Prinsjesdag het zoet is er voor iedereen <D \^m n 20 ECONOMIE In de laatste begroting van dit kabinet hoeft niemand in te leveren, blijkt uit uitgelekte koopkrachtplaatjes. Vooral werkenden zullen meer te besteden krijgen. In de praktijk zullen er ook mensen zijn die er desondanks bij r? inschieten. Een overzicht. Het is tijd om de burger weer wat lucht te geven BEGROTING 2017 KOOPKRACHTPLAATJES Gezinnen met kinderen Ook al roept het kabinet dat het overheidste kort onder controle is: onze overheid geeft el ke dag nog steeds meer geld uit dan ze bin nenkrijgt. Dat er toch weer geld wordt ver deeld, heeft te maken met de regel dat het be grotingstekort van Europa tot 3 procent mag oplopen. Daar zitten we als Nederland ruim onder. We hoeven, kortom, niet meer zo veel te bezuinigen als een paar jaar geleden, toen het tekort razendsnel opliep. Zolang onze schuldenberg behapbaar blijft, mag het van Brussel. Na jaren van bezuinigen mogen de teugels dus weer wat losser, ook al komen we nog steeds geld tekort. Veel economen zijn het daar niet mee eens. Zij wijzen er steeds op dat de begrotings schuld juist nu moet worden weggewerkt. Nu gaat het goed met de economie: je moet het dak repareren als de zon schijnt. Alleen zo houden we vol gens economen geld achter de hand voor de volgende recessie. We hebben dan juist extra geld nodig om uitkeringen aan werk lozen te kunnen blij ven betalen, terwijl er minder belasting geld binnenkomt. De meeste politici zijn het daarmee eens. Dat het kabinet zich er toch niet aan houdt, heeft twee re denen. Nu de economie weer aantrekt, is het tijd om ook de burger weer wat lucht te ge ven in zijn portemonnee. Tenslotte heeft die flink de broekriem moeten aanhalen in de ja ren van crisis en bezuinigingen. Daarbij is er aan verschillende knoppen ge draaid (belastingschijven, zorg- en huurtoe- slag), zodat de koopkrachtplaatjes voor ieder een er ongeveer hetzelfde uitzien. Iedereen gaat er grofweg 1 procent op vooruit. Voor de zomer leek het er nog op dat de ouderen zou den inleveren in 2017, maar dat heeft het kabi net nu gerepareerd. Topinkomens gaan er daardoor ietsje min der op vooruit in vergelijking met de eerdere plannen. Nadat jaren het zuur over iedereen is verdeeld, moet dat nu ook voor het zoet gel den, vonden de ministers. Dat er verkiezin gen voor de deur staan kan daar natuurlijk niet los van worden gezien. De tweede reden dat het kabinet niet blijft doorbezuinigen, is dat er op verschillende ter reinen echt grote problemen zijn ontstaan. In het leger is er een enorm tekort aan munitie en materieel. Terwijl de krijgsmacht door de internationale dreigingen wel vaker moet worden ingezet. Datzelfde geldt voor de ouderenzorg, waar het na alle bezuinigingen piepte en kraakte. Dat een voorgenomen bezuiniging op de ver pleeghuizen nu wordt geschrapt, vindt zelfs de grootste bezuinigingsfetisjist in Den Haag te billijken. Chronisch zieken Onde 'wijs Verpleeg huizen 0 Zij profiteren van de aantrekken de economie in combinatie met eerdere maatregelen: verhoging van de arbeidskorting, kinderop- vangtoeslag en inkomensafhanke lijke combinatiekorting. Let wel, één type gezin profiteert nauwelijks van die extraatjes. Dat zijn de gezinnen waar slechts één ouder werkt. Al jaren groeit de kloof tussen deze traditionele kostwinnersgezinnen en huis houdens met twee werkende partners. Het is een bewuste keu ze van dit kabinet, die vooral in christelijke kringen weerstand op roept. Regeringpartijen VVD en PvdA willen vrouwen stimuleren (meer) te gaan werken, zodat vrouwen economisch onafhanke lijk zijn van hun partner en de werkgelegenheid toeneemt. Uit onderzoek van het Centraal Planbureau blijkt namelijk dat vooral vrouwen zich door finan ciële prikkels op de arbeidsmarkt melden. Echtgenotes met jonge kinderen en alleenstaande moe ders zijn sneller geneigd een baan te zoeken als ze dat merken in de portemonnee. En dat is weer goed voor de werk gelegenheid. Uit analyses komt naar voren dat als er meer vrou wen de arbeidsmarkt betreden, dat op de lange termijn ook leidt tot meer werkgelegenheid. Iedereen blij, behalve de kostwin ners dus. Met name de SGP klaagt al jaren over de groeiende kloof tussen een- en tweeverdie ners. Dat raakt niet alleen de re formatorische achterban, stelt de partij, maar ook huishoudens waarin een partner werkloos of arbeidsongeschikt is. Als doekje voor het bloeden trekt het kabi net wel 50 miljoen euro uit om al leenverdieners te ondersteunen die een chronisch zieke partner hebben. Het kabinet heeft weer geld te verdelen op Prinsjesdag. Bijna iedereen gaat er in koop kracht op vooruit. Daarnaast komt er extra geld voor onder meer zorg, veiligheid en on derwijs. Dat klinkt uiteraard erg mooi, maar is het dat ook? Sandra Phlippen Hans van Soest Den Haag zaterdag 10 september 2016 Terreur Er komt 450 miljoen euro per jaar bij voor terreur- en criminaliteits bestrijding. Voor eenverdie ners met een chronisch zieke partner wordt 50 miljoen euro uitgetrokken. Er komt 200 mil joen extra voor het onderwijs. Met 400 miljoen hoeft een geplande bezuiniging op verpleeghuizen niet door te gaan. o Ineens wordt er weer geld uitgegeven Positief nieuws voor gezinnen met kinderen. Hun koopkracht gaat er 1,3 procent op vooruit. ïoo Laurens Kok en Deborah Jongejan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20