Nederlandse stichters van New York online nieuw Amsterdam otte nuf. nieuw Ionx opt tkylantman Paul de Leeuw Voor wie niet voor onverwacht hoge koste wil komen te staan! hollands nieuwe. 17 Samsung Galaxy S6 Veel vroege bewoners van wat nu New York is, komen aan beide zij den van de Atlantische Oceaan in de archieven voor. „Ze lieten in Amsterdam bijvoorbeeld een testa ment opmaken voordat ze de ge vaarlijke boottocht ondernamen naar wat toen nog Nieuw Amster dam was", zegt Ellen Fleurbaay van het Stadsarchief Amsterdam. In hun nieuwe woonplaats raak ten ze verzeild in rechtszaken of lieten ze zakelijke transacties door een notaris vastleggen. Het Amsterdamse Stadsarchief en de New York City Municipal Archives zochten de papieren spo ren van de Nederlandse stichters van het toenmalige Nieuw Am sterdam bij elkaar en plaatsten ze met Engelstalige samenvatting op archives.nyc/newamsterdamstories. Uit Amsterdam komt bijvoor beeld het testament van de be roemde gouverneur Peter Stuy- vesant. Een verslag van een smaad- rechtszaak die hij later in de Ne derlandse kolonie voerde, komt uit het New Yorkse archief. Ook de levens van koopman Goovert Loockermans, gelukszoekers Anna en Wolfert Webber en een van de eerste Joods-Nederlandse immi granten Asser Levy zijn gerecon strueerd. Fleurbaay: „Je ziet die mensen als het ware heen en weer varen tussen Amsterdam en Nieuw Amsterdam." Het is de bedoeling dat meer do cumenten over vroege New Yor kers online komen voor studen ten, onderzoekers en Amerikanen die naar informatie over hun voor ouders zoeken. Het is overigens niet makkelijk om de originele tek sten te begrijpen, waarschuwt Fleurbaay: ze zijn geschreven in zeventiende-eeuws Nederlands. De fractievoorzitter van de De mocraten in de New Yorkse ge meenteraad, Jimmy Van Bremer, is blij dat de Nederlandse wortels van New York extra aandacht krij gen. Zelf stamt Van Bremer af van een Nederlander die in 1639 naar Nieuw Amsterdam toog. „We zijn een stad van immigranten. Zon der dit te politiek te maken: soms trekt wat mist op in ons geheu gen", verwijst hij subtiel naar de anti-immigratiekandidaat in de Amerikaanse presidentsverkiezin gen, Donald Trump. „Deze verha len herinneren ons aan die ge schiedenis en laten zien hoeveel moed ervoor nodig was om een boot over de oceaan te nemen, zo als nu moed nodig is om vanuit Mexico de grens over te steken." zich niet aan de opdracht houdt en slechts drie mergpijpjes maakt in plaats van acht. Tellen Marcel! Maar het is inderdaad burgemeester Dagmar, van de ge meente Uithoorn, die de tent moet verlaten. Omdat haar eer ste baksel, een sticky-toffeecake, totaal mislukt. 1000 MB/MIN/SMS TOTAAL P/MND BUNDELVERDUBBELAAR: hollandsnieuwe.nl/pzc GEEN TOESTEL NODIG? Sim Only 1000 slechts 10,- p/mnd! doekjes ui®^ëi heeft?" mÈÊM Volen- damse f lutenvrij brood?' vraagt H^B de Turkse bak- ker bij wie ik wekelijks een plat brood haal. „Nee, Gülen-vrij brood", zegt de klant. De bakker kijkt vriendelijk en zegt: „Ik bak brood voor iedereen." Maar zo makkelijk komt hij er niet vanaf. „Ben jij Nederlander of Tftrk?" is de volgende vraag. Er staan meer klanten in de kleine bakkerij en ik hoor goedkeurend gemompel. „Ik bak en ben Neder lander." Dat kan iedereen wel zeggen, dus gaat het door. „Hoe Nederlands ben je?" „Waarom moet ik me altijd bewijzen tegen over Nederlanders? Waarom moet ik dubbel mijn best doen? Omdat ik twee paspoorten heb?" De klanten in de winkel begin nen bewondering te krijgen voor deze Turkse bakker en z'n kennis van Nederland. „Wie werd er deze week in één uur dertig jaar ouder ge maakt?" „Danny Blind?" Nee, Hij laat mijn Turkse brood ver dwijnen in een plastic tasje waar hij geen geld voor rekent. „Stel me maar vragen en dan kijk ik of ik het antwoord weet." De klant denkt na en vraagt: „Wie heeft al sinds 1992 geen relatie meer ge had met een vrouw en waarom? De Turkse bakker kijkt de klant aan en antwoordt: „Mark Rutte, omdat hij tegen iedere vrouw 'pleur op' zegt." „Wie moest als eerste de tent verlaten bij Heel Holland Baktï' „De presentatrice", zegt de bak ker. „Nee! Welke kandidaat?!" De bakker denkt even na. „Is het die burgemeester?" Ik moet ook mijn geheugen op schudden, want zo'n eerste afle vering met tien bakkende kandi daten in een tent is redelijk ver warrend. We hebben een Friese opzichter die werd geholpen door Robèèèrt omdat zijn deeg plakte. We zien Alper, een Turk se advocaat die marsepein roze kleurt en zich afvraagt wat zijn karateclub daarvan zou vinden. En dan is er natuurlijk Manuela, de gewichtsconsulente die uit een bakkersgeslacht komt en de kleur van haar brilmon tuur aanpast aan haar bakge- rechten. Deze week een rood montuur omdat ze met ker sen in de weer ging. Ook kijken we naar de vlijtige ict-ontwik- kelaar Marcel, die De klanten in de winkel beginnen bewondering te krijgen voor deze Turkse bakker fout! Het voetbal zelf lijkt dertig jaar verouderd. Het gaat om Wesley en Yolanthe in het RTL-programma The Story of my Life. Naarmate hij ouder werd geschminkt, begon Wesley steeds meer op een granaatappel te lijken en Yolanthe transfor meerde als 90-jarige in een wat verloederde Sophia Loren. De klant legt de bakker uit dat er in het programma vragen wer den gesteld over hoe ze als 90-ja- rigen zouden terugkijken op hun leven. „Als ik de 90 haal, hoop ik dat er in Turkije weer rust en eenheid heerst." Er werd gevraagd naar hun relatie en of Yolanthe hem zijn slippertjes zou verge ven. De bakker zegt: „Ze hebben haar toch ook wel gevraagd of ze dan nog steeds de zaterdag 10 september 2016 Illustratie van Nieuw-Amsterdam in de 17e eeuw. De Nederlanders die New York opbouwden komen tot leven dankzij een samenwerking tus sen archivarissen uit Amster dam en New York. Zij hebben ze- ventiende-eeuwse documenten uit beide steden gedigitaliseerd en online gezet. Karlijn van Houwelingen New York Brood 2000 MB/MIN/SMS voor slechts 5,- extra Voor wie niet voor onverwacht hoge kosten wil komen te staan is er hollandsnieuwe. Want bij ons kun je altijd en overal online je verbruik inzien. En is je tegoed op dan bepaal je zelf of je tegoed wilt bijkopen. Kies ook voor 100% controle met bijvoorbeeld de Samsung Galaxy S6. Nu i.c.m. 1000 MB/MIN/SMS voor maar 26,- per maand. Voor je toestel t.w.v. 599,- betaal je bij ons gedurende je abonnement slechts 384,-. En voor slechts 5,- per maand extra verdubbel jij je bundel naar 2000 MB/MIN/SMS. Per maand €26,- waarvan €10,- abonnement en €16,- toestel. Toestel bijbetaling €0,- eenmalig. Totale toestelprijs €384,-. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Looptijd 24 maanden. Deze actie is geldig tot en met 2 oktober 2016.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17