22 LUISTERT RADIO Als presentatrice (65) trok Maartje van Weegen een miljoenenpubliek. Nu ze het theater in gaat, als verteller bij een stuk klassieke muziek, is ze toch stiknerveus. Braziliaanse tekeningen ontdekt in archief Vincent BNR Nieuwsradio, de zender voor onder nemend Nederland, heeft een nieuwe programmering. Tom van 't Hek kan voortaan in zijn Beter Bed blijven liggen, hij hoeft niet meer voor dag en dauw op om in zijn Tesla of Volvo naar de studio te rijden om de handelsdag op de beurs voor te bespreken. 'Op de redactie Jelle Maasbach, en Jelle, wat gaat de AEX doen vandaag, wat zeggen de Fu tures daarover?' Van 't Hek is vervangen door 'de man met de mooiste stem van Nederland' zoals hij op BNR wordt genoemd, Bas van Werven. Het is een donkerbruine stem, hees, met veel ruis. Een stem die mannen graag opzetten als ze over au to's praten. 'Het is een fantastische bolide, liggen meer dan tweehonderd paarden onder de motorkap, accelereert de gleuven in het asfalt, en dat ook nog eens een keer voor een prijs waarvan de portemonnee beslist geen au zegt'. Zo'n stem. Een clubsandwichstem. Een gisteren-veel-ge- rooktstem. Een net-uit-bedstem. Hij past uit stekend bij het tijdstip. Van 't Hek klonk toch altijd net een beetje te wakker. Je zit als luiste raar dan toch op een ander level, omdat je nog bezig bent met ontwaken. Pas als om negen uur de beurs opengaat en de gong weerklinkt, mede mogelijk gemaakt door de Society Shop, ben ik een beetje bij de mensen. want dan begint Zakendoen. Vroeger had je op dat tijdstip Roelof Hemmen, over stem gespro ken. Hemmen begint zich te ontwikkelen tot een echte radiopersoonlijkheid, vandaar waar schijnlijk dat hij nu zijn eigen lunchshow heeft gekregen. Zakendoen dus, het ondernemersprogramma van BNR. Als ik het hoor, krijg ik echt heel veel zin om een startup (spreek uit: stardup) te beginnen. We stappen in de dynamische we reld van de jonge, duurzame, frisse onderne mers. We horen hoe Rollende Keukens Unile ver voor de rechter gaat slepen, een nieuw coa ting wordt gepresenteerd, die groente en fruit veel langer houdbaar maakt. Als ik naar Zaken doen luister denk ik: He, er is nog hoop voor de mensheid. Straks komt er een coating, die je, als je je er mee insmeert, het eeuwige leven geeft. Quote van de dag 'Ik wist natuurlijk dat het mooi weer ging worden dus ik heb een lekker dagje vrij genomen' Nicolette Kluijverin ziekenhuis Samen in huis van pa Jackson eelgestelde vraag aan Maartje van Weegen (i): „U bent toch nog niet zo lang weg van de televisie?" Haar antwoord: „Bijna tien jaar, mevrouw/meneer." Veelgestelde vraag aan Maartje van Weegen (2): „U heeft prinses Beatrix zo lang meegemaakt, u gaat zeker nog regelmatig bij haar langs?" Dat antwoord bewaren we nog even. Want het gaat hier en nu, aan de keukentafel van Maartje van Wee gen in Huizen, om iets heel anders. Beter: ze gaat zelf iets heel anders doen. En dan kan je 65 zijn, verkie zingsuitzendingen gepresenteerd hebben, nieuws- en discussiepro gramma's, interviews met koninklij ke hoogheden en laatstelijk - met kippenvel van boven tot onder en een brok in de keel - de Nationale Herdenking voor de MHi7-slachtof- fers, maar voor een première in thea ter De Flint in Amersfoort (16 sep tember) is ze nu flink nerveus. Wat ze gaat doen is dit: met het door haar bewonderde 25-jarige Hopelijk denken de programmeurs niet: 'goed stuk, maar wat doet die Maartje van Weegen er in vredesnaam bij?' Hexagon Ensemble (vijf blazers en een pianist), aangevuld met een cel liste, het podium op. Van Weegen maakt geen muziek, maar doet wat ze altijd heeft gedaan: vertellen. Het dagboek van een cello heet de voorstel ling en dat is wat het is. De cello maakt een reis door de tijd, door Eu ropa. Daar hoort veel muziek bij en verhalen die Van Weegen aan het publiek overbrengt. Maar toch, maar toch: de zenuwen dus. Want, zegt ze: „Presenteren is ook wel een beetje acteren, maar dit is heel anders. Ik wil zo graag dat het werkt, dat ik op het goede mo ment van de ene naar de andere kant van het podium loop, dat er een vloeiende overgang van mijn teksten naar de muziek komt." Dat vertellen, zegt Maartje van Weegen, dat kan ze wel. Met leesbril tegenwoordig. Ook weer zoiets: „Dat gaat natuurlijk spiegelen in het licht, heel vervelend. Dus wilde ik voor deze voorstellingen aan de len zen. Maar het lukt me niet, eerlijk waar. Ik kreeg ze wel in, maar niet meer uit. Ik heb het geprobeerd tot dat mijn ogen helemaal aan het tra nen waren en het me bijna emotio- neerde. We hebben hier in Huizen de aardigste opticien van het land; FRANS POST vrijdag 9 september 2016 Start-up Om 10 uur moet ik echt op mijn top zijn, Reageren: vincent@persgroep.nl —Weervrouw Helga van Leur op 100% NL. SHOW Nicolette Kluij- ver heeft een nacht in het ziekenhuis gelegen. De pre sentatrice van RTL 5 heeft longklachten. Artsen vreesden aanvankelijk voor een long- embolie. Moge lijk heeft zij een longontsteking. PARIS Paris Jackson en haar vriend Michael Snoddy gaan samen wonen in het huis van haar overleden vader Michael Jackson in Los Angeles. De 18-jarige Paris heeft een relatie met oud pizzabezorger Snoddy (26). Kijken in de ziel van de cello Jeroen Schmale In het Noord-Hollands Archief in Haar lem zijn 34 tekeningen ontdekt van de Nederlandse schilder, graveur en teke naar Frans Post (1612-1680). Het gaat om werk van exotische dieren en planten die Post in Zuid-Amerika bestudeerd moet hebben. „Ze hebben een enorme kwaliteit en zijn ongelooflijk verfijnd", zegt Alexander de Bruin, conserva tor van de beeldcollecties van het archief. Hij vond de tien potlood tekeningen en 24 gouaches bij toeval in een doos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22