15 'IS versterkt posities in gebied tussen Mare en al-Bab' De eerste Turkse invasie in Syrië in 5 jaar is een groot succes en smaakt naar meer. Het leger laat zijn tanden zien. Maar waarom laat IS zich zo gemakkelijk verjagen? i Éi Bommen IJselmeer onschadelijk Mexico betaalt muur niet Filmploeg SBS bedreigd De zwarte Jihad-vlag met in witte letters de islamitische ge loofsbelijdenis is ver dwenen uit de stra ten van het Syrische stadje Jara- blus. Het gewone leven komt weer op gang. Ook op de folter- pleinen. Daar hakten IS-beulen hoofden af en geselden 'crimine len' die in de brandende zon aan palen waren vastbonden. Vluchte lingen keren terug. De angst is ver trokken. Allemaal dankzij een ver rassend bliksemoffensief van het Tbrkse leger en de pro-Turkse re bellen van het Vrije Syrische Le ger. In minder dan twee weken na het begin van de militaire opera tie 'Eufraat Schild' hadden ze een gebied van 6oo vierkante kilome ter veroverd op IS en de Koerdi sche militie YPG. „Een grens strook van 91 km, van A'zaz in het westen tot Jarablus in het oosten, is schoongeveegd van terroristen", zei premier Binali Yildirim triom fantelijk. Rode lijn President Erdogan had vaak ge dreigd met militair ingrijpen als de Syrische Koerden de westelijke oever van de Eufraat rivier zouden oversteken. Dat was de 'rode lijn' die niet overschreden mocht wor den, zo herhaalde hij keer op keer. „Turkije blaft wel maar bijt niet", was de algemene opvatting. Nadat de YPG strijders echter de 'rode lijn' toch waren gepasseerd en zelfs de stad Manbij op 12 augus tus op IS veroverden, was voor Er dogan de maat vol. Om te voorkomen dat de YPG zou doorstoten naar Jarablus en de hele noordelijke grensstreek van Syrië zou veranderen in een autonome Koerdische enclave, be sloot Erdogan met een preventie ve verrassingsactie in te grijpen. De weg daarvoor was vrij nadat Er dogan en Poetin de strijdbijl had den begraven. Het wachten was op een aanleiding en een goed tijd stip. Het bloedbad met meer dan vijftig doden dat een zelfmoordter rorist van IS aanrichtte tijdens een Koerdische bruiloft in Gazian- tep was reden genoeg. Erdogan koos 24 augustus als D-day. Niet omdat op die dag de Amerikaanse vicepresident Joe Biden in Ankara arriveerde, maar omdat op die da tum 500 jaar geleden de Otto maanse Turken het Syrische stad je Marj Dabiq ten noorden van Aleppo veroverden. Die overwin ning luidde de verovering door de Ottomanen van het hartland van het Midden-Oosten in. Volgens analist Abdullah Agar zijn er twee belangrijke factoren waarom het verzwakte IS, dat de afgelopen maanden steeds meer terrein en manschappen verliest, in zo'n korte tijd zoveel terrein prijsgaf. „De overweldigende macht van het Turkse leger op het slagveld. En de tactische terug tocht van IS. Ze hebben zich ver spreid en proberen wat terug te doen met autobommen en zelf moordaanslagen", aldus de voor malige commando. „Ze versterken hun posities in het gebied tussen Mare en al-Bab. Daar ligt ook het dorp Dabiq. Dat heeft voor IS een grote religieuze symboliek." Vol gens de IS-propaganda gaan zij daar in hun 'heilige oorlog' een be langrijke overwinning boeken. Nopjes Voorlopig is Erdogan in zijn nop jes met wat hij de 'defacto veilig heidszone' in het Turkse grensge bied met Syrië noemt. Turkije telt weer mee aan de onderhandelings tafel over de toekomst van Syrië. De successen smaken naar meer. Turkije wil ook Raqqa, de hoofd stad van IS, veroveren. In samen werking met de Amerikanen. Na overleg op het hoogste militaire ni veau tussen beide landen is Tur kije volgens Erdogan 'bereid om te doen wat nodig is'. Dat gaat niet zonder meer 'boots on the ground'. Naar schatting ruim 35.000 militairen extra. En mis schien wel voor een periode van 10 tot 15 jaar. Operatie 'Eufraat Schild' succesvol OPERATIE Erdogan voert jacht tegenstanders op vrijdag 9 september 2016 JOURE Vier bommen van 500 pond die op de bodem van het IJsselmeer liggen, zijn gisteren onschadelijk ge maakt. De Explosieven Op ruimingsdienst (EOD) heeft de ontstekers eruit gehaald. De bommen za ten in een vliegtuig dat tij dens de Tweede Wereld oorlog neerstortte. Aan boord waren zes Poolse bemanningsleden. De ber ging heeft heel wat voeten in aarde gehad. Rond het vliegtuig is een damwand gebouwd en is het water weggepompt. Van drie van de bemanningsleden zijn de lichamen geborgen. MEXICO CITY De 'Muur van Trump' komt niet voor in de begroting van Mexico voor 2017. „Ik kan met zekerheid zeggen dat die niet in de planning is opgenomen", verklapte de nieuwe minister van Fi nanciën José Antonio Mea de gisteren in een tv-inter- view. De Republikeinse kan didaat Donald Trump heeft bij herhaling geroepen dat, als hij de nieuwe president wordt, hij een niet te passe ren muur laat optrekken op de grens met Mexico en de rekening naar het buurland stuurt. De kosten van het 3.200 kilometer lange bouwwerk worden ge raamd op 8 miljard dollar. ZAANDAM Een cameraman en een verslaggeefster van het SBS6-programma Hart van Nederland zijn gisteren in de Zaandamse wijk Poelen burg bedreigd door een groep Turkse jongeren. De journalisten waren bezig aan een item over overlast in de buurt, toen de man nen verhaal kwamen halen. Ze kregen van de groep te verstaan dat ze moest op rotten uit de wijk. Ook dreigden ze de verslag geefster thuis op te zoe ken. SBS6 heeft contact opgenomen met de politie en overweegt aangifte te doen. Turkije wil nu ook Raqqa veroveren Mare Guillet Istanboel/Jarablus De afgelopen weken heeft het Turkse leger in het grensgebied met Syrië terrein gewonnen op IS. De Turkse president Recep Tayyip Erdogan blijft zijn tegen standers hardhandig aanpak ken. Nu heeft hij aangekon digd alle docenten die banden hebben met de PKK op straat te zetten. Daardoor dreigen naar schatting elfduizend lera ren hun baan kwijt te raken. Twee burgemeesters in de re gio Diyarbakir zijn afgezet. Er dogan zei gisteren op een bij eenkomst met gouverneurs dat Turkije 'de grootste opera tie ooit' voorbereidt tegen Koerdische militanten. De rege ring in Ankara beschouwt de PKK als een terroristische or ganisatie. Ook de EU en VS hebben de partij op hun ter- reurlijst staan. Eerder stuurde Erdogan duizenden leraren de laan uit omdat ze banden zou den hebben met Fethullah Gülen. Door Koerden bewoond Syrisch-Koerdische militie YPG IS-gebied Assad-troepen Syrische rebellen TURKIJE Gaziantep Eufraat Schi ld Jarablus Manbij Al-Bab Aleppo w SYRIË Raqqa X

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15