oudere doet stapje terug voor jongere E 21 Achtduizend vaste banen voor jongeren en fit doorwerken voor zestigers. Dat dubbele doel - het zogenoemde Generatiepact - heeft de FNV bij de komende cao-onderhandelingen. Sonam Rewat (27) Den Haag positief Chris Batist (64) JUNIOR Het Generatiepact komt er feite lijk op neer dat zestigplussers een stapje terugdoen op de werkvloer, waardoor er voor werkgevers ruimte ontstaat om jongeren aan te nemen. Dat is dubbele winst, aldus de FNV. Nog een pluspunt van het pact: het kan in heel veel gevallen zon der extra kosten. Ondernemers en overheden die het Genera tiepact omarmen spreken in hun cao af dat ouderen drie dagen gaan werken, voor vier dagen betaald krijgen, maar wel volledig pensioen opbouwen. Van de ruimte die er dan ontstaat, moeten jongeren worden aan genomen, die de eerste jaren lager in de loonschaal zitten. De verdere financiering van het pact komt uit regelingen als senio rendagen, atv-dagen en een klein stukje vooruitgeschoven pensioen. Mariëtte Patijn, coördinator arbeidsvoor waarden van de FNV, is een warm pleitbe zorger van het pact. Ze hoopt te voorkomen dat duizenden werkloze jongeren een 'ver loren generatie' worden. „Geen werk. Of losse baantjes, het is in beide gevallen on voldoende om je te ontwikkelen in je vak, en te leren welk werk bij je past. Wij horen van jongeren hoe ze hier mee worstelen", zegt ze strijdbaar. Patijn vervolgt: „Aan de andere kant zien we op de werkvloer zestigers in de knoop raken, met werkdruk of ploegendiensten. Werk is veel zwaarder geworden, voor de beveiliger, de metaalbewerker en de pro cesoperator. En we moeten later met pen sioen." Volgens de FNV-bestuurder zijn werkne mers bezorgd. „Ouderen vertellen me hoe ze na demotie met minder loon op een zij spoor belanden. Of hoe ze eruit worden ge werkt en het dan met een lullige flexbaan moeten doen. Het Generatiepact is in dat geval een uitkomst." Patijn ontkent dat sprake is van een proef ballonnetje voor Prinsjesdag. „Dit werkt in AKKOORD de praktijk. We hebben onze ideeën over dit pact de afgelo pen jaren al getest. We zien dat het door zestigers wordt om armd, dat er jongeren komen. De rekenmodellen kloppen. Daarom gaan we vanaf nu voor de komende ja ren vol aan de bak in bijna tweehon derd van onze cao's." Het Generatiepact kan op korte termijn achtduizend échte banen voor jongeren gaan opleveren, terwijl duizenden ouderen gezond kunnen doorwerken naar hun pen sioen. „Natuurlijk willen we uiteindelijk af spraken in alle 900 cao's waar wij bij be trokken zijn. Dan kun je als oudere gezond met pensioen en krijgen veertigduizend jongeren vast werk. Dit kan gewoon. We gaan snel in gesprek met grote bedrijven als NS en Tata Steel in IJmuiden." Helemaal voor niets gaat het niet, beaamt Patijn; de schatkist zal ook over de brug moeten komen. „Klopt. Je mag niet onder het minimumloon terecht komen, vinden wij. Daarom moet de politiek dit pact finan cieel steunen met subsidie, die het bedrijf pas krijgt als de vervanging er is. Wij den ken dat het vijfjaar lang 24 miljoen per jaar kost. Geen groot bedrag op de rijksbegro ting." SENIOR vrijdag 9 september 2016 Generatiepact: Bart van Eldert Sonam is junior P&O- adviseur bij de gemeente Den Haag. „Het Generatie pact is een mooi initiatief. Bij de perso neelsafdeling zat ik meteen op mijn plek, want dit past perfect bij mijn opleidin gen. Op deze afdeling zie je dat het in de praktijk wel puzzelen is, maar dat is natuurlijk ook meteen de uitdaging. Ik studeerde twee jaar geleden af en werk hier nu een paar maanden. Studiegeno ten zeggen me dat ik geluk heb. Je hoort toch regelmatig over jongeren die onder hun niveau werken, buiten hun vakgebied actief zijn of gewoon geen baan hebben. Van collega's hier krijg ik alleen maar positieve reacties als ik ver tel dat ik via het Generatiepact ben ge komen." FOTO FRANK JANSEN Woerden Den Haag is als eerste grote gemeente met het Generatiepact gestart. Wethou der Rabin Baldewsingh is enthousiast: „Wij hebben gekozen voor 60 procent werken tegen 80 procent loon en 100 procent pensioen. Het kost de gemeen te niets extra. 30 procent van de senio ren heeft zich al aangemeld. Het ver zuim in deze groep is substantieel ge daald: van 6,5 naar 4,5 procent. Daar naast kunnen we in het eerste jaar tientallen jongeren aan vast werk helpen." Chris is als plaatsvervangend Chief In formation Officer betrokken bij alle IT van de gemeente Den Haag. „Ik maak vanaf 1 januari 2016 gebruik van het Ge neratiepact. Dat betekent drie dagen werken tegen 80 procent van je salaris en je pensioenopbouw blijft. Voor mij is dit financieel goed te doen tot ik met 66 jaar met pensioen ga. Met in één keer stoppen val je misschien in een gat. Zo blijf ik met plezier werken en geniet ik al meer van mijn vrije tijd, een mooie combi natie. Ik hoor ook veel enthousiasme van andere ouderen. Ik vind het ook heel goed dat we zo meer jongeren in dienst krijgen. Ik was al ervaring en taken aan het overdragen aan jongeren. Nu doe ik dat nog bewuster."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21