m 16 NI DE ZOMER VAN 2016 Het was een roerige zomer, zag ook directeur Kim Putters van het Sociaal en Cultureel Planbureau. „De onzekerheid neemt toe. Mensen moeten meer zeggenschap krijgen." „Tsja, da's een goeie. Er is zoveel gebeurd. Ik denk dat de aanslag in Nice de meeste indruk op me heeft gemaakt. Ik ken de plek, ik ben er zelf op vakantie geweest. Het was echt ongelooflijk, ineens kwam het zo dichtbij allemaal." „Jazeker! Dat zien we al een hele tijd. De onzekerheid neemt toe. De wereld is de wijk ingekomen, zeg ik altijd. Als je vraagt waar mensen zich druk om maken, dan staan zaken als integratie, veilig heid en terreur absoluut boven aan het lijstje. Het is echt, ze zien het in hun dagelijks leven. Maar we kunnen misschien nog wel meer leren uit de antwoorden op onze vraag waar Nederlanders trots op zijn. Als ik door al onze onderzoeken heen kijk, dan staat de verzorgingsstaat op nummer één, op twee de vrijheid van me ningsuiting en op drie de grote Nederlandse bedrijven. Maar nu zeggen mensen dat onze verzor gingsstaat wordt uitgekleed, ze zien dat politici als Geert Wilders niet onbedreigd kunnen zeggen wat ze willen en dat veel Neder landse bedrijven in buitenlandse handen zijn gekomen. Zie je? Daar zit het probleem." „Dat is heel verschillend. Er heerst wantrouwen en boosheid, en dan met name richting het politieke systeem. Ook is er cynisme: 'Ach, het maakt toch niet uit of ik wel of niet ga stemmen'. Mensen voe len zich niet gehoord. Of er is ver zet, soms op een manier die we hier niet meer gewend zijn. Dat hebben we gezien met de komst van de asielzoekers. En onverschil ligheid: 'Die politiek, da's hele maal niks.' Dit zijn mensen die niet meer in het systeem geloven, in de instituties, de media, het be drijfsleven." „We zijn langzaam verzeild ge raakt in gescheiden werelden. Zo is er een kloof ontstaan tussen hoogopgeleiden, die over het alge meen wel tevreden zijn met het huidige politieke systeem, en laag opgeleiden. En ja, dat is meer dan een beeld, die toestand heeft zich echt genesteld. Laagopgeleiden le ven niet alleen zeven jaar korter, ze leven ook nog eens vijftien jaar in slechte gezondheid. Dat is nog al wat. Laagopgeleiden trekken wel vaker aan het kortste eind. De voordelen van de globalisering zijn voor een groot deel aan hen voorbij gegaan. Je ziet ook dat de roep om referenda een stuk groter is in die groep. En wat er dan kan gebeuren, hebben we gezien in Groot-Brittannië, bij de Brexit." „We moeten dit zeker niet onder schatten, maar relativerend kan ik wel zeggen dat gemopper op de politiek van alle tijden is. Het ver trouwen in de regering is soms heel hoog, soms heel laag, maar ligt gemiddeld tussen de 40 en 50 procent. En wat ook heel belang rijk is: het mag dan zo zijn dat mensen geen vertrouwen meer hebben in politici of politieke par tijen, maar nog steeds heeft meer dan 90 procent wel vertrouwen in de democratie." „Laten we allereerst vaststellen dat 'democratie' meer is dan al leen 'de politiek'. Democratie is bijvoorbeeld ook: wat heb je te zeggen in je eigen buurt of be drijf? Dit wordt de grote opgave voor onze representatieve politie ke democratie. Hoe krijgen we de mensen meer betrokken? Hoe ge ven we ze de zeggenschap die ze blijkbaar zo graag willen? Nou, waarom niet meer referenda? En dan wel een beetje beter door dacht dan dat van dit voorjaar over Oekraïne. Er is echt niks mis met méér vormen van directe de mocratie. Je moet het alleen wel serieus nemen. Als je het be schouwt als een lapje voor het bloeden, dan loopt het altijd ver keerd af." „Geef mensen meer zeggenschap over hun eigen buurt, bijvoor beeld over de inrichting van de speelplaats of de aanleg van par keerplekken. Of stel bij belangrij ke gemeentelijke vraagstukken, over sport of over cultuur, een spe ciale rapporteur aan; iemand uit de samenleving die er verstand van heeft. Zo haal je die samenle ving écht binnen, in plaats van al leen op de publieke tribune. En, heel belangrijk: de informatievoor ziening moet goed zijn. Dan kan het ook over grotere kwesties gaan. Laat als overheid weten wat je aan het doen bent. Er zijn ge meentes die via blogs bijna van uur tot uur de mensen op de hoog te houden. Dat is prachtig." „Het is lastig om die vraag precies te beantwoorden. Als we in onze onderzoeken mensen de vraag voorleggen hoe ze denken over het heden en de toekomst, dan blijkt dat ze over het nu redelijk te vreden zijn. Het is met name de toekomst die problematisch is. Ze zijn bang dat hun kinderen het slechter gaan krijgen dan zijzelf. Hier speelt ook mee dat we erach ter komen dat we veel te verliezen hebben. De afgelopen decennia zijn onze verworvenheden van zelfsprekendheden geworden. Maar nu is het andersom: als iets niet meer vanzelfsprekend is, zie je pas hoe bijzonder het is dat we het lange tijd zo goed geregeld hadden. Dat is wel een dingetje als het gaat over de gevoelstempe ratuur van onze samenleving. Als ik hier een cri de coeur mag sla ken richting de politiek en het on derwijs: zorg alsjeblieft voor goe de lessen geschiedenis en maat schappijleer. Dat is zó belangrijk! Anders krijgen we een samenle ving die niet weet waar ze van daan komt." „Ja, maar wij Nederlanders zijn een bijzonder volkje, hè. Het is een cli ché, maar als iemand hier zijn hoofd boven het maaiveld uit steekt, dan is het er ook snel weer af. Wij zouden er heel veel moeite mee hebben als er iemand opstaat die alles naar zich toetrekt. Ik zie dat niet zomaar gebeuren." „Ik denk dat de kiezers niet meer willen horen waarom het zo slecht gaat met Nederland en aan wie dat ligt. Ze hebben behoefte aan een perspectief voor de toekomst. Waar gaan we heen? En hoe? Welk type samenleving willen we? Dat willen de mensen graag horen." zaterdag 10 september 2016 Mark van Assen Den Haag Als u aan deze zomer denkt, wel ke beelden komen er dan boven? U bent directeur van het Sociaal en Cultureel Planbureau, dat voortdurend de staat van Neder land onderzoekt. Hebben meer mensen het gevoel dat u be schrijft? Hoe uit dat gevoel zich? Hoe komt dat? ff 'Gemopper van alle tij den' Kim Putters, directeur van het Sociaal en Cultureel Planbu reau: „Zorg alsjeblieft voor goe de lessen geschiedenis en maat schappijleer. Dat is zo belang rijk!" FOTO GUUS SCHOONEWILLE Dat klinkt vrij ernstig. Hoe kan het tij gekeerd worden? Aan wat voor soort directe demo cratie denkt u dan? Waar hebben mensen nog meer behoefte aan? Zou een sterke leider misschien ook helpen? We zien links en rechts dat soort types opstaan, in Rusland, Turkije en de VS, en ze zijn zeer populair. Wat zou uw advies zijn aan onze politici, zeker met de verkiezin gen in aantocht?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16