Tommy Wieringa 17 Maria is jarig, dus trakteert de kerk op bankbiljetten De politieke ondergang van WD'er Mark Ver- heijen heb ik enigszins gelaten gevolgd. Hij was een pro tégé van Jos van Rey, er werd wijn gedronken van 130 euro de fles, er werd gewheeld en ge deald met vastgoedbazen, het was kortom de politieke atmo sfeer die we gewoonlijk associë ren met VVD-kringen, waar, om zo te zeggen, het nuttige vaak en veel met het aangename vere nigd wordt. De affaire-Verheijen was on derdeel van een reeks liberale schandalen van wisselend for maat. WD-gedeputeerde Ton Hooijmaijers zat nog niet vast of WD-bestuurder Kathalijne de Kruif werd veroordeeld voor hen nepteelt en witwassen, er werd gesjoemeld met burgemeesters benoemingen en Teeven en Op stelten struikelden over een ver donkeremaand bankafschrift. Het was een beetje veel om bij te houden allemaal, er is maar zo veel verontwaardiging te verde len. Uiteindelijk viel het nogal mee met Verheijen - zijn onterechte declaraties waren maar een mar ginaal schandaaltje. Toine Heij- mans ging de gevallen politicus opzoeken in Venlo en schrijft er fraai over in de Volkskrant. Ze lo pen een eindje met elkaar op, Verheijen wil hem het resultaat van zijn vroegere inspanningen als wethouder laten zien: het nieuwe stadskantoor van Venlo. Onder het loopje vertelt Ver heijen dat elke wethouder iets tastbaars nodig heeft, zoals een stadskantoor. „Je kunt dus echt iets maken als bestuurder." Mijn gedachten dreven boven het land - ik zag stadkantoren zo ver het oog reikte, onderbroken door koopgoten en traverses, al die inspanningen van al die wet houders, al die troosteloze opeen hopingen van glas en steen, te voorschijn gekomen uit al even troosteloze zielen. Even groot als gelijkvormig zijn over het alge meen de ambities van de wet houders, met als resultaat dat je bij god niet weet of je je in Rijs wijk of in Emmen bevindt - en later, als de wind heeft gewaaid en het stof is gaan liggen, lopen ze een eindje met Toine Heij- mans op en zeggen: „Kijk, dat ge bouw daar, dat staat daar omdat ik dat wilde." Met Nescio verzucht je: 'Gods doel is de doelloosheid. Maar voor geen mens is het weggelegd dit bij voortduring te beseffen.' Terloops raakt Verheijen nog aan een probleem dat een wezen lijk gevaar vormt voor de demo cratie: de geringe publieke waar dering voor politici, de minach ting zelfs. „Mensen", zegt Verhei jen, „kijken op een nare, denigre rende manier naar politici." Het beroep is inderdaad aan een pijlsnelle inflatie onderhe vig, een politicus wordt onge veer even betrouwbaar geacht als een autohandelaar. Besturen is haast onmogelijk geworden omdat de burger in een steeds complexere wereld lachwekkend eenvoudige oplossingen en ant- Een politicus wordt even betrouwbaar geacht als een autohandelaar woorden verlangt. Zó veeleisend is de kiezer, dat het onmogelijk is om hem niet teleur te stellen. Een politicus die van mening ver andert, is een draaier. Een politi cus die een verkiezingsbelofte breekt, is een leugenaar. Een poli ticus die compromissen sluit, is een opportunist. Vergeten wordt dat het com promis een van de grote verdien sten is van de democratie. Het compromis erkent het bestaan van de ander en geeft hem een plaats in de uitkomst van het overleg. Besturen is principieel een zaak van compromis - een poli tiek bestel zonder compromis heet dictatuur. Het lichaamseigen hormoon oxy tocine komt vrij als je knuffelt en vrijt, zorgt voor bevallingsweeën en maakt dat moedermelk toe schiet. Veel moeders die moeite hebben met kolven krijgen een neusspray van de huisarts. Nu heb ben onderzoekers van het Amster damse AMC ontdekt dat ernstig getraumatiseerde politieagenten minder angstig en nerveus zijn wanneer ze dit stofje innemen. Neurowetenschapper Saskia Koch, die gisteren promoveerde op deze studie, gaf de oxytoci- ne-neusspray aan 80 agenten die allemaal trauma's hadden beleefd tijdens hun werk. De ene helft ver werkte deze snel, de andere helft hield last van angst, depressie, nachtmerries en flashbacks. Ze hadden een posttraumatische stressstoornis (PTSS). Tijdens het maken van hersen scans toonde Koch de deelnemers plaatjes van bange, boze, blije en neutrale gezichten terwijl ze het hersengebied in de gaten hield dat reageert op dreiging. De PTSS-pa- tiënten reageerden op alle emoties even sterk, vermoedelijk omdat zij overal gevaar in zagen. Maar na een paar snufjes van de neusspray werd het gevoel van angst minder. Deze resultaten kunnen volgens copromotor Mirjam van Zuiden helpen om getraumatiseerde poli tieagenten er sneller bovenop te krijgen. „Het herbeleven van een schietpartij of dat ene ongeluk is zo zwaar dat sommige PTSS-pa- tiënten de therapie niet volhou den. Er is meer onderzoek nodig, maar wij denken dat het toedie nen van oxytocine de scherpe rand jes eraf kan halen, waardoor de be- De positieve effecten van oxytocine zien we alleen bij mensen die iets mankeren handeling meer effect heeft." De AMC-onderzoekers houden wel een slag om de arm. Dat is het probleem van veel oxytocine-on- derzoek tot nu toe. Na elk juichver- haal volgt een tegengeluid. Ja, het hormoon zorgt bij een postnatale depressie voor betere hechting tus sen moeder en kind, maar het maakt de depressiegevoelens ook sterker. Vooral de studies die be weren dat oxytocine het vertrou wen zou versterken, liggen mo menteel onder vuur. Zo werd ge dacht dat we na een flinke haal van de neusspray de ander meer zouden vertrouwen met ons geld, maar herhaalde proeven halen dit genadeloos onderuit. Hoogleraar psychologie aan de Universiteit Leiden Carsten de Dreu is dan ook voorzichtig. Een wondermiddel wil hij oxytocine niet noemen. „Het is echt niet zo dat de psychiatrische inrichtingen wel kunnen sluiten. De effecten zijn inmiddels zowel bij dier als mens meetbaar, maar dat wil niet zeggen dat het ook als therapie ge bruikt kan worden." Kinderen met autisme kunnen makkelijker emoties herkennen als ze oxytocine toegediend krij gen. De Dreu: „Maar dat is in een laboratoriumomgeving, werkt het ook daarbuiten en hoe lang blijft een snufje werkzaam?" Maar ook: zorgt oxytocine voor meer empa thie of is het de wisselwerking met andere stofjes in het brein? Het idee dat de wereld gelukki ger en vreedzamer zou zijn als we allemaal een snufje neusspray zou den nemen, bracht De Dreu tot zijn eerste oxytocine-onderzoek in 2010. Hij ontdekte dat het hor moon de band met je naasten ver sterkt, maar dat je je tegenover buitenstaanders juist agressiever gaat gedragen. Bovendien zijn de langetermijneffecten onbekend. Ook de AMC-onderzoekers plei ten voor vervolgstudies. Van Zui den: „De positieve effecten van oxytocine zien we vooralsnog al leen bij mensen die iets manke ren. Het lijkt er dus op dat je van een goed functionerend brein moet afblijven." GELDREGEN vrijdag 9 september 2016 Comoromis GUARAMBARÉ Een kluwen Paraguayaanse kinderen ver dringt zich om de bankbiljetten te grijpen die vanaf de kerk toren in het stadje Guaram- baré over hen worden uitge strooid. Deze plaatselijke tradi tie op de dag dat Maria vol gens de katholieke kalender geboren werd, dient om haar te danken voor alle zegenin gen die zij de stad heeft ge bracht. In Guarambaré wordt de geboortedag van Maria al tijd uitbundig gevierd, fotoafp Trauma? Snuif wat knuffelhormoon Een simpele neusspray met het 'knuffelhormoon' oxytocine helpt tegen trauma's. En dat niet alleen: autisme, depressies en schizofrenie zouden als sneeuw voor de zon verdwijnen. Maar is het wel zo'n wondermiddel? Hanneke van Houwelingen Francine Wildenborg Amsterdam Mirjam van Zuiden, copromotor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17