Vlissingse bootjes mogen naar binnen Paviljoen mag duinovergang verlichten 'Hoeveel is Vlissingen kwijt aan statushouders' WALCHEREN 7 Moeders van jong grut kletsen over koetjes en kindjes MOSSELFESTIJN VROUWENPOLDER Het nieuwe Mamacafé in Koudekerke was gisteren voor het eerst open. In tegenstelling tot voorgangers in Middelburg en Vlissingen, verwacht het café een blijvertje te worden. Je kunt gezellig kletsen, maar er komen ook specialisten naar het Mamacafé 10 september 2016 Live wuzieft Braderie ftfarfrt Vertier voor jon# oud Vuurwerishow Sajila gaat haar baby weer borstvoeding ge ven. Goedwillende ad viseuses uit haar om geving maakten haar onlangs wijs dat haar 'waterige' moedermelk te weinig voedings stoffen bevat. Maar dat is onzin, hoort ze donderdag van Bianca Izeboud, kinderverpleegkundige én lactatiekundige van kraamcen- trum DAT. „Je ziet het verschil in kleur niet bij bijvoorbeeld thee met of zon der suiker. Maar in die met suiker zitten natuurlijk heel wat meer stoffen. Moedermelk is echter ge garandeerd goed voor een kind", aldus dé moedermelkdeskundige. Izeboud en kinderfysiotherapeute Janneke Dekkers zijn zelf ook moe ders van respectievelijk vier en drie kinderen. Hun jongsten zijn de babyleeftijd al even en net ont groeid, maar uit hoofde van hun beroep komen ze donderdag langs tijdens het eerste Mamacafé in Koudekerke. Tot vreugde van Diana Jonk man, de initiatiefneemster van het Mamacafé. Als geboren Colom biaanse en moeder van twee jon ge kinderen, zocht ze nadat ze twee jaar terug naar Koudekerke verhuisde, contact met gelijkge stemden. Ze kwam af en toe bij een Middelburgs Mamacafé en dat beviel haar goed. „Hier in Koude kerke wonen veel jonge gezinnen, dus ik dacht dat zo'n café hier ook wel moest aanslaan." Met zeven moeders en een aan tal kleintjes is het de eerste keer nog niet echt druk. „Maar het schooljaar is net begonnen, het is strandweer en het Mamacafé is nog niet zo bekend. Ik hoop dat dat snel verandert, ook door onze facebookpagina en de website www.mamacafe-koudekerke.nl", betoogt Diana. Ze voegt er aan toe dat het café ook is bedoeld voor da mes, die nog geen kind hebben, maar in blijde verwachting zijn. „Ook dan kun je allerlei vragen hebben en is het leuk om vrien dinnen te ontmoeten, die de span nende maanden die jij tegemoet gaat al eens hebben meegemaakt." Jonkman is niet bang dat het Mamacafé in Koudekerke eenzelf de lot beschoren is als voormalige mamacafés in Vlissingen en Mid delburg. Die gingen na een en thousiast begin ter ziele, omdat de initiatiefneemsters uit de peuters groeiden en er geen opvolgsters klaar stonden. Ik wil ook bij het Mamacafé blijven als mijn kinde ren ouder zijn. En we hebben hier in het gebouw van buitenschoolse opvang Pien een ideale plek; speel goed voor de kinderen is er bij voorbeeld al." Animo om Diana te helpen is er al, ook van buiten het dorp. Kou dekerke zou zich volgens Izeboud, die er woont, als 'vruchtbaar dorp' zelf moeten kunnen bedruipen. De nieuwe buurman van water sportvereniging De Schelde kan in de loods circa zestien boten bergen. Sportvissers huurden al too van de 700 vierkante meter. Een scheepshelling met trekkar voor 25 ton is de schakel tussen het water, de loods en de buiten stalling, waar 35 tot 40 boten te rechtkunnen. Watersportondernemer Guus Blankenburgh (69) zette het be drijf op, nu hij de Michiel de Ruyter Jachthaven en brasserie Evertsen aan zoon Mark heeft overgedragen. Arjan Zilver, van de mobiele onderhouds- en repa ratiedienst Jacht Service, krijgt de dagelijkse leiding over Ban kert Boating. Blankenburgh be perkt zich tot de klant- en net werkcontacten, vertelt hij. „Vlissingen had nog geen goe de stalling. Het was improvise ren. Mensen gingen naar Zierik- zee en verder. Nu kunnen ze hier terecht." Bankert Boating Vlissingen had nog geen goede botenstalling. Het was improviseren verzorgt ook reiniging, onder houd en reparatie. Blankenburgh hoopt zich te onderscheiden door de hellingkar. „Elders wor den de boten uit het water ge haald met een kraan of in sin gels. De kar rijdt ze het water in en uit over de hellingbaan van 32 meter." De loods kwam afgelo pen week gereed en over twee weken, net voor het watersport seizoen verloopt, moet de asfalt- vloer op het terrein er liggen. De gemeente Veere geeft pavil joenhouders deze toestemming op voorwaarde dat zij de verlich ting zelf betalen en kiezen voor nieuwe energie- en milieuvriende lijke oplossingen. Het verlichten van duinovergan gen past niet bij de bescherming van de natuur in het project Natu- ra 2000 en ook niet bij het behoud van duisternis in een steeds druk kere bewoonde wereld. Maar, stel len B en W van Veere, het past wel bij de steeds grotere rol van de recreatiesector en de verlen ging van het toeristenseizoen. Voor de veiligheid van de bezoe kers zouden de duinovergangen naar de paviljoens wel wat verlich ting kunnen gebruiken. Als compromis tussen natuur en recreatie wil Veere daarom 'functionele oriëntatieverlichting' toestaan. Dat kunnen kleine licht jes zijn die alleen het pad zelfbij- schijnen, maar geen lichtvervui ling veroorzaken. Verstoring van de natuur blijft immers verboden. Strandpaviljoenhouders kun nen nog niet meteen lampjes gaan kopen voor de duinovergang bij hun etablissement. Ze moeten nog even wachten op de formele toestemming van de gemeente raad. Die moet nog instemmen met het nieuwe beleid voor open bare verlichting voor de komende vier jaar. VLISSINGEN De Partij Souburg- Ritthem (PSR) maakt zich zor gen over het bedrag dat Vlissin gen kwijt is aan het stijgend aan tal statushouders dat de gemeen te moet huisvesten. De partij vraagt zich af hoe B en W een aantal te verwachten kosten, gaat opvangen. Zo kun nen statushouders een lening af sluiten voor inrichting van hun huis. Vaak kunnen ze die lening niet afbetalen, waarna gemeen ten de schuld kwijtschelden. PSR wil weten of Vlissingen dat ook doet of strenger is. De partij wil ook het voor beeld van Apeldoorn volgen. Die gemeente geeft statushouders al leen nog een lening voor aan koop van spullen uit de kring loopwinkel. Vlissingse statushou ders kunnen, stelt de PSR, prima bij Orionis terecht. vrijdag 9 september 2016 Mamacafé: gezellig én nuttig René Hoonhorst Diana Jonkman, woordvoerster De acht mama's, die het eerste Mamacafé in Koudekerke gisteren bezochten. In het midden op de bank initiatiefneemster Diana Jonkman, foto lex de meester Het eerste glimpje van wat nau tisch bedrijvencentrum Yacht Valley moet worden, is versche nen in de Binnenhaven van Vlis singen. Bankert Boating hoopt over twee weken recreatie schepen te ontvangen voor de nieuwe overdekte winterber- ging, op de landtong bij de Las- loods. Claudia Sondervan Vlissingen —Guus Blankenburgh, ondernemer Strandpaviljoens in de gemeen te Veere mogen duinovergan gen een klein beetje gaan ver lichten, zodat bezoekers de weg door de duisternis beter en veili ger kunnen vinden. Maurits Sep Domburg Bij de aangesloten restaurants kunt u heerlijk mosselen eten voor maar 12,50 Kiji voor gehele programma op tï«B.ïromïeiipoi(ier.im

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 40