'UEFA moet CL-opzet herzien' 'Onze enige controleur' 29 zwalkende Ajax bij de hand te nemen Vanaf het seizoen 2018/2019 krij gen de vier grote voetballanden Engeland, Duitsland, Spanje en Ita lië standaard plek voor vier clubs in het belangrijkste clubtoernooi van Europa. Nog los van het feit dat de EPFL zich gepasseerd voelt tijdens de besluitvorming, vrezen de compe tities dat de verhoudingen in het Europese voetbal nog verder uit zijn verband raken. De EPFL wil dat de volgende week gekozen nieuwe voorzitter van de UEFA de beslissing terugdraait. In Athene gaat die keuze tussen Michael van Praag en de Sloveen Aleksander Ceferin. Als de EPFL geen gehoor krijgt, overwegen zij als dreige ment weer nationale wedstrijden te organiseren op 'Europese' avon den. „Dan kijken er minder men sen naar de Champions League. En dat vinden de marketingmen senvan de UEFA in ieder geval niet leuk", zegt Jacco Swart, direc teur van de eredivisie en bestuur der van de EPFL. „We zijn bang dat de nieuwe opzet een voorbode is van een soort Super League met alleen rij ke clubs die zich niet hoeven te kwalificeren, maar een uitnodi ging ontvangen. Dat hoort niet in sport", vindt Swart, die hoopt dat de oproep gehoor krijgt. „We ho pen Van Praag of Ceferin te over tuigen dat het proces opnieuw moet." Richard Krajicek zag het vorige week bij de US Open met eigen ogen. Rafael Nadal maakt nog steeds enorm veel los bij de ten- nisfans. „Zelfs als hij even ging trainen, was het één groot gek kenhuis. Meer dan bij Novak Djokovic." Hoe dat komt? „We hebben het nu over de big four. Maar lange tijd was het een big two: Roger Federer en Nadal. De keu rige, perfecte speler bij wie al les klopte en zijn tegenpool met lange wilde haren en afge knipte mouwen. Je was voor de een of voor de ander. Djokovic wordt door sommigen gezien als degene die dat feestje heeft verpest. Toen die dit jaar zijn vierde grand slam op rij won, iets wat die twee nooit is ge lukt, riep iedereen meteen: ja, maar Djokovic is nog geen Fede rer of Nadal. Zo speciaal zijn die twee. Het is bijna nostalgie, terwijl ze met 35 en 30 jaar ook nog gewoon in de top vijf staan." Verheugd Krajicek is dan ook verheugd de Spanjaard te kunnen presente ren voor het ABN Amro World Tennis Tournament, van 13 tot en met 19 februari in de Rotter damse Ahoy. Nadal is voor de toernooidi recteur van hetzelfde ka liber als Fede rer, die dit jaar gebles seerd moest af zeggen en met een voor een sterk gedevalueer de editie zorgde. Vaak moest Kraji cek namelijk kie zen: of een abso lute ster als Fe derer aantrekken, of een deelnemersveld dat in de breedte sterk was, maar die een echte topper miste. Nu kan het allebei. Want behalve Nadal heb ben ook toptalenten Do minic Thiem (nummer tien van de wereld) en Nick Nadal heeft succesvolle jaren gehad als hij in februari bij ons speelde Kyrgios (zestien) hun komst toegezegd. Volgende maand komt daar als het goed is nog een speler uit de top tien bij. Het is niet zo dat Krajicek voor 2017 ineens bulkt van het geld. „We hadden het geluk dat Nadal héél graag wilde komen. Hij deed in 2009 voor de laatste keer mee in Rotterdam. Door zijn chronische knieklachten koos hij vaak voor graveltoer nooien in plaats van spelen op hardcourt. Die klachten zijn nu voorbij, Nadal wil weer een an dere start van het seizoen ma ken. Toen ik Federer in 2012 haalde, dacht men ook dat hij over de top was. Zeven maan den later stond hij weer op één. Nadal heeft succesvolle jaren ge had als hij in februari bij ons speelde. Dat is nu zijn uitgangs punt." bij Twente RIEDEWALD AMSTERDAM De komst van Hakim Ziyech geeft trai ner Peter Bosz extra moge lijkheden, maar zorgt tegelij kertijd voor een extra puz zelstukje. Over één positie was Bosz gisteren wel duide lijk. Jaïro Riedewald blijft voorlopig de controlerende middenvelder van Ajax. „Hij is eigenlijk de enige in onze selectie die ik als échte con troleur zie", zegt Bosz over de 19-jarige Riedewald. „Na tuurlijk duurt het zoeken naar de juiste samenstelling langer dan ik had gehoopt. Maar ik geloof echt dat deze spelers mijn ideeën over voetbal steeds beter begrij pen en zullen gaan uitvoe ren." Vermoedelijk begint Ziyech eerst als hangende rechtsbui ten, de rol die hij ook bij FC Twente vaak had. Zodoende blijft het middenveld met Riedewald- Gudelj -Klaassen in tact. Het is misschien ook wel symbo lisch voor Ziyech. Zo vaak de bes te op het veld. Ogenschijnlijk ach terloos. In een nieuwe omgeving met meer concurrentie wacht de uitdaging. „Het zag er misschien soms makkelijk uit, maar ik kan je vertellen dat het niet zo werkt. Maar het klopt wel dat al les in mij deze stap nodig had: de drive om me ook hier te bewijzen begint weer in me naar boven te komen." Afrika Cup Ziyech traint een paar dagen mee, maar pas gisteren was vrij wel de gehele selectie compleet na interlandverplichtingen. Zelf speelde en scoorde hij nog voor Marokko, dat in januari de Afrika Cup speelt waardoor Ajax hem en ook Bertrand Traoré (Burkina Faso) en André Onana (Kame roen) enkele weken zal moet mis sen. „Niet ideaal, maar zo'n toer nooi zou ik graag willen spelen." Het is nog ver weg. Want eerst zondag dus tegen Vitesse. Als 50.000 mensen komen controle ren of Ziyech Ajax beter maakt. Op welke positie? Trainer Peter Bosz ziet wel drie of vier moge lijkheden. Net waar hij hem no dig heeft en wat op dat moment het beste voor Ajax is. vrijdag 9 september 2016 De Europese voetbalcompeti ties, verenigd in de EPFL, zijn woedend dat de UEFA zonder hun medeweten de opzet van de Champions League heeft veran derd. Daniël Dwarswaard Amsterdam Krajicek strikt Vaak moest Richard Krajicek, directeur van het ABN Am- ro-tennistoernooi, kiezen: of een absolute topper aantrek ken, of een breed veld. Ko mende editie kan het allebei. Met dank aan Rafael Nadal. Rik Spekenbrink Rotterdam alleen ster Richard Krajicek Rafael Nadal FOTO GETTY IMAGES M Hakim Ziyech snakt naar zijn debuut als Ajacied. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30