Geen alledaagse bijbaan, maar wel eervol Hockeyteams zijn nogal wat routine kwijtgeraakt Verjongd Tovaal moet dit seizoen promoveren ZEELAND 15 LEIDEN Het is geen alledaagse bijbaan die Jordan Kersten heeft. De Souburger draagt lijkkisten tijdens begrafenissen. „Het is heel eervol om te doen", zegt hij. „Je moet je rea liseren: je brengt toch overledenen naar hun laatste rustplaats." Kersten zit in een groep van zo'n veertig mensen die het doen. Hij is ervoor ge vraagd. Sinds 2012 heeft hij drie a vier begra fenissen in een week. „Eén of twee dagen van tevoren wordt er gevraagd of je beschik baar bent." De ene uitvaart heeft meer impact op Ker sten dan de ander, vertelt de rugbyer van Oemoemenoe. „Maar", zo zegt hij, „wat het met mij doet, is van ondergeschikt belang. Het gaat erom dat je er bent voor de men sen." GOES Onder leiding van trainer Brian Hendry beginnen de rug byers van Tovaal voor het derde achtereenvolgende jaar aan een nieuw seizoen in de derde klasse. De 31-jarige Schot liet zijn selectie op i juli al opdraven voor de eer ste training en de verwachting is dat de Goesenaren topfit aan de start staan. Het doel is deze com petitie duidelijk: Tovaal moet pro moveren. Brian Hendry is in ieder geval optimistisch. „Twee jaar geleden was de gemiddelde leeftijd van de selectie 38 jaar, nu is dat 21 jaar. In de driekwartlijn, met spelers als Sam en Felix Richel, Ernst Ber- man, Thomas Griep en Veron de Wild, is dat zelfs 20 jaar. In de voorste linie zorgen Erin Henson, Derek Stausebach en Jorian Broek- meijer voor de extreme verjon ging. Veel jongeren begonnen al op jonge leeftijd met de rugby- sport en hebben deel uitgemaakt van nationale jeugdselecties, waar bij ze veel ervaring hebben opge daan tegen sterke tegenstanders." Routinier Verder is Brian Hendry blij met de terugkeer van routinier Alex Vlieland, die bijna het gehele vori ge seizoen miste vanwege een knieoperatie, en de aanwezigheid van de Pool Piotr Moleda, die in de driekwartlijn voor body moet zorgen. In de ogen van Hendry moét To vaal dit seizoen promoveren om op een hoger niveau te komen. „Volgend jaar komt opnieuw een aantal talentvolle jeugdspelers door. Die jonge spelers moet je aan de club binden door op een hoger niveau te spelen." De Schotse oefenmeester, die zelf ook nog binnen de lijnen kan komen, beschikt over een selectie van 26 spelers. Daarnaast brengt de Goese vereniging voor het eerst in 35 jaar weer een tweede team op de been, dat een achttal vriendschappelijke duels gaat spe len. Tovaal start zondag op eigen veld tegen ASRV Ascrum 4. De hockeycompetitie 2016-1017 be gint zondag met een derby. In Hulst staan om half drie uur de mannenteams van Rapide en Olympia uit Terneuzen tegenover elkaar. Het gaat om een wedstrijd in de vierde klasse, de laagste klas se in de competitie voor standaard teams. Beide verenigingen hebben in het verleden wel roemrijkere affi ches kunnen presenteren. Olym pia speelde vorig seizoen nog in de derde klasse, maar bleek voor dat niveau een maatje te klein. Nu de kern van dat team vertrokken is weet trainer Gerben Schram dat het een hele klus wordt om weer een team op te bouwen. „We heb ben veel ervaring en kwaliteit in geleverd met het vertrek van Gijs Schueler, Douwe en Tim Boer booms, Arjen de Vries en Jeroen We doen een stapje terug en moeten opnieuw bouwen Cauwels. Ook doelman Roy de Pree is niet meer van de partij. Daar komt veel jeugd voor terug. Het zijn ook jongens met kwali teit, maar het zal even duren voor dat die als één ploeg functione ren." Bij Rapide is het niet veel an ders, zegt coach Hans Beaart. „De gehele as van het team is wegge vallen. Dat is jammer, want in de slotfase van de vorige competitie waren we goed bezig. Nu doen we een stapje terug en zullen we weer opnieuw moeten bouwen. De instelling van de jongens ken nende heb ik er het volste vertrou wen in. Daarom verwacht ik dat de vier nieuwe jeugdspelers die er bij komen snel hun draai vinden." Vrouwen Bij de vrouwen is het team van Rapide nog steeds de hoogst spe lende formatie van Zeeland. Vorig seizoen verliep probleemloos, met een plaats in de subtop van de der de klasse. Nu verwacht trainer- coach Mark-Jan de Jonge geen ge makkelijke aanloop. „Een viertal routiniers is gestopt en enkele speelsters zijn in blijde verwach ting. Er komt voldoende jeugd voor terug, dat is het probleem niet. Maar met een gemiddelde leeftijd van iets boven de achttien jaar zal het toch een hele klus wor den in deze derde klasse. We zul len moeten zweten om zo snel mogelijk wat puntjes bij elkaar sprokkelen." Ook het vrouwen team van Olympia (vierde klasse) heeft afscheid geno men van een aantal vaste krachten. Dat verlies wordt aange vuld met jeugdspeelsters uit het tweede team en uit meisjes A. ggMOFUo- vrijdag 9 september 2016 rugbyen in de ereklasse Peter Snelders Hulst Hans Beaart, coach Rapide Gerben Schram is de nieuwe coach van de hockeyers van Olympia. foto peter nioolai Jordan Kersten voelt zich thuis bij Oemoemenoe. „Het is mooi hoe zo'n kleine vereniging sterker is geworden." fotoizaakverkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48