Pyromanie en oorlogsgeweld O 2 ROMKE VAN DE KAA 1 Botanisch Na de heerschappij van de onderhoudsvrije vetplant en de stilistische orchidee mag de natuur weer woekeren in huis. Oké, botanisch wonen is niet zo nieuw als het lijkt. „Maar in de jaren 70 was het oerwouderiger." Harken met Harry's hark W/M Column Ik kan niet aanzien dat al die onmisbare diertjes creperen ooit kreeg ik zoveel reacties als op mijn stukje over Roundup van vorige week. Het gebruik - volgens sommigen misbruik - van de onkruidverdelger houdt ken nelijk veel lezers bezig. De reacties vallen uiteen in twee categorieën. Goep A vindt dat ik te mild ben over producent Monsanto. Maar ik wilde aandacht besteden aan het bestrijdingsmiddel en niet aan de producent. Volgende maand wordt Monsanto aangeklaagd in een internationaal tribunaal in Den Haag. Ik zal het met belangstelling volgen. Maar erover schrij ven? Een tuinrubriek heeft zijn grenzen. Groep B vindt dat ik de schadelijkheid van Roundup overdrijf, dat het middel volkomen onschuldig is en een ze gen voor de mensheid. Ik citeer een lezer: 'Ge bakken lucht en bang makerij Romke! En ik vermoed verborgen re clame voor alternatieve spullen waar jij niet slechter van wordt.' Een andere lezer was nieuwsgierig naar de alternatieven. Dus op het gevaar af voor zakkenvuller te worden uitge maakt: toch een beknopt overzicht. Toen we nog niet allemaal tweeverdiener waren en er nog huisvrouwen bestonden (bij voorbaat excuses voor de denigrerende bena ming), goot moeder de vrouw de aardappelen af op het straatje achter de keukendeur. Weg onkruid, weg mos en weg groene aanslag. Die techniek is inmiddels vervolmaakt: er zijn apparaten waarmee je onkruid kunt koken of sto men. De techniek kost veel water en energie, maar is minder milieubelastend dan chemische bestrijding. Daarnaast kun je in elk tuincentrum al dan niet elektrisch aangedreven onkruidbor stels kopen. Ik vind het verbazingwekkend hoe in korte tijd een heel scala aan mechanische onkruidbestrij ders is opgebloeid. Wat mij als pyromaan het meest aanspreekt is de onkruidbrander: een vlammenwerper die onkruid te lijf gaat. Je hebt er al een voor minder dan 20 euro, maar je moet natuurlijk wel elke keer een nieuw gas- tankje halen. En branden, stomen en borstelen hebben nadelen. Om te beginnen blijft de wortel van het onkruid meestal onbeschadigd achter. Die loopt na een paar dagen weer vrolijk uit. Ten tweede is branden toch een soort oorlog: je doodt niet alleen het onkruid, maar ook spinnen, mieren, duizendpoten, slakken en pissebedden - dieren die weliswaar niet bij iedereen populair zijn, maar toch een onmisbaar onderdeel van de tuinfauna vormen. Noem mij sentimenteel of weekhartig, maar ik kan het creperen van deze diertjes in een vlammenzee niet aanzien. Blijft over: een milde vorm van chemische be strijding, door middel van zout of azijn. Er is speciaal grof onkruidzout in de handel dat op verhardingen wordt gebruikt. Dat doodt onkruid, maar als het je border in spoelt, ook je planten. Hetzelfde geldt voor azijn, een huismiddeltje, maar daarom nog niet onschuldig. Er is eigenlijk maar één bestrijdingsmiddel zonder nadelen: de ouderwetse voegenkrabber. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN 523 "*'7 e woonblogs riepen 'bota nisch wonen' in 2015 uit tot l dé interieurtrend van dat I jaar. Sindsdien is de opmars f van de moswanden en bo tanische hoekjes niet te stuiten. Termen als 'botani cal living', 'urban jungle' en 'plantaddicts' vliegen liefhebbers van natuurlijk wonen op social media om de oren. De blogs en Pinte- rest-pagina's barsten uit hun voegen van de lieflijke plantenhoekjes, grove boomtakken en uit de kluiten gewassen palmbomen. Historische biologie-schoolplaten en kussens in bladmotief maken het natuurlijke interi eur compleet. Woontrends herhalen zich om de zoveel tijd. De huidige rijkdom aan planten in het interieur doet dan ook denken aan de woon kamers vol groen in de jaren 70. „Maar toen was het véél erger", zegt cultureel antropo loog Irene Cieraad van de TU Delft. Ze schreef een boek over honderd jaar wonen in Nederland tussen 1900 en 2000 en onder zocht ook de geschiedenis van de kamer plant. Cieraad: „In de jaren 70 waren de planten groter en oerwouderiger. Vensterbanken groeiden dicht met eigen gekweekte stekjes, waar de poes als een luipaard tus sendoor kroop. De ramen hoefde je niet meer te lappen - die zag je toch niet meer - en de boeken TIPS NIEUWS in de boekenkast kon je niet meer zien door de hangplanten die ervoor hingen. Alles moest natuurlijk zijn." Vergeleken met de jungle van toen is de huidige natuurtrend nog vrij braaf en netjes, concludeert de onderzoeker. „De plantjes en botanische accessoires van nu geven het na tuurlijke gevoel, maar je hebt niet de lasten van het onderhoud en de verzorging. Aan die jaren 70-vensterbank was je een hoop tijd kwijt, met al dat verpotten en water geven. Daar hebben we geen zin meer in." Luxaflex Planten in ons interieur zijn een handige graadmeter voor de tijd waarin we leven, zegt Cieraad. Ze vertellen veel over de maatschap pij van dat moment. „In de jaren 80 bijvoor beeld verdwenen de planten grotendeels uit de woonkamer omdat vrouwen meer buitenshuis gingen werken en het leven veel eisender werd. Daarom decoreerden we de ramen in de jaren 80 met luxaflex en wat ac cessoires en verdwenen de planten." Tegenwoordig verklaren populaire termen als 'ecologisch', 'organic' en 'reclycling' onze teruggekeerde hang naar het natuurlijke. Cieraad: „Daarom waren de moestuintjes van de Albert Heijn ook zo populair. We vinden het leuk om met de kinderen op woensdag middag te gaan zitten en ze het bewustzijn bij te brengen van hoe een plant groeit. Het resultaat zet je in je vensterbank, samen met wat leuke cactussen en een kussentje met vlinders erop. Zie daar het bota nische interieur van nu." Als Cieraad een voorspelling moet doen, gaat de opmars van de binnenjungle nog wel even door. „Ik zeg je: de enorme bladplant is straks niet aan te slepen. De tuincentra kunnen vast inslaan." vrijdag 9 september 2016 GO Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl Atlas monumentaal voert je langs monumenten op de 5 continenten. (Trichis, €19,95) Het grote recycle knutselboek zet je aan het werk met allerhande afval. (Lannoo, €19,99) De Maankalender 2017: elke dag een tip over (o.a.) tuinieren aan de hand van de maancyclus. (Bol.com, €15,95) 8 in de rimboe Jette Pellemans Ook kinderen wer ken graag in de tuin; lekker papa of mama helpen met schoffe len, wieden en gieten. Tuinmerk iGADU ont wierp speciaal voor de kleine tuinier ge reedschap met namen als Terry's Schep en Flux' gieter. Ook leuk: plantenste- ker Pit's Steker. Daarmee gaan niet alleen zaadjes gemakkelijk de grond in, je kunt er ook op blazen om met vogel tjes te praten. Harry's Hark kun je achter aan je broek zak hangen als je hem even niet nodig hebt. Te koop vanaf 7,95 euro op coozaa.nl Romke van de Kaa over de hits uit het tuincentrum. Helgrote KNUTSELBOEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55