leven, maar geen van hen zo dap per (of zo slim, wie zal het zeggen?) om erin te klimmen. Nee, dan kokosnotenheld Bartho. Ik zat thuis op de bank plaatsvervangend trots te wezen. Wat een stoere gast. En ook zo vrien delijk. En bescheiden. Dat gaat hem in de slan genkuil van Expeditie Robinson natuurlijk kei hard opbreken de komende weken. Maar als boegbeeld van de actieve pensionado... Ineens sloeg de angst me om het hart. Als ze bij 50PLUS maar niet hebben gekeken. Quote van de dag Kiev krijgt finale Concert Meat Loaf gaat niet door Ze zien het op televisie ge beuren, thuis in Veendam: Piet en Grietje Pijbes, tach tigers, kijken toe hoe oudste zoon Wim het Pro tocol der Protocollen door breekt. Buiten alle afspra ken om gaat de directeur van het Rijksmu seum voor De Nachtwacht op de foto met de Amerikaanse president Barack Obama. Piet en Grietje zeggen tegen elkaar: „Kijk die twee. Ze zijn even groot, ze zijn even oud. En ze hebben allebei een leuke baan." Obama en Pijbes hebben nog iets ge meen: beiden maken deze maanden een in grijpende carrièreswitch. Barack Obama vertrekt bijna uit het Witte Huis, Wim Pij bes doet sinds 1 augustus iets anders. Van daag opent koning Willem-Alexander offi cieel de nieuwe werkplek van het zondags kind uit de Nederlandse kunstwereld: het Wassenaarse museum Voorlinden, waar de particuliere collectie van de vermogende ondernemer Joop van Caldenborgh een prachtplek heeft gekregen. Bezoekersrecords Hij flikt het weer: Willem Meint Jans Pij bes, van 9 oktober 1961. Hij brengt Voorlin den, een van de kleinere musea in Neder land, al weken succesvol onder de aandacht in de media. Zoals hij dat ook deed met 'zijn' Rijksmuseum, rond de ingrijpende verbouwing. Na de heropening werden alle bezoekersrecords verbroken. Deze krant benaderde tientallen mensen rond Pijbes om een beeld te schetsen van 'dé museumman van Nederland', zoals Kunsthal-directeur Emily Ansenk hem om schrijft. De man die ogenschijnlijk met ge mak bluf, intelligentie, lef, zakelijk instinct en smaak met een scherpe marketinganten- ne combineert. „Hij kent zijn gelijke niet", oordeelt Joop Daalmeijer, de scheidend voorzitter van de Raad voor Cultuur. „Die kwaliteiten heeft Wim altijd ge had", meent cabaretier Bert Visscher, jeugd vriend van Pijbes. Samen bezochten ze het Winkler Prins Lyceum in Veendam en vormden daar een schoolcabaret. Visscher bleef na het eindexamen op het podium staan, Pijbes verdween naar de coulissen. Tegelijk borrelt een kant van Pijbes om hoog die veel minder bekend is: die van de uiterst ijdele, keiharde manager, die abso- luut geen kritiek duldt. „Een man die een licht schrikbewind voert als mensen hem voor de voeten lopen", zegt iemand die ja ren met Pijbes samenwerkte, op voorwaar de van anonimiteit. Want: „Als Wim weet dat je negatief spreekt over hem, heb je een probleem. Hij wil het beeld dat van hem be staat boven alles in stand houden, dat weet zijn omgeving maar al te goed." Joop van Caldenborgh, rijk geworden met zijn chemiebedrijf Caldic, reageert niet op verzoeken om mee te werken aan dit profiel van de man die zijn collectie aan de man brengt. Dochter Yvette, ook bestuur der bij Voorlinden, zegt door de telefoon: „Ik vertel helemaal niets over Wim. Dat hebben wij intern afgesproken." Daalmeijers Raad voor Cultuur adviseert regering en parlement over subsidieaanvra gen van culturele instellingen. In 2012 vraagt het Rijksmuseum om bijna 28 mil- PROFIEL WIM PIJBES 'Ik denk dat hij er mee kapt. Tien jaar hetzelfde kunstje, ik denk dat hij klaar is voor iets anders' zaterdag 10 september 2016 Bartho Reageren: angela@persgroep.nl MUZIEK De finale van het Eurovisie Song festival wordt volgend jaar ge houden in Kiev. De hoofdstad van Oekraïne was samen met de steden Odes- sa en Dnipro in de race om het liedjesfestijn te organiseren. De halve finales zijn op 9 en 11 mei, de finale op za terdag 13 mei. MUZIEK Het concert van Meat Loaf (68) op 1 maart 2017 in Ahoy gaat niet door. 'Wegens omstandighe den' is de hele tour van de zanger geannu leerd. De kaart verkoop was nog niet begon nen. Jeroen Schmale Exterieur van Museum Voorlinden tijdens de opening. FOTO BAS CZERWINSKIX/ANP ove onge Presentator Rick Nieman op Radio 1 over Matthijs van Nieuwkerk en DWDD.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 24