Grootschalige fraude Wells Fargo leverde eigenlijk niemand iets op 15 Onduidelijk hoe ver Noord-Korea is met ontwikkeling atoomwapen Met een nieuwe nucleaire proef is Noord-Korea een stap dichter bij een eigen atoombom gekomen. Er lijkt weinig tegen te doen. Ontdek de betoverende magie! €199 Op televisie verschijnt een portret van dicta tor Kim Jong-un, om ringd door vuur werk. De muziek zwelt aan. Noord-Korea heeft een succesvolle kernproef gedaan en dat zal de wereld weten ook. De nucleaire test brengt een stortvloed aan reacties teweeg. Kim wordt veroordeeld. Kim wordt gewaarschuwd. De Zuid- Koreaanse president Park Geun- hye overlegde meteen met haar Amerikaanse ambtgenoot Barack Obama. China kondigde een on derzoek naar radioactieve straling aan. Japanse vliegtuigen nemen luchtmonsters. Remco Breuker, hoogleraar Ko- reastudies aan de Universiteit Lei den, denkt niet dat Noord-Korea de atoombommen daadwerkelijk gaat gebruiken. „Ik ben vooral be zorgd dat de atoomproeven een keer misgaan. Noord-Korea heeft niet de middelen een nucleaire ramp te bestrijden en zal dus de hulp van de buurlanden moeten inroepen. Dat kan wél leiden tot een oorlog. Niets is erger voor de Noord-Korea als het lijden van ge zichtsverlies." De test met de kernkop veroor zaakte een aardbeving met een kracht van 5,3 op de schaal van Richter. Het was de zwaarste test tot nu toe. Experts in Seoel schat ten de kracht op 10 kiloton, maar iets minder dan de atoombom die in t945 op Hiroshima viel. Het is de tweede proef van dit jaar. In ja nuari beweerde Noord-Korea een proef te hebben gedaan met een waterstofbom. „Het bijzondere is dat Noord- Koreanen er gewoon mee wegko men", zegt Sico van de Meer, on derzoeker bij Instituut Clingen- dael en gespecialiseerd in massa vernietigingswapens. „Noord-Ko rea wordt omringd door economi sche grootmachten die geen trek hebben in oorlog." Niemand weet precies hoe ver Ik ben vooral bezorgd dat de atoomproeven een keer misgaan Noord-Korea is met de ontwikke ling van een bruikbaar kernwa pen. Het is militair geheim en geen enkel land ter wereld is zo ge sloten als Noord-Korea. Zelf be weert het land in staat te zijn 'aartsvijanden' als de Verenigde Staten met een kernbom van de kaart te vegen. „We weten ook dat dictator Kim Jong-un graag bluft", Het detecteren van kernexplosies zegt Van de Meer. Breuker denkt dat de Noord-Koreanen al heel ver zijn met hun atoombom. „De kunst is alleen een kernkop te ma ken die klein genoeg is om op een raket te plaatsen", zegt hij. Het Noord-Koreaanse kernwa penprogramma slokt miljoenen op, wat ten koste gaat van de be volking. Mensen lijden honger maar in voedsel en de landbouw wordt niet geïnvesteerd. De dicta tuur heeft meerdere malen te ma ken gehad met hongersnood. Al leen al in de jaren 90 kwamen daardoor naar schatting een mil joen mensen om het leven. Noord-Korea heeft naar verhou ding een van de grootste legers ter wereld. Het land aanvallen veroor zaakt een enorme chaos, stelt Van de Meer. „De Noord-Koreanen zijn in staat de Zuid-Koreaanse miljoenenstad Seoul, dat maar een klein stukje van de grens ligt, volledig in puin te leggen. Ook zal het wegvallen van het regime een enorme machtsstrijd in Pyong yang teweegbrengen. En geen buurland zit te wachten op 25 mil joen gehersenspoelde en straatar me Noord-Koreanen." De kernproef van gisteren zal ze ker niet de laatste zijn, verwacht Breuker. Maar de landen zullen hun strategie van pappen en nat houden blijven toepassen. „Het Noord-Koreaanse regime veran dert niet. Misschien dat het lukt door Noord-Koreaanse hande laren langs de grens met China te steunen. Door ze microkredieten te geven en zo een soort midden stand te creëren die zich uiteinde lijk tegen het regime keert. Het zal tijd kosten. Veel alternatieven zijn er niet. Sancties hebben niet tot verbeteringen geleid en de di plomatie is al jaren dood." Disneyland® Paris 2-daags arrangement www.dejongintra.nl/disney Bij grote fraudezaken in de bank wereld is vaak een beperkt aantal medewerkers betrokken, die wel enorme schade aanrichten. Hoe anders is dat bij het Ameri kaanse Wells Fargo, waar donder dag een fraudezaak aan het licht kwam. Die bank blijkt op grote schaal valse rekeningen te heb ben geopend voor klanten, die daar niet van op de hoogte wa ren. In totaal gaat het om ruim 2 miljoen transacties. Liefst 5.300 Wells Fargo-medewerkers wor den verantwoordelijk gehouden. Zij zijn ontslagen. Wat de bank overhield aan dit gesjoemel? Iets minder dan 2,5 miljoen euro. Dat bedrag moest worden teruggegeven aan gedu peerde klanten. Per frauderende Wells Fargo-medewerker is dat 500 euro. In de wereld van mega- banken is dat een schijntje. De bank had er verder ook niets aan. Op de meeste rekenin gen stond geen geld. De credit card-accounts die klanten aange smeerd kregen, gebruikten ze niet. Ondertussen waren de me dewerkers er wel veel tijd aan kwijt. In die tijd hadden ze ook wat anders kunnen doen. Bij al deze constateringen komt de vraag opborrelen: waarom deden ze het in hemelsnaam? Kenners van het Amerikaanse bankwezen zoeken het antwoord in de managementcultuur van Wells Fargo. Werknemers moe ten dagelijks een aantal 'klantop lossingen' regelen. Een nieuwe re kening, een creditcard, het telt al lemaal mee. Er is wel een pro bleem: de doelstellingen die ze moeten halen zijn nogal ambiti eus. Falen is geen optie. Mana gers 'schelden, vernederen en be dreigen' hun medewerkers om het doel te bereiken, schrijft pers bureau Bloomberg. Om ontslag te voorkomen, ging een deel van de werkne mers doen alsof ze nieuwe klan ten binnenhaalden. Wells Fargo, dat dus niks verdiende aan de fraude en ruim 5.000 medewer kers moet vervangen, moet nu op de blaren zitten: de Amerikaanse autoriteiten eisen een boete. zaterdag 10 september 2016 Kim Jong-un houdt kernproef en komt er weer mee weg Serben van nor Rotterdam/Pyongyang Remco Breuker, hoogleraar Noord-Korea heeft opnieuw een kernproef uitgevoerd. Hoe stellen waarnemers vast dat er in het geval van een 'aardbeving' sprake is van een nucleaire explosie? Radioactivitèit.in de atmosfeer Analyse van in dé'atmosfeer terechtgekomen stoffen Geluidsgolven Infrageluid: geluid met een lage, voor de mens onhoorbare, frequentie Satellieten Detecteren elektro magnetische pulsen, bliksem en nucleaire straling Inspectievluchten De Amerikaanse Boeing WC-135 kan radioactief afval opsporen Opsporing van aardbevingen Ongeveer 270 stations en laboratoria over de hele wereld bewaken de seismische activiteit van de planeet Zwaarte van eerdere kernproeven Noord-Korea op de schaal van Richter 4,1 4,5 5,1 5,1 5,3 f f f 2006 '09 '13 '16 '16 (jan) (sep) 1009161RV BRON: TECHNOLOGYREVIEW.COM, EARTHMAGAZINE.ORG, GLOBALSECURITY.ORG, YONHAP Een Zuid-Koreaanse tv-verkoper kijkt in hoofdstad Seoel naar het nieuws over de Noord-Koreaanse atoomproeffoto kim hong ji/reuters Disneyland® Paris is een magische bestemming voor jong én oud. Ontmoet samen met het hele gezin de Disney klassiekers en profiteer ook tijdens de herfstvakantie van deze speciale aanbieding. Verblijf in Explorers Hotel at Disneyland® Paris Inclusief overnachting met ontbijtbuffet Inclusief 2 dagen onbeperkt entree tot beide Disney® Parken Gratis shuttlebus naar de Disney® Parken v.v. Kinderen 0-6jaargratis p.p. (16/10 17/10) Reiscode: atdisz9 Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom excl. 19,50 reserveringskosten se en €2,50 Calamiteitenfonds Niemand werd er echt wijzer van. De bank niet, de frauderen de werknemers niet en de klant al helemaal niet. Een absurde fraudezaak. Sander van Mersbergen Rotterdam/San Francisco

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15