Historische dag heeft bomvol programma Enquête moet indicatie geven: bezuinigen of lastenverzwaring BEVELANDEN EN THOLEN 7 It MÖSSELFESïUN VROUWENPOEDER Goes laat inwoners meedenken over de aankomende bezuinigingen, maar oogst kritiek. Is dat terecht? De gemeente waarschuwt al sinds januari dat de bezuinigingen nu pijn gaan doen 10 september 2016 Live wuziefr Braderie ftfar&t Vertier voor jon# oud Vuurwerishow Op zich valt het te prij zen: een gemeente die inwoners, bedrijven, verenigingen en instell- lingen laat meedenken over bezui nigingen. Aan de hand van onder meer online peilingen mogen zij allemaal mee-adviseren over de wijze waarop dat gebeurt; (veel) minder geld naar voorzieningen of toch belastingverhogingen? Dat bezuinigen nodig is, staat buiten kijf: de gemeente moet structureel drie miljoen euro - en met een beetje pech nog meer - zien te vinden om de komende ja- ren financieel het hoofd boven wa ter te houden. Waar eerder zonder al te veel problemen al twaalf mil joen werd ingekrompen, gaat het nu pijn doen, waarschuwt de ge meente al sinds januari. Inwoners gaan er iets van merken en daar om mogen zij hun zegje doen. Maar de manier waarop valt niet bij iedereen in goede aarde. Zo bestempelt inwoner Leen Har- pe de online vragenlijst als 'eenzij dig en ongenuanceerd', omdat hij vindt dat hij gedwongen wordt om te kiezen voor lastenverzwa ring. PvdA-fractievoorzitter Wiert Omta doopte zijn pen in azijn en schreef een venijnige column over de werkwijze van de gemeente. Volgens het gisteren op de websi te van zijn partij gepubliceerde epistel gooit Goes 'de rekening bij burgers over de schutting'. „Goes heeft jarenlang op te grote voet ge leefd. Nu mag de Goesenaar in de enquête zijn eigen strop knopen. Dat is geen bezuinigen, maar af wentelen." Ook lijken de bezuini gingsmogelijkheden in zijn ogen 'tamelijk willekeurig samenge steld'. „Veel ontbreekt, bijvoor beeld het Omnium dat in finan cieel zwaar weer zit door haar in vestering in een te dure kas met planten." Overigens was het ook Omta die in januari vraagtekens zette bij de rol van burgers in het proces. „Hoe voorkom je dat men sen alleen naar hun eigen belang kijken", zei hij toen. Wethouder Loes Meeuwisse kent de kritiek. „Veel mensen vin den het lastig om acht bezuini gingsopties of acht mogelijke be lastingverhogingen aan te vinken (verplicht om de vragenlijst in te vullen, red.). Maar we hebben be wust voor ondewerpen gekozen die beïnvloedbaar zijn en waar echt geld mee gemoeid is. Meeu wisse wijst er op dat bijvoorbeeld De Goesenaar mag in de enquête zijn eigen strop knopen de rioolheffing in Goes op dit mo ment nog relatief laag en niet kos tendekkend is. „Wettelijk zouden we die mogen verhogen." De vra gen zijn volgens de wethouder tot stand gekomen in overleg met bu reau Necker Van Naem en de uit komsten moeten een indicatie ge ven. „We hebben daarom juist al gemene termen zoals sport en theater gebruikt en geen Omnium of De Mythe. Alle beleidsterrei nen zijn vertegenwoordigd." Hoe dan ook leeft het onder werp in Goes. Inmiddels hebben al 1200 mensen de enquête inge vuld. Dat kan nog tot en met 12 september via goes.nl. Eind deze maand verschijnt een eindrappor tage, op 10 november neemt de ge meenteraad een besluit. Dat is na de Havendag en de Zee landparade alweer het derde gro te publieksevenement dat wordt gehouden in het kader van het 650-jarig bestaan van Tho- len-stad. In en rondom de haven en in de binnenstad is morgen de hele dag van alles te doen. De dag begint om 10.00 uur met kanon schoten aan de Molenvliet- sestraat. Daarbij is het Cloveniers- gilde aanwezig. Na afloop ver plaatst het gezelschap zich naar het voormalige stadhuis, waar de dag om 10.20 uur officieel wordt geopend. Het gebouw aan de Hoogstraat is daarna de hele och tend en middag open voor bezich tiging, net als andere monumen ten als de kerken, de molens en de jachtwerf van Duivendijk. Het programma bevat nog meer dan twintig andere onder delen. Een kleine greep: Bij de oude handelshaven en de jachtwerf zijn zo'n veertig plat bodems te bezichtigen. De Bergse stadsreuzen lopen 's middags door het stadje. Aan de Contre Escarpe zijn er demonstraties met amfibie voertuigen. Op de Vlasmarkt wordt drie keer het wagenspel 'Prullen op tijdreis' opgevoerd, door onder an dere Thoolse kinderen. Tussen 15.30 en 15.45 uur vlie gen er historische vliegtuigen over Tholen-stad heen. Om 21.00 uur begint een vlootschouw met onder meer ver lichte platbodems. Het volledige programma staat op www.tholen650jaar.nl. vrijdag 9 september 2016 Kiezen tussen twee kwaden voor Goesenaren Luc Oggel Goes Wethouder Loes Meeuwisse (links) in gesprek met een inwoonster, afgelopen voorjaar. In april konden inwoners al een meer algemene vragenlijst invullen. In de huidige tweede peiling legt de gemeente concrete bezuinigingskeuzes voor. archieffoto marcelle davidse -Wiert Omta, PvdA De Kamper Kogge begon woensdag in alle vroegte vanuit Kampen aan een tocht naar Tholen. Hij komt er vanmiddag aan. De replica van een veertien- de-eeuws handelsschip is één van de publiekstrekkers van de Historisch-nostalgische dag. Rob Paardekam Tholen Bij de aangesloten restaurants kunt u heerlijk mosselen eten voor maar 12,50 Kijü voor gehele programma 051 WHB.krpuite(i!»o|«|cr.iiu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 79