Powerchick en toyboy in Gröenhart >HOW CULTUUR 25 Zarayda Groenhart schreef voor de Bouquetreeks 'Nachten in Havanna'. Geen klassiek liefdesniemendalletje, maar een debuut gekruid met pikante Cubaanse specerijen. De derde keer geef ik hem maar weg Winston en Renate gepolst Meiden van Halal terug op de buis Voor sommige van mijn vriendinnen is de Bouquetreeks een guilty pleasure e typeert haar debuut Nachten in Havanna, spe ciaal geschreven voor de Bouquetreeks, als 'ro mantiek met een rafel randje'. Zarayda Groenhart (34) - schrijf ster, ondernemer en voormalig tv-presentator bij BNN Spuiten en Slikken, Try before you die) - stelde één voorwaarde toen ze werd bena derd een pocket voor de romantische reeks te schrijven. „Ik wilde breken met de formule van de machtige man die het eenvoudige meisje met een hart van goud treft: de knappe arts versus de naïeve verpleegster. In mijn boek draait het om een power chick en haar toyboy. En ja, daar moest de uitgeverij wel even over vergaderen." Zelf las ze geen boekjes uit de Bou- quetserie, waarvan wereldwijd elke 4 seconden een exemplaar wordt ver kocht. De opvatting in meer intellec tuele kring dat het hier pure pulp be treft, weerhield haar niet. „Voordat ik begon met schrijven, informeerde ik bij vriendinnen of ze weieens Bou quetreeks lazen. En ja, voor sommi gen is het een guilty pleasure." Zelf bewondert ze Jackie Collins, de vorig jaar overleden Amerikaanse auteur die haar boeken in Hol lywood situeerde. „Zij koos altijd voor een sterke vrouw. Dit was de ideale gelegenheid mijn eigen Jackie Collins te schrijven." Koude bitch Nachten in Havanna speelt zich af ach ter de schermen van de Nederlandse tv-wereld. De hoofdpersoon Lara, 'een koele, zelfs koude bitch', leidt de publiciteitsafdeling die de promo tie van de belangrijkste talkshow ver zorgt. „Een machtige vrouw, die op een bedrijfsfeest Cubaan Ramon ont moet, die daar een salsaworkshop geeft. Ik houd van Cuba, ben er ge weest en dans al zeventien jaar salsa. Het eiland is erg aanwezig in mijn le ven. De warmte van die cultuurwil- de ik laten contrasteren met het ijs- konijn dat Lara aanvankelijk is. „Het is geen sleutelroman, de personages zijn niet op bestaande figuren geba seerd. Wel wilde ik de uitbundig heid van de Caraïben en de tv-we- reld weergeven. Die zijn beide zeer uitgesproken, in beide zit iets onge geneerds. Daar houd ik van." Happy End Toch dient de ideale Bouquet-roman aan een aantal wetmatigheden te vol doen. Een happy end is een vereiste. „Bij mij komt het ook goed en ze le ven echt nog lang en gelukkig." Ook mag het taalgebruik om seksualiteit te verwoorden niet al te uitbundig zijn, zoals in Fifty shades of grey, waar de lezer de rauwe vleeswaren om de oren vliegen. „Eerst hield ik me in, maar de uitgeverij vond dat er meer seks in moest. In Nachten in Ha vanna draai ik er weliswaar niet om heen, maar het is nooit vunzig of ge schreven op het shockeffect." Een fragment uit het boek ter illus tratie: 'Buenas dias, mi amor'Ra mon was spiernaakt onder zijn rood- geblokte keukenschort. Die bood een goed uitzicht op die perfecte kont, gespierd en rond..' Zarayda Groenhart schreef in 2014 het aangrijpende boek Het Waarom Meisje, waarin ze vertelt ze hoe ze te maken kreeg met seksueel geweld. „Een onderwerp waar ik me lang voor heb geschaamd. Het schrijfpro ces was pittig en voltrok zich in een turbulente tijd, vlak voordat ik mijn zieke vader verzorgde. Een luchtig deeltje voor de Bouquetreeks schrijven voel de als een verademing." Ze heeft een eigen productiemaat schappij en op haar website theWhy- girl.com presenteert ze een talk show. Lijkt Zarayda Groenhart op de powerchick uit haar boek? Op zoek naar, om in het romantische jargon te blijven, die ene, onvoorwaardelijk liefde? „Ik kom uit een lange relatie en wil niet meteen in een nieuwe stappen. Dus date ik op dit moment en dat bevalt me heel goed. Maar wel licht heb ik in Nachten in Havanna be schreven hoe ik het zou willen." vrijdag 9 september 2016 stuiver roman 20 Arno Gelder Opnieuw hadden dieven het op eigendommen van cabaretier Najib Amhali gemunt. Ditmaal probeerden ze zijn auto te stelen. STORY OF MY LIFE Winston Gerschtanowitz (39) en Renate Verbaan (36) zijn mogelijk de volgende deelne mers aan Story Of My Life, het RTL-programma waarin een koppel wordt 'omgebouwd' tot 60- en 90-jarigen. „Ik ben niet officieel benaderd, wel ge polst", aldus Winston. RTL wil niet zeggen of al stelletjes zijn gestrikt voor afleveringen van volgend jaar. Een rondvraag le vert wel positieve reacties op. „Het idee is heel mooi", zegt Bastiaan Ragas, die samen met Tooske openstaat voor dit initiatief. Ook Jeroen van der Boom met zijn Dany zien het wel zitten. „Het kan een prach tig document zijn voor later." GEZUSTERS ALARIACHI De spraakmakende Meiden van Halal keren ruim 10 jaar na hun eerste tv-uitzending terug op de buis. Dat maakte om roep NTR gisteren bekend tij dens een najaarspresentatie. De nieuwe serie heet nu Ma ma's van Halal en is vanaf de cember te zien op NPO 2. In het programma zien we hoe het de zussen Esmaa, Jihad en Hajar Alariachi het afgelopen decennium is vergaan en wat er die periode met Nederland en de moslims is gebeurd. De Alariachi's werden vooral be kend door hun felle discussie met cabaretier Hans Teeuwen in 2007 in hun programma Bim bo's en Boer ka's. Nachten in Havana t+iHARUQUW FOTO SHODY CAREMAN 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 26