Mooi als het hoofd omhoog gaat Het geeft heel veel voldoening Ik kan mijn post weer zelf openen ZEELAND 5 TAALHELDEN STRIJDEN TEGEN LAAGGELETTERDHEID A Vijf Zeeuwse 'Taaiheiden' die zich inzetten voor de strijd tegen laaggeletterdheid kregen gisteren een prijs. Goes De Zeeuwse bibliotheken nomineerden Janny Berg, Floor van Kan, Diny Weststrate, Roland Schrijver en Toos Verdegem voor de provinciale Taalheldenprijs. Deze onderscheiding voor mensen die zich inzetten voor de bestrijding van laaggeletterdheid is een ini tiatief van de door prinses Laurentien opgerichte Stichting Lezen en Schrijven. Er zijn drie prijscatego rieën: taalcursist, taalbegeleider en bruggenbouwer (iemand die door bijzondere inzet een geletterde sa menleving dichterbij brengt). Van de vijf genomi neerden in deze Zeeuwse provinciale ronde gaan Floor van Kan, Janny Berg en Diny Weststrate door naar de volgende, landelijke ronde, die plaatsvindt tij dens de Nieuwjaarsbijeenkomst van Stichting Lezen en Schrijven. Floor van Kan (74), Middelburg Categorie: Bruggen bouwer „Het is fantastisch om allochtonen de kans te bieden om goed Neder lands te leren spreken. Toen ik na negentien jaar met pensioen ging als docent NT2 (Neder lands als tweede taal), wilde ik hier op vrijwil lige basis mee verder gaan. Na een week had ik mijn eerste aanmel ding. Inmiddels ben ik hier dertien jaar mee bezig en zijn er twee honderd vrijwilligers aangesloten bij Gilde Sa menspraak. Allochto nen kunnen bij ons te recht om eens in de week anderhalf uur Ne derlands te spreken. Ze mogen zelf weten waar over ze willen praten. Dat kan bijvoorbeeld een informeel gesprek zijn dat vrouwen voe- We praten anderhalf uur lang per week in het Nederlands ren wanneer ze naar de stad gaan. Ik ben blij met deze onderschei ding van Taaiheid. Maar het mooiste is als een al lochtoon niet meer bang is om naar de stad te gaan omdat iemand hem daar misschien aanspreekt. Dat hij na de lessen met zijn hoofd omhoog wel durft te gaan, omdat hij nu een gesprek in het Nederlands kan voe ren." Janny Berg (68), Vlis- singen Categorie: Taalbegelei der „Als je geen Neder lands spreekt en ver staat, kun je niet veel op je werk en in de maatschappij. Het geeft me daarom zoveel vol doening om allochto nen goed Nederlands te leren. Je ziet hen echt opleven. Veel mensen beginnen met de Neder landse lessen om zich te kunnen redden op hun werk of in de maat schappij. Maar als dat dan lukt, gaan ze verder voor een hoger niveau." „Inmiddels werk ik elf jaar bij Stichting Du- nya, ik heb veel mooie dingen meegemaakt. Zo was er een hoogop geleide man die geen Nederlands kon ver staan, lezen of praten. Inmiddels verstaat, leest en spreekt hij de Een man die ik heb geholpen praat nu honderduit en lacht veel taal goed en werkt hij op een sales- en marke tingafdeling bij een be drijf. Hij praat nu hon derduit en lacht veel. Dat is heel mooi om te zien, want zo kwam hij niet bij ons binnen. Ik vind het best leuk dat ik deze onderscheiding heb gekregen en dat ik door mag naar de lande lijke ronde. We zien wel wat er van komt, ik heb er in ieder geval zin in." Diny Weststrate (54), Goes Categorie: Taalcursist „Op mijn vijfenveertig ste ben ik terug naar school gegaan om te le ren lezen en schrijven. Op mijn werk kon ik na melijk een hogere func tie krijgen, maar zon der die vaardigheden was dat niet gelukt. Mijn post moest mijn zusje voor me lezen. Als ik bij jeu-de-boules Ik wil met mijn verhaal anderen motiveren om ook deze stap te zetten een formulier in moest vullen, zei ik altijd dat ik het thuis wel zou doen. Daar liet ik het dan door iemand an ders invullen." „Op de nijverheids school keken ze vroeger naar wat je goed kon en daar ging je dan wat mee doen. Bij mij wa ren dat praktijkvakken, ik heb dus nooit goed leren lezen en schrij ven. Ik ben heel blij dat ik terug ben gegaan naar school. Daarom ben ik nu taaiambassa deur. Ik vertel mijn ver haal op verschillende plaatsen in het land om anderen te motiveren om deze stap ook te ne men." „Het heeft me zo gehol pen. Mijn post kan ik nu zelf openmaken en lezen, ik ben niet meer afhankelijk van ande ren. Ik heb zelfvertrou wen gekregen en ben echt trots op mezelf." vrijdag 9 september 2016 Met taal help je mensen verder Joanne Karkdijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 38