4 favorieten van Jan Banken, hoogglans jaloezieën, retrotelefoons. Bijna iedereen in Nederland heeft wel een Jan des Bouvrie in huis. We vroegen de Gooise designer naar zijn eigen favoriete ontwerpen. 8 NI DESIGNKONING AAN HET WOORD Ik vind: je kunt en-en-en hebben in je carrière o'n 50 jaar zit hij nu in het vak. En in die periode leerde ontwerper Jan des Bouvrie (74) Nederland te wo nen, zo valt te lezen in zijn net ver schenen memoires Doen! Des Bouvrie haalde aan het begin van zijn carrière zonder mededogen de bezem door de traditionele polderinterieurs vol schrootjes, hoera-gordijnen en vreugdeloze linoleum- vloeren. Hij introduceerde - samen met echtgenote en steun en toeverlaat Monique - bijna therapeutische termen als woondiscipline, keukengevoel en terrasbe leving om Nederlanders aan de witte, strakke inrich ting te krijgen, voorzien van bijpassende meubelstuk ken. Dat lukte. Het nieuwe geld ging als eerste om. En nog steeds is Des Bouvrie apetrots op die erkenning en waardering: „Mies Bouwman, Joop van den Ende en Monique van de Ven hebben allemaal een kubus- bank aangeschaft. Monique verhuisde de bank zelfs per zeecontainer mee naar Amerika, toen ze met Jan de Bont naar Hollywood vertrok. En nu staat er nog steeds een exemplaar in haar woonkamer. Ik vind dat mooi. Net zoals de wetenschap dat bij onze huidige koning een van mijn keukens is geplaatst." Zijn filosofie werd later zo'n hit bij het grote pu bliek - dat hem vooral via de plaag-tv van society- programma Glamourland leerde kennen - dat hij in Naarden zijn eigen conceptstore Het Arsenaal kon beginnen. Daar etaleert hij tot op de dag van van daag zijn omvangrijke oeuvre. Van sobere banken en gestroomlijnde chaises longues tot kookeilanden als gebouwen. En ook: ingewikkelde vazen, opzichtige vloerkleden, kussens van nepbont en andere edel kitsch. Vanwege dat uitgebreide en uiteenlopende repertoi re verwijst Des Bouvrie het liefst naar zichzelf als totaalarchitect. Maar criticasters gebruiken soms minder vleiende benamingen. Ze noemen hem de koopjeskoning. Of bestempelen hem als een meubel- schnabbelaar die het vak in de uitverkoop heeft gedaan door met massaproducenten als Princess, Bruynzeel en klusketen Gamma in zee te gaan. Des Bouvrie heeft zich wel degelijk gestoord aan kritiek op zijn commerciële inslag. Nu zegt hij daar over: „Ik ben naast ontwerper ook ondernemer. En ik vond gewoon dat ik het moest doen. Zeker omdat ik met betreffende ontwerpen kwaliteit kon leveren. Ik wil altijd alles mooi maken, maar het moet tegelijker tijd functioneel en betaalbaar zijn. Daar is niks mis mee. „Anderzijds krijg ik weieens met het vooroordeel te maken dat mijn design duur zou zijn. Maar ik let constant op de prijzen. Fabrikant Gelderland wilde voor een van mijn banken toentertijd 1.200 gulden vragen, dat heb ik naar beneden bijgesteld tot 995 gul den. En in vergelijking met Italianen vraag ik geen hoge bedragen. Anders zou ik ook niet zoveel werk hebben als nu. Ik vind: je kunt en-en-en hebben in je carrière. Het hoeft niet of-of-of te zijn." De kubusbank vrijdag 9 september 2016 Annemart van Rhee Naarden „Ook wel bekend als bank 430. Ik bedacht hem in 1969, het was een van mijn eerste ontwerpen en hij wordt nog steeds gepro duceerd. In verschillende uitvoeringen en met bekleding van bloemenstof, leer, wol of ribfluweel. Ik schat dat fabrikant Gelderland er in totaal zo'n 55.000 exemplaren van heeft gemaakt. Ze zijn zelfs in de Verenigde Staten met succes verkocht. Door de strak ke vormgeving een tijdloos meubelstuk." Jan en Monique des Bouvrie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8