PEILT DE STEMMING 11 VANDAAG: MAILEN MET POLITICI heid. „Daarom besloot ik die brief te schrijven. Waarom ook niet?" Drie reacties kreeg ze uit Den Haag. Ze laat de e-mails zien. Alleen een beleidsmedewerker van de SGP reageert inhoudelijk: de partij deelt Ria's zorg over de 'groeiende islam'. Halbe Zijlstra (WD) stuurde haar mail door naar fractielid Malik Azma- ni, want die gaat over immigratie en integratie. Ewa Slutzky, fractiemede werkster bij de SP, vraagt of Ria de brief nogmaals kan sturen. „Dat deed ik, maar geen antwoord." Van de andere partijen hoorde ze niks. Te leurgesteld? „Ach, een kennis die voor Lodewijk Asscher werkt, had me al gewaarschuwd: waarschijnlijk gaan ze je negeren." Kort daarna ben ik op het Binnen hof. De Kamer is terug van zomerre ces. Sylvana Simons loopt stage in de plenaire vergaderzaal. Ook kersvers politicus Jan Roos is aanwezig. Daar is Malik Azmani, hij heeft het nu even druk, maar zal straks reageren. Slutzky (25) deelt met een collega een fractiekamer. Ze baalt ervan hoe het met Ria's briefis gegaan. „Wij beantwoorden normaal gesproken al le mails. Die nemen we heel se rieus." De VVD probeert ook altijd te ant woorden, vertelt persvoorlichter Lau ra Huisman: „Bij facebooksessies met Rutte duurt het soms dagen voordat alle vragen zijn afgehandeld. We zouden wel gek zijn om niet te reageren." Enkele uren later heb ik een e-mail van Azmani. Hij krijgt veel brieven, legt hij uit, en de vakan tie zat ertussen. Maar hij gaat alsnog contact zoeken met mevrouw Cas- pers en wel 'zo spoedig mogelijk'. De volgende dag bel ik Ria: „In Den Haag beweren ze dat ze je wél serieus nemen." Ze schiet in de lach. „Ik heb net een uitvoerige reactie van een medewerker van Azmani ge kregen. Die beschrijft alle urgente problemen: van de moslimterreur tot het groeiende salafisme." Maar ze leest te weinig oplossingen. „En dat is wat ik van de politiek wil horen. Het is vijf voor twaalf: wat denken jullie te gaan doen?" Nederland behoort tot de gelukkigste landen ter wereld. Toch zijn veel mensen ontevreden. Aflevering 1 van een serie over de kloof tussen burgers en politiek. Duizenden malen werd haar 'open brief aan de fractie voorzitters in de Tweede Kamer' op internet gedeeld. Ria Caspers (63) is geen PW-stemmer, maar ze maakt zich wél zorgen over de migranten- stroom en over de groeiende invloed van de islam in Nederland. 'Wat gaat u daaraan doen?' vroeg ze de politici. Caspers' oproep verscheen op opi niesite The Post Online. Ze eindigt met: 'Ik durf mijn zorgen nauwelijks te delen, omdat ik word weggezet als racist en islamofoob'. Ze kreeg bijval: 'Uit het hart gegre pen!', 'Ik maak me net als u zorgen over mijn kinderen en kleinkinde ren'. Maar er was ook scepsis over de verwachte reacties uit Den Haag. 'Ik ben bang dat deze brief meesmui lend word weggelegd', reageerde ie mand. Ik leerde Ria kennen door op Twit ter door te linken naar een Duitse krant. Daarin stond een reportage over de snel voortschrijdende islami sering van de Britse stad Blackburn. In een deel van Blackburn geven - vaak economisch succesvolle, maar zeer conservatieve - moslims de toon aan. Vrouwen dragen er de ni- kaab; de deprimerende zwarte sluier die alleen de ogen vrijlaat. Het gezag in die islamitische middenklassewij- ken is in handen van geestelijk lei ders, niet in die van politie of be stuurders. Ik noemde die ontwikkeling 'hui- veringwekkend'. Ria Caspers reageer de. Geschokt. 'Ik vrees voor onze toe komst', schreef ze. 'Kunnen we al leen maar machteloos toekijken?' Nee, je kunt ook iets doen, stelde ik voor. Deel je zorgen met politici, schrijf een brief. Enkele weken na de publicatie zit ten we op het terras van café-restau rant Het Alternatief in Voorhout. Ria is nog beduusd door de emoties die ze heeft losgemaakt. „Kennelijk voe len veel meer mensen zich politiek niet vertegenwoordigd. Vroeger stem de ik WD of D66. Nu weet ik het niet meer." Voorhout is geen Blackburn. Blon de, gebruinde scholieren fietsen voor bij. Op de achtergrond de katholieke Sint-Bartholomeüskerk. Naast Het Alternatief staan auto's met Poolse kentekens: klanten van de Poolse su permarkt Od Do. Hier zijn de Po len de nieuwe allochtonen. Het Mid den-Oosten is ver weg. Dat beseft Ria: „In mijn omgeving speelt een kwestie als de radicale islam hele maal niet. Mijn vrienden en kinde ren leven gewoon hun leven. Soms denk ik: laat ik me niet te zeer mee slepen?" Ria zit veel achter haar computer sinds ze haar baan als zorgmanager verloor. Ze volgt het nieuws. Haar be geleider van het UWV zei: doe iets met die maatschappelijke betrokken- Extremist opgepakt Felicitatie Mogherini Ophef over Hitler-outfit Tweede verdachte bedreiging ook vrij Zestien jaar cel voor smokkel met heli Aftrek scholing op de helling zaterdag 10 september 2016 'Wat denken jullie te gaan doen?' Ria Caspers kreeg van haar begeleider van het UWV te horen dat ze iets met haar maatschappelijke betrokkenheid moest doen. Ze besloot de Tweede Kamer een brief te schrijven. FOTO MARCO OKHUIZEN HOORN Rechts-extremist Mi chael L. uit Hoorn is gisteravond door de politie opgepakt. Hij dreigde op twitter met een aanslag op asielzoekers. L. zegt familie te zijn van het meisje dat vorig week end in Kampen door een asielzoeker werd aangerand. De man (ex-lid van Centrum- Partij'86) sprak over vergeldings en po seert met geweer. BRUSSEL Federica Mogherini (foto), Hoge vertegen woordiger van de EU, heeft de Libische een heidsregering gefelici teerd met de vernieti ging van alle chemi sche wapens. ALICE SPRINGS Een Australische jon gen die een school- evenement bijwoonde terwijl hij gekleed ging als Hitler, is geko zen als 'een van de best geklede leerlin gen'. Het St. Philips College Alice Springs putte zich uit in excu ses toen daarover commotie losbarstte. Vooral aan een groep Joodse uitwisselings studenten op de school. ROTTERDAM De onderzoeksrechter heeft ook de tweede verdachte vrijgelaten, die werd opgepakt voor bedreiging, op ruiing en het aanzetten tot haat na de couppoging in Turkije op 15 juli. De Rotterdammer (43) deed dit via sociale media, liet de politie eerder weten. Maandag werd er een ande re man (42) uit Rotterdam opge pakt vanwege de spanningen in de Turkse gemeenschap. Ook hij is in middels vrij. De mannen zijn nog wel verdachte. De politie heeft aangege ven meerdere arrestaties in ver band met de onrust in de Turkse ge meenschap niet uit te sluiten. EINDHOVEN De twee Eindhovenaren die in april met een helikopter honderd kilo harddrugs afleverden in Engeland, zijn daar veroordeeld tot achttien jaar cel. Een handlanger kreeg 16 jaar. Het drietal bekende schuld voor de Croydon Count Court-recht- bank. Hun Nederlandse advocaat Marcel Heuvelmans weet nog niet of er beroep wordt ingesteld, maar gaat wel proberen of ze hun straf in Nederland mogen uitzitten. Hoe de Britse politie het drietal op het spoor kwam, werd niet verteld, wel dat het in nauwe samenwerking ge beurde met Nederlands en België. DEN HAAG De belastingaftrek voor kosten van scholing gaat op de helling. Onderwijsminister Jet Bussema- ker komt binnenkort met plannen voor wijziging van de huidige re geling. Vooral hoger opgeleiden en mensen die zich toch wel (bij)scholen, maken gebruik van het belastingvoordeel zoals dat nu wordt geboden. Zo werkt de regeling niet mee aan gelijke kan sen voor iedereen. „De regeling doet niet wat ze eigenlijk moet doen, namelijk mensen die het het meest nodig hebben stimule ren zich bij te scholen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11