Lonink wil geen nieuw bloedbad Elisabethhof Sluiskil feestelijk heropend Huurstijging in Zeeland valt mee 2 ZEELAND AZC PLANNEN GAAN IN DE LA A Ajax-zand Er komen voorlopig geen nieuwe asielzoekerscentra meer in Nederland en dus ook niet in Zeeland. Commentaar Terneuzen staat op scherp. Burgemeester Jan Lonink besloot gisteren - na de vrijspraak van twee moordverdachten - de hele stad Terneuzen een maand lang aan te wijzen als veilig heidsrisicogebied. Binnen dat gebied mag de politie iedereen, maar ook elke auto controleren op bagage en eventuele aanwezigheid van wapens. De rechtbank sprak twee inwoners van Terneuzen vrij voor een poging tot moord op een 28-jarige plaatsgenoot. Het zou gaan om een wraakactie. Enkele weken voor de schietpartij in december 2014 namelijk was de vriend van één van de verdachten neerge schoten. Volgens het Openbaar Ministerie zijn in Terneuzen al decennia twee groepen van Antilliaanse afkomst en hun vrienden met el kaar in conflict. Elke veroordeling danwel vrijlating kan in dit con flict leiden tot nieuwe geweldsuitbarstingen. Ook op straat. Aange zien de rivaliserende groepen ook gebruikmaken van vuurwapens kan dat leiden tot levensbedreigende situaties. Nietsvermoedende burgers lopen gevaar. Stel je voor dat er een wraakactie op straat of bij de supermarkt plaatsvindt en een argelo ze passant door een verdwaalde kogel wordt geraakt? Dan wijst ie dereen naar de autoriteiten. Hadden zij dit drama niet kunnen en moeten voorkomen? Lonink, die dit ingrijpende, maar terechte besluit in overleg met de officier van justite heeft genomen, heeft dat schrikbeeld natuur lijk op het netvlies. Zolang er geen garantie is dat de strijdende par tijen de wapens neerleggen, moet de burgemeester al zijn burgers beschermen. Daarvoor offeren ze een stuk privacy op, maar beter een agent in je binnenzak, dan een kogel in je rug. Elke veroordeling danwel vrijlating kan in dit conflict leiden tot geweldsuitbarstingen. 'Het hofke' is in het begin van de jaren negentig gebouwd door cor poratie Clavis op verzoek van de Sluiskilse gemeenschap zelf. Zij wilden dat 'hun' ouderen zorg in het eigen dorp konden krijgen en dus niet het dorp zouden moeten verlaten als thuis wonen niet meer zou gaan. Het Elisabethhof telt 23 apparte menten en een gemeenschappelij ke ruimte rond een binnentuin met vijvers en terrassen. Ook is er het zorgkantoor van ZorgSaam ge vestigd waar de thuiszorg voor Sluiskil wordt gecoördineerd. Zorg is hierdoor altijd vlakbij. „Het werd tijd dat we het Elisa bethhof een grote opknapbeurt ga ven", zegt Alexandra Boddaert van Clavis. „De buiten- en binnen kant is in frisse en moderne kleu ren geschilderd. Er zijn nieuwe Sluiskilse ouderen hoeven door 'het Hofke' voor zorg niet het dorp uit vloeren en nieuwe wandafwerkin- gen aangebracht. En de algemene ruimte heeft nieuw meubilair ge kregen." Zaterdag van 11.00 tot 14.00 uur is er een open dag. Bezoekers krij gen uitleg en rondleidingen. Almanak Het was even zoeken voor die Bevelandse verslaggever. Hoe maak je de lezer nu duidelijk hoeveel 1,3 miljoen kuub zand is? De conversatie die volgde tussen collega's bezorgde hem het antwoord. 'Zo, dat is een flinke kuip zand', sprak de één. 'Ja, een voetbalveld vol, en dan 300 meter hoog', zei de ander.' In de combinatie van om schrijvingen vond een aanwezi ge Ajax-supporter de oplossing die zijn goedkeuring wel kon wegdragen: Stadion De Kuip volgestort met zand! T andartspraktijk overgenomen Pokertoernooi café Ambiance Lezing over schilder Coorte HULST Opgeven voor beste zaak Hulst Goes Goes en Middelburg blijven voor lopig de enige plaatsen in Zeeland waar asielzoekers worden opge vangen. Alle plannen voor nieuwe azc's in Nederland worden bevro ren. Alleen azc's die al in aan bouw zijn, worden afgemaakt. Dit betekent bijvoorbeeld voor Goes, dat het plan van de baan is om 210 plaatsen te verwezenlijken naast de bestaande gezinslocatie, liet burgemeester René Verhulst gis teravond de Goese gemeenteraad weten. Gisteren werd in Den Haag over legd over de azc's. Verhulst is lid van de werkgroep ('taskforce') van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten die zich bezighoudt met de huisvesting van asielzoe kers. Het besluit af te zien van de ont wikkeling van nieuwe centra maakt een einde aan de lange, moeizame zoektocht naar locaties. Ook in Zeeland (Breskens, 's-Gra- venpolder) liepen de emoties soms hoog op. Alle moeite en in spanningen hebben uiteindelijk tot niets geleid. Er kwam in Zee land geen enkel nieuw azc. Het bleef bij noodopvang in Goes en Hoek. De instroom van asielzoekers is sterk verminderd. De azc's lopen leeg doordat mensen met een ver blijfsvergunning sneller een wo ning vinden. Daarnaast worden mensen die geen recht hebben op verblijf in Nederland sneller uitge zet. Staatssecretaris Klaas Dijkhoff wil wel een buffercapaciteit ach ter de hand houden, voor het ge val plotseling nood is aan opvang plaatsen. De omvang van die reser vecapaciteit is nog niet bekend. De buffer zal worden gevormd door leegstaande, bestaande asiel zoekerscentra. De al in aanbouw zijnde asielzoekerscentra kunnen plaats bieden aan 12.500 mensen en worden bij de reserve gevoegd. Mocht dat onvoldoende zijn, dan zullen er plaatsen gecreëerd wor den bij bestaande opvangcentra. Op papier liggen er landelijke voorstellen voor in totaal 34.000 plaatsen, onder meer in Vlissin- gen, Middelburg, Goes en Yerseke. Die plannen gaan dus de la in. OPEN DAG VLISSINGENDe huren van wonin gen zijn op 1 juli in Zeeland over het algemeen minder gestegen dan het landelijk gemiddelde. De doorsnee huurder is in Zee land 1,1 procent meer kwijt voor zijn woning, blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statis tiek in Den Haag gisteren bekend maakte. De huren gingen in Nederland gemiddeld met 1,4 procent om hoog. Dat is de laagste stijging in vijfjaar. Alleen in de provincies Gronin gen (1,0 procent) en Drenthe (0,9) was de gemiddelde huurstijging minder dan in Zeeland. De huren werden in Flevoland (1,6) en Noord-Holland (1,6) het meest ver hoogd. Als een woning een nieuwe be woner krijgt, mogen corporaties de huur aanpassen. Wanneer deze verhogingen worden meegere kend, stegen de huren in Zeeland met 1,7 procent. Landelijk is de ge middelde stijging iets hoger: 1,9 procent. Overigens gingen niet alle Zeeuwse woningcorporaties over tot verhoging van de huren. Zo hoefden de huurders van woning corporatie L'Escaut in Vlissingen vanaf 1 juli geen extra huurpennin gen te betalen. vrijdag 9 september 2016 li Het Elisabethhof, een woonzorg complex met 23 huurapparte- menten voor ouderen in Sluiskil, wordt zaterdag op feestelijke wijze heropend na een ingrijpen de metamorfose. Sheila van Doorsselaer Sluiskil Tip? redactie@pzc.nl OOSTBURG Praktijk Melkweg van tand arts Buysse in Oostburg is overgenomen en gaat ver der als Tandartsenpraktijk Dogterom Oostburg. De praktijk is overgedragen aan de tandartsen M. Dog terom, C.Dogterom en ma nager M. Makkor. Buysse blijft zelf nog werkzaam in de praktijk en binnenkort komt er nog een nieuwe tandarts bij. De openingstij den en diensten zijn uitge breid. iZf. SINT JANSTEEN Pokeraars kunnen zich in schrijven voor de voorron de van het Nederlands Team Kampioenschap Po ker. Dat vindt op zaterdag 8 oktober plaats in café Ambi ance in Sint Jansteen. In schrijven kan op onkpo- ker.nl en kost 12,50 euro per persoon. Een team be staat uit vier man. De voor rondes worden in heel het land gespeeld. De beste twintig procent gaat naar de halve finales. IJZENDIJKE Ton de Jong geeft zondag een lezing over schilder Adriaen Coorte, die in 1665 in IJzendijke werd geboren. Dat doet hij in museum Het Bolwerk in IJzendijke. De le zing begint om 14.00 uur. Toegang kost 7,50 euro, in clusief koffie. In het mu seum worden overigens morgen, in het kader van Monumentendag, om 11.00 en 14.00 uur rondleidingen gegeven. Er zijn ook speur tochten voor kinderen. Winkels en restaurants die denken de beste zaak van Hulst te hebben, kunnen zich opgeven voor de titel Beste Zaak van Hulst 2017. Dat moet vóór 21 september gebeuren. De winnaar is in februari volgend jaar be kend. Opgeven kan per mail: bestuursassistent@ovhv.org. Nieuwe azc's niet meer nodig Theo Giele Het COA houdt op zater dag 24 september van 12.00 tot 16.00 uur open dag in de azc's: Azc Middelburg, Laurens Stommesweg 1 Azc Goes, Albert Plesman- weg 23. Voor het programma zie openazc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 82