'Sorry, maar we boren verder' Nibud: Leer tiener zelf met budget om te gaan NIEUWS 7 Het aanraken van eerder misbruikte vrouwen werd als therapie gebracht Een lieflijke, christelijke zorgboerderij voor beschadigde mensen. Zo leek het. Het was een hel met 'sektarische duiveluitdrijvingen'. Welke therapeut dringt er nou op aan dat zijn cliënt een lingeriesetje koopt? „Eindelijk, eindelijk ben je ont maskerd", bijt een van zijn ver meende slachtoffers hem toe. Ze leest in de Dordtse rechtbank zelf haar slachtofferverklaring voor. Op twee meter van haar voormali ge kwelgeest. „Met je zalvende ge beden. Je doet je voor als de zoon van God. Maar op de Neshoeve was ik juist een prooi voor de dui vel". Haar stem stokt soms door de emotie. Van E. hoort het aan. Eerder tijdens de zitting, die giste ren de hele dag in beslag nam, is hij al in tranen uitgebarsten. „Ik kan dit niet plaatsen. Ik voel mij compleet machteloos." Ja, hij had seks met meerdere vrouwen in de instelling. In zowel de Neshoeve in Ridderkerk, van begin jaren 90 tot 2008, als in zijn meest recent opgerichte stichting: de inmiddels stilgelegde Hoeve Jedidja in Meerkerk. Van E., die in 2006 al eens werd vrijgesproken van het misbruiken van vrouwelij ke cliënten, legde het vaak aan met de dames die hij onder zijn hoede had, zo gaf hij gisteren toe tegenover de rechtbank. Hij had regelmatig seks met hen. Maar, zo stelt hij: er was nooit sprake van dwang. Bovendien waren de vrou wen geen cliënt, maar medewer kers van de instelling. „U gaf ze ta ken. Maakte hen teamlid, terwijl ze eigenlijk nog zorg nodig had den?", vat de rechter het samen. „Nee", zegt Van E. „Mensen die De Neshoeve en Jedidja telden nogal wat oud-cliënten die er op vrijwillige basis, na een korte of lange behandeling, in loondienst of als vrijwilliger taken kregen. Ze bleven er wonen. Gek? Nee, vol gens een getuige, die spreekt van 'geslepen manipulatie.' „Zelfs als ze erkennen dat het vrijwillige seks is: die vrouwen zijn bescha digd." De seks is, kortom, wel de gelijk ongewenst. „Verkrachting met een pistool op je hoofd is af schuwelijk, maar dit is erger", al dus een slachtoffer. Een huisarts, die cliënten uit de Ridderkerkse Neshoeve behandel de, heeft verklaard: „Hij nam kwetsbare cliënten in dienst en maakte ze op die manier finan cieel afhankelijk." Daar had hij, zo bleek gisteren, nog meer trucjes voor. Zo zorgde hij dat alle cliën ten de boerderij als hun woon adres registreerden. De zorg en het onderdak betaalden ze uit hun persoonsgebonden budget (pgb). Zomaar verhuizen was er niet bij. Maar het meest geraffineerd, zo bleek gisteren uit de zitting, is Van E's manier van inpalmen. „Ik hield op een gegeven moment zo veel van hem. Als een dochter", verhaalt een slachtoffer. En: „Het was een warm bad in het begin. En pas achteraf dacht ik: welke therapeut dringt er nou op aan dat zijn cliënt een lingeriesetje koopt?" Zij onderging ook een dui veluitdrijving. „Sektarisch was het. En doodeng. Met de bijbel in de hand pleeg jij ontucht", richtte ze zich tot Van E. De vrouwen zijn allemaal beschadigd, nog meer dan vóór hun 'therapie', zo verklaart hun advocaat. De zitting van gisteren wordt vandaag voortgezet. Dan is het woord aan de officier van justitie en de advocaten van Van E., die al ruim een jaar in voorlopige hech tenis zit. Hij wordt verdacht van misdrijven gepleegd tussen 1997 en 2014. Het gaat om stelselmatige verkrachting, aanranding, en het door misbruik van overwicht dwingen van vrouwen tot ontuch tige handelingen. Zelf ontkent hij alle aantijgingen en stelt hij dat ze ker drie vrouwen samenspannen, uit wrok over het feit dat de rela ties eindigden. Zelf is hij mis bruikt in zijn jeugd, vertelt hij. „Ik heb niks verkeerd gedaan." teamlid waren, kregen geen zorg meer, maar wel functioneringsge sprekken." En de aanrakingen wa ren in een enkel geval zelfs 'he lend', voor het betreffende team lid, aldus Van E., die ook een 'knuffeltherapie' zou hebben ont wikkeld voor mensen die moeite hebben met aanrakingen. Tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer trapte topvrouw Marjan van Loon van Shell Neder land gisteren af met een mea cul pa. „Het spijt me. Sorry Gronin gen", zegt ze. Ze krijgt bijval van ExxonMobil, met wie Shell geza menlijk aandeelhouder is van de Nederlandse Aardolie Maatschap pij, de NAM. Van Loon zegt een drachtig te willen werken aan herstel van vertrouwen. Of dat lukt, is zeer de vraag. Het is de 75-jarige boer Sijbrand Nijhoff uit Kolhol die de hele ver gaderzaal muisstil krijgt als hij met overslaande stem vertelt over zijn juridische gevecht met de NAM. Het bedrijf stelt dat de scheuren in zijn boerderij niet veroorzaakt zijn door de gaswin ning en weigert de schade te ver goeden. De tractor van Nijhoff zou verantwoordelijk zijn voor de ontzette structuur van zijn ste de. Ook zou er sprake zijn van achterstallig onderhoud. De rechtszaak die Nijhoff heeft aangespannen, kost hem 'klau wen met geld, maar er moet toch één Groninger zijn die het voor touw neemt.' Zijn vrouw durfde niet langer in de boerderij te wo nen en is verhuisd. „Ik ben 26 jaar getrouwd en heb nu weer een latrelatie", zegt Nijhoff. De Tweede Kamer buigt zich volgende week over de vraag hoe veel aardgas de NAM komende ja ren mag oppompen. Minister Henk Kamp van Economische Za ken mikt in zijn ontwerpbesluit op een maximum van 24 miljard kuub gas per jaar. Nog minder brengt volgens hem de leverings zekerheid in gevaar. De NAM is inmiddels akkoord om meer afstand te nemen bij de schadeafhandeling. Maar ver sneld afscheid nemen van gas? Dat is volgens aandeelhouder Shell niet realistisch. UTRECHT Uit onderzoek blijkt dat steeds vaker ouders de finan ciën van hun kinderen overne men. Niet slim, zegt het Nibud, want tieners moeten leren hun budget te beheren. Jo Hermanns, emeritus hoogle raar Opvoedkunde, denkt dat ouders hun kinderen willen la ten meedelen nu het econo misch beter gaat. Maar of deze ouders hun kinderen te veel be tuttelen? Volgens Hermanns valt dat wel mee. „De meeste ouders praten met hun kinde ren over de financiën. En het gros van de tieners spaart. Na tuurlijk, de gezinnen gaat het financieel voor de wind. Maar of ze nu echt verwend zijn?" „Het is niet zo dat mijn zoon zo maar krijgt wat hij wil", zegt va der Karei. De jongen (16) krijgt maandelijks 75 euro zakgeld op zijn bankrekening gestort. Dat geld mag hij sparen of zelf beste den. Zijn ouders betalen kle ding, telefoonrekening, vakan ties, sport- en muzieklessen en school. Karei: „Het geld is er. We doen het misschien niet vol gens de Nibudregels, maar mijn oudere kinderen lijken toch be hoorlijk financieel zelfstandig." vrijdag 9 september 2016 Zorgmessias bleek een ware duivel voor zijn cliënten Janneke Boluijt Meerkerk Verdachte Van E. is zich van geen kwaad bewust en ziet de seks als een onderdeel van de therapie, illustratie petra urban —Slachtoffer van Van E. Vlak voor een nieuw besluit over de gaswinning in Gronin gen zegt energiereus Shell 'sor ry' voor de geleden schade. Maar nog veel minder gas op pompen zit er voorlopig echt niet in. Laurens Kok Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7