4 Draait de wereld wel door zonder Dieuwke? rt IOW CULTUUR 23 Presenteren is ook wel een beetje acteren, maar dit is heel anders. Ik wil zo graag dat het werkt ook hij kreeg die lenzen er niet uit ge priegeld. Dus het wordt een leesbril. Daar baal ik van, snap je dat?" Van Weegen vertelt in de voorstel ling over de talrijke omzwervingen van een cello, die een eeuwenlange reis door Europa maakt. Langs een Ve- netiaans weeshuis waar de kinderen de muziek van Vivaldi leren, langs Jo seph Haydn in diens Londense perio de, langs het vernietigingskamp Aus chwitz, waar een gevangenenorkest voor de gevreesde kamparts Joseph Mengele moest spelen. De cello is gebouwd door Antonio Stradivarius, eind 17de eeuw. Een jour nalistiek adagium vliegt over tafel: „Een goed verhaal moet je niet dood- checken: Stradivarius zou eerst naar de bomen geluisterd hebben voordat hij besloot of hij hun stammen tot een instrument kon bewerken. Hij luisterde naar hun ziel." Wacht, hier bouwt ze snel een prachtig, houten bruggetje. Ze pakt een stuk keukenpapier, rolt het open en vist er een houten stokje uit: de sta pel, een stukje vurenhout uit de klank kast dat essentieel is voor de klankvor ming van het instrument. Vertederd: „Dit is de ziel van een cello. Ik was bij een cellobouwer in de voorbereiding op deze voorstelling en vroeg heel on bescheiden of hij zo'n stapel voor me over had. Dit eenvoudige stokje zorgt voor de klank, voor het karakter van de cello. Dat is toch prachtig?" Ze hapt in een madeleine, gister avond zelf gebakken door haar echtge noot, oud-omroepbaas Joop Daal- meijer, en zegt: „Na de première gaan we met dit stuk nog naar een aantal kerken. Maar we willen vooral vol gend seizoen in de theaters staan. Ho pelijk denken die programmeurs niet: 'goed stuk, maar wat doet die Maartje van Weegen er in vredesnaam bij?' De onzekerheid blijft knagen, ook bij iemand die op televisie een miljoe nenpubliek trok bij grote nieuwsge beurtenissen en interviews met leden van het koninklijk huis. En o ja, de vraag: hoe vaak gaat Van Weegen nou voor een sherry naar kasteel Draken- steyn, waar prinses Beatrix tegenwoor dig resideert? Gulle lach: „Echt nooit. Wij waren echt werk voor elkaar, van beide kanten. En bovendien: ik hou niet van sherry." De Wereld Draait Door is Matthijs van Nieuwkerk, wordt vaak ge zegd. Maar de talkshow van BNN-VARA is evengoed Dieuwke Wynia, die gisteren aankondigde na acht jaar te stoppen als hoofdre dacteur. „Samen vormen ze een tandem en samen trappen ze even hard", zegt graag geziene DWDD-gast Jort Kelder. Wynia wordt geroemd om haar scherpe en artistieke visie. Niet voor niets was ze favoriet voor de functie van zenderbaas van NPO 1. Een baan waar ze vriende lijk voor bedankte. Wynia heeft ook de reputatie van ongenadige tiran. In 'de eredivisie van het tv maken' moet alles en iedereen el ke seconde vlammen. 'Wij zijn geen Nieuwsuur!' is een van haar bekende kreten. Het verloop on der redacteuren is groot. Meer dan eens verbond Van Nieuwkerk zijn lot aan dat van haar. Wynia dreigde in 2011 de overstap te maken naar BNN, waar ze 'hoofd televisie' zou wor den. In College Tour zei de gast heer van DWDD eerder: 'Ik heb hemel en aarde bewogen haar te behouden'. Met succes dus. Of Van Nieuwkerk nu met het defini tieve vertrek van zijn belangrijke 'partner in crime' alsnog zijn bie zen pakt, is de hamvraag. De omroep suggereert van niet. 'Met onbetwistbare aanvoerder Matthijs van Nieuwkerk in de voorhoede, Marco Versluis als (nieuwe) hoofdredacteur en een ij- zersterke redactie, draait de we reld gewoon door'. Een voormalig redacteur die lie ver anoniem blijft, denkt daar an ders over. „RTL staat ongetwijfeld met een aanbod klaar. Volgens mij heeft hij het ook wel een beetje ge had met DWDD." Jort Kelder denkt er anders over: „Onderschat de verslavende factor niet. Ik denkt dat Matthijs het nog wel even blijft doen." Over het besluit van Wynia: „Wat zij doet is meer dan 'een uurtje tv maken', zoals veel kijkers denken. Het is beulen, beulen, beulen. Het is eigenlijk een volkomen onmenselijke taak." Wynia begint een eigen produc tiebedrijf. Over haar vertrek zegt ze in NRC Handelsblad: „Ik ga niet weg omdat ik me verveel. Ik wil dóór. Het programma kan ook zon der mij verder." Ze hoopt stiekem op een reünie met Van Nieuw kerk. „Zodra hij met DWDD stopt, hoop ik van harte dat wij weer sa men gaan werken." Van Nieuw kerk zelf wilde niet reageren. vrijdag 9 september 2016 V\ Maartje van Weegen en celliste Timora Rosier repeteren voor het stuk Hexagon, fotoshodycareman 44 Dagboek van een cello, vrijdag 16 september, 19.00 uur, De Flint in Amersfoort. Voor de speellijst, zie: www.hexagon-ensemble.com Met het plotselinge vertrek van DIVDD-hoofdredacteur Dieuwke Wynia wordt in tv-land druk ge speculeerd over de vraag: gaat ook presentator Matthijs van Nieuwkerk straks definitief 'van tafel'? Gudo Tienhooven Amsterdam Matthijs en Dieuwke -OTO JOOST VAN DEN BROEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23