Puber vaker gepamperd Duo vrijgesproken van poging moord 2 NI MAAN LEO Column Ja, de PZC wist de gemoede ren wederom flink te beroe ren. Op de kieslijst van het CDA staan twee 'Zeeuwen', en op grond daarvan rees de vraag wat iemand nou een echte Zeeuw maakt. De mening van het Zeeuws Archief en een antropo loog was nog redelijk nuchter (al moet je niet te lang rondjes willen rennen in het cirkeltje 'je bent een echte Zeeuw als je vindt dat je een echte Zeeuw bent' van laatstgenoemde), maar in de onli ne commentaren liepen de emo ties hoog op. Daar barstte het Zeeuws chauvinisme als een rijpe steenpuist open. Wat ik interessant vind aan de ze discussie is niet zozeer wat ie mand nou precies Zeeuws maakt, maar onze obsessie met het con cept 'echt'. Ik ben namelijk ie mand die het kunstmatige bewon dert. Ik heb respect voor mensen die niet in Zeeland geboren en ge togen zijn maar zich toch Zeeuws voelen. Het is lekker makkelijk om je verbonden te voelen met de provincie waar je wortels liggen. Van levendiger betrokkenheid ge tuigt het als je hebt gekozen voor een leven in Zeeland. Met verbazing kijk ik ook naar Het chauvinisme barstte als een rijpe steenpuist open boeken en films die als 'echt ge beurd' aangeprezen worden. Ik heb veel meer interesse in een kunstig bedacht verhaal, in de kracht van de verbeelding, in de reikwijdte van het menselijk ver nuft. Een ander voorbeeld: ik ge bruik vaak stukken nephaar om mijn kapsel van meer bravoure te voorzien. Veel mensen zouden zich daarvoor schamen, maar ik leg juist eer in het feit dat niet al les 'echt' is. Iedereen die gezegend is met een weelderige bos krullen kan er fabuleus uitzien, geen kunst aan. Als je daarentegen uit een deerniswekkend bosje melk boerenhondenhaar met allerhan de kunstgrepen en het nodige nep haar een verbluffend kapsel weet te wrochten, overtroef je de werke lijkheid. Echt waar: in het onechte schuilt vaak meer leven dan in dat wat zogenaamd echt is. DE STELLING TOOS HENK OUDERS VERWENNEN KINDEREN STEEDS MEER Nóg vier baden langer open Sluiting huis week uitgesteld Koken met het streekproduct DEN HAAG Koopkrachtcijfers lekken opnieuw uit De afgelopen drie jaar zijn meer ouders voor hun kinderen gaan betalen. Eerder kreeg nog niet de helft van de scholieren alle kle ding en schoenen van papa en mama, nu is dat aantal gestegen naar 56 procent. Ook de telefoon rekening gaat vaker rechtstreeks naar de ouders; dat percentage liep op van 54 naar 61. Voor ca deautjes, bijvoorbeeld voor ver jaardagen van vrienden en fami lie, trekt nu 29 procent van de ouders de portemonnee, tegen over 17 procent in 2013. Dat leert het Nibud Scholieren- onderzoek, dat vandaag ver schijnt. Al 32 jaar doet het Natio naal Instituut voor Budgetvoor lichting representatief onder zoek naar de financiën van scho lieren. Bijna 3.500 pubers tussen de 12 en 18 jaar beantwoordden vragen over hun inkomsten en uitgaven. Het Nibud vindt het zorgelijk dat ouders weer meer voor hun kroost zijn gaan betalen. „Jonge ren moeten leren met vaste las ten om te gaan", verklaart woord voerder Gabriëlla Bettonville. Door ze het geld zelf te laten beheren, leren de tieners plannen Door ze het geld zelf te laten be heren, leren de tieners plannen, worden ze zich bewust van wat spullen kosten en zien ze de ge volgen als ze door het budget heen zijn. P7 B. is wel veroordeeld tot een cel straf van achttien maanden voor een poging tot doodslag op die zelfde Juney Constansia. Hij stak hem in de nacht van 30 novem ber 2014 met een mes in de hals. M. is veroordeeld tot een celstraf van zes maanden voor verboden wapenbezit. De beide mannen hebben die straffen al uitgezeten en mochten daarom gistermid dag al de gevangenissen in Grave en Zwaag verlaten. De raadsmannen Mark Duns- bergen en Dick Olie zijn tevre den over de uitspraken. Wel had de eerste gehoopt dat zijn cliënt niet veroordeeld zou worden voor dat steken met het mes, om dat dat 'zelfverdediging was'. B. en zijn vriend Gideon Verhelst kwamen die nacht Juney Cons tansia en zijn neef S.C. tegen. Er was al onenigheid tussen die duo's en volgens B. zou Juney Constansia toen een wapen heb ben getrokken waarop hij een mes trok, één keer stak en weg rende. Kort daarna schoot S.C. Verhelst neer. Daarvoor is hij ook veroordeeld. Juney Constansia werd destijds ook opgepakt, maar keerde 16 de cember terug naar Terneuzen en werd, kort nadat hij in zijn woon plaats arriveerde, meerdere keren in zijn rug geschoten waardoor hij blijvend verlamd is. Volgens zijn verklaring waren B. en hoogstwaarschijnlijk M. de schut ters. Zij zouden hem hebben op gewacht. De rechtbank spreekt de twee vrij van die poging tot moord, omdat er geen aanvullend bewijs is dat ze werkelijk hebben geschoten. Dick Olie liet na het uitspreken van het vonnis weten dat hij zijn cliënt al eerder gezegd heeft dat hij niet naar Terneuzen zal terug keren. Dunsbergen liet weten dat zijn cliënt heel blij is met de uit spraak en snel terugkeert naar Terneuzen. Speculaties Olie stelde dat er geprobeerd is om bewijs te vergaren dat past bij de uitlatingen van Juney Constan sia. „Maar dat is niet gelukt, er is niets bijgekomen." Dunsbergen: „Er is veel gespeculeerd, maar er zijn geen bewijzen gevonden dat mijn cliënt de schutter is." Flink wat politieagenten waren gisteren aanwezig rondom de Middelburgse rechtbank. De pu blieke tribune bleef echter nage noeg leeg. Er waren wel vertegen woordigers van politie en Open baar Ministerie om de uitspraak aan te horen. Toen duidelijk werd dat er een vrijspraak zou volgen, keken zij elkaar zorgelijk aan om dat er gevreesd wordt dat dit tot nieuwe onlusten kan leiden tus sen de groepen in Terneuzen die al jaren in onmin met elkaar le ven. De schietpartij in Axel, an derhalve week geleden, heeft ook te maken met de rivaliteit die er heerst tussen de beide kampen. vrijdag 9 september 2016 OrOecht Vandaag: Kinderen van nu worden te veel verwend Reageren op www.pzc.nl Gisteren: Ik geniet extra van films die in Zeeland zijn opgenomen 218 reacties EENS ONEENS PAUL KUSTERS EEN TWEEbEHANbS PORSCHE HOE KUN JE HENK.' HET IS ZIJN VER JAARNA©!! BIJ NADER INZIEN In het overzicht van open luchtzwembaden in de krant van gisteren, ontbra ken vier zwembaden die nog enkele dagen of langer geopend zijn. De Honte in Kloosterzande is vandaag voor het laatst open. Den In- kei in Kruiningen en De Spetter in Tholen zijn geo pend tot en met zaterdag. Het Wissebad in Wissenker- ke spant de kroon, dit open- luchtbad is tot en met zater dag 17 september open. MIDDELBURG Burgemeester Harald Berg- mann heeft gisteravond be sloten de tijdelijke sluiting van een woning in Middel burg een week uit te stel len. Het huis zou vandaag gesloten worden omdat de bewoner, die MS heeft, vele malen meer drugs in huis had dan hij voor mediciaal gebruik nodig had. Dat wees volgens de gemeente en de politie op drugshan del. Ook was er een wapen in huis. De rechter keurde de sluiting goed. Bergmann stelt die uit omdat 'op korte termijn zicht is op een tijde lijke opvangplek'. Ook van wege zijn medische situatie krijgt de bewoner de kans zelf onderdak te vinden voor de tijd van de sluiting. YERSEKE De Zilte Academie Zeeland en schelpdierenbedrijf Krijn Verwijs Yerseke werken vanaf vandaag samen om leerlingen van het vmbo te leren koken met Zeeuwse streekproducten. Krijn Ver wijs levert het materiaal, de Zilte Academie verzorgt de lessen. Daarnaast organiseren de Academie en Krijn Verwijs samen het jaarlijks terugke rende junior oestersteek- kampioenschap. Negen op de tien Nederlan ders gaan er komend jaar op vooruit. Bronnen rond het kabinet bevestigden giste ren de nieuwe koopkrachtcij fers, die gisteren uitlekten via RTL Nieuws. Het kabinet trekt ruim één miljard uit zo dat vooral ouderen en mini ma in 2017 geld in de porte monnee overhoudend Ouders betalen meer kleding, telefoonkosten en cadeaus voor hun kinderen. Ze willen het beste voor hun kroost, maar experts waarschuwen: steeds de portemonnee trek ken is niet goed voor de finan ciële zelfstandigheid. Ellen van Gaaien Utrecht —Gabriëlla Bettonville, Nibud Emile Calon Middelburg De Terneuzenaren R.B. (38) en P.M. (26) zijn vrijgesproken van de poging tot moord op Juney Constansia. De beide mannen hebben gistermiddag de gevan genis verlaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2