'We doen het zo secuur mogelijk' ■Mf.iJzJ'fJTfl 13 pm iijjjdcj/ffjzjfj, ijJ PROCEDURE Vorig jaar weigerde twee derde als een potentiële donor niet geregistreerd staat in het donorregister. „Mensen weten vaak niet van elkaar hoe iemand tegenover orgaandonatie staat", zegt woordvoerster Jeantine Rei ger. „Landelijke campagnes zijn wat op pervlakkiger en vooral bedoeld om men sen te wijzen op het belang nu al een keuze te maken. Dan zadel je nabestaan den er niet mee op. Voor meer informa tie kunnen ze dan bij ons terecht." De NTS geeft voorlichting aan verschil lende doelgroepen, zoals allochtonen, jongeren en ouderen. „We proberen het zo goed mogelijk uit te leggen. Meer in formatie is niet altijd beter. Het gaat om duidelijke informatie." Volgens de NTS zijn 'vrijwel alle nabe staanden' tevreden over de procedure van orgaandonatie. Artsen worden ge traind in hoe ze de familie tot een wel overwogen keuze kunnen laten komen. Michaël Kuiper, neuroloog en intensi- vist, merkt dat sommige families overval len worden door de donatievraag. „Ze hebben er niet met hun familie over ge sproken. Het is ook confronterend om over je eigen sterfelijkheid na te denken. Families zijn dan vaak niet in staat een besluit te nemen. Bij twijfel neigen ze eerder tot 'nee'." De vraag over orgaandonatie wordt in principe pas gesteld als duidelijk is dat medisch handelen zinloos is. Uit eerder onderzoek (2011) van Erasmus MC en Ni- vel blijkt dat de ziekenhuizen de procedu res niet altijd goed volgen. Het hersendoodprotocol wordt soms niet nageleefd, de vraag over orgaandonatie wordt te vroeg gesteld en de communica tie met nabestaanden laat te wensen over. Kuiper herkent zich daarin niet. „We proberen het zo zorgvuldig en respectvol mogelijk te doen. Pas als we zeker zijn dat de patiënt zal overlijden, bespreken we met de familie orgaandonatie. Sommi ge naasten willen erbij zijn als hersen dood officieel wordt vastgesteld. Elke pro cedure wordt geëvalueerd." Kuiper begrijpt dat 'hersendood' voor nabestaanden moeilijk te accepteren is als daadwerkelijk 'dood'. Hij kent de voor beelden van mensen die uit hersendood zouden zijn ontwaakt, maar dat heeft vol gens hem altijd te maken met een foute diagnose waarbij het protocol niet juist is uitgevoerd. Een juist vastgestelde hersendood is een onomkeerbaar feit, zegt hij. „We kun nen een lichaam wel kunstmatig langer aan de gang houden, maar de hersenen zijn onherstelbaar kapot. De patiënt is in juridische zin overleden. Alles wat ie mand tot mens maakt, communiceren en zelfstandig ademhalen, is verdwenen. Ook zonder orgaandonatie zou de behan deling dan gestopt worden. We weten ook zeker dat er geen reactie is op pijn- prikkels, maar er is natuurlijk niemand die dat kan navertellen." Toch ziet intensivist Kuiper dat orgaan donatie veel mooie dingen oplevert. „Een plotseling afscheid is altijd moei lijk, maar mensen kunnen ook troost vin den in de wetenschap dat de dierbare door donatie voortleeft in een ander. Er zijn ook nabestaanden die geen toestem ming geven en daar later spijt van heb ben." Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! www.bolderman.nl 8 dagen Cardameer, Verona en Venetië 10 dagen De Ardèche, een ware natuurbelevenis 8/10 dagen Toscane, Umbrië en Rome 10 dagen Venetië en Zuid-Tirol 12 dagen Toscane, Bloemenrivièra en de Cöte d'Azur zaterdag 10 september 2016 om moor organen vragen De Nederlandse Transplantatie Stich ting (NTS) worstelt met een hoog aan tal nabestaanden dat geen toestem ming geeft voor orgaandonatie. Tinne Kroone met achter haar een foto van dochter Sophie foto pim ras Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 26 sept/10 okt Vertrekdata: 26 sept/10 okt Vertrekdatum: 3 okt Brochure en (0318)58 09 58 hnnl/inann1 boekingen: Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer exci Calamiteitenfonds 6 reserveringskosten Vertrekdatum: 15 okt Vertrekdata: 26 sept/10, 2A okt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13