WEET JIJ AL WAT HET IS? 11 Felle gevechten in hoofdstad Uruzgan Schoolruzie toch 'naar rechter' De coalitie van VVD en PvdA heb ben na lang overleg besloten de Ma- li-missie voor de tweede keer te ver lengen, al wordt nog gesteggeld over de manier waarop dat moet gebeu ren. Het formele besluit volgt daarom 'in de loop van dit najaar', stellen Haagse bronnen. Het marineschip dat deel uit gaat maken van de EU-missie Sophia is urgenter. Ook in Irak is haast geboden; de trainings missie in het land loopt op 1 oktober af. De verwachting is dat het kabinet waarschijnlijk eveneens vandaag be sluit die missie en mogelijk ook bij drage aan de Navo-missie in Afgha nistan te verlengen. In dat land ge ven zo'n 150 militairen training aan Iraakse militairen en aan Koerdische strijders, de peshmerga. Die missie is volgens het kabinet belangrijk in de strijd tegen Islamitische Staat. Voor de zomer werd duidelijk dat Nederland de helikopters uit Mali wil terugtrekken. Dat klinkt nu niet meer zo stellig. De Verenigde Naties, die de missie in het land leiden, zijn twee maanden na de Nederlandse boodschap nog altijd naarstig op zoek naar andere heli's. De vier Ne derlandse Apaches worden nu ge bruikt om inlichtingen te verzame len, de drie Chinook-transportheli kopters worden gebruikt voor medi sche evacuaties. Bij Defensie wordt gezegd dat het niet uitmaakt wie die cruciale taak overneemt, 'als het maar gebeurt'. Mogelijk worden helikopters inge huurd. Daarbij is dan de vraag wie dat moet gaan betalen. 'Tweederde van geplande azc's nog onzeker' In Irak is haast geboden; de trainingsmissie in dat land loopt op 1 oktober af Terwijl het ka binet de be scheiden Neder landse bijdrage aan de Navo- trainingsmissie in Afghanistan tracht te verlen gen, proberen de taliban de hoofdstad van Uruzgan in han den te krijgen. In die provincie waren Neder landse militai ren tussen 2006 en 2010 actief. De taliban heb ben inmiddels bezit genomen van een groot deel van Uruz gan. In provin ciehoofdstad Tarin Kowt, waar het hoofd kwartier van de Nederlandse missie was, wer den de hoofd kwartieren van leger, politie en inlichtingen dienst urenlang door de taliban belegerd. De Navo heeft de taliban in Uruzgan ge bombardeerd om de Afghaan se strijdkrach ten te ontlas ten. vrijdag 9 september 2016 ZAANDAM De rechter zal een oordeel moeten vellen in het conflict tussen een islamitische basis school in Zaandam en ouders die de school afschilderen als een instelling van 'landverra ders' - en met dat land wordt Turkije bedoeld. Een eerste be middelingsgesprek onder lei ding van burgemeester Geke Faber leek veelbelovend, maar uiteindelijk constateerden bei de partijen dat ze er toch niet uit zouden komen. De ouders brengen basisschool De Roos in verband met de geestelijke Fethullah Gülen (foto), volgens de Turkse regering het brein achter de couppoging van juli. Kabinet verlengt missie Mali voor tweede keer DEN HAAG Nederland stuurt op korte termijn een marineschip naar Libië om mensensmokkel tegen te gaan. Het kabinet beslist daar waar schijnlijk vandaag over. Ook blijven Nederlandse militairen na 1 januari in het West-Afrikaanse Mali. Hanneke Keultjes Den Haag Een Afghaanse politieman in Tarin Kowt. fotoap De komst van veel geplande opvanglocaties voor asielzoe kers is onzeker. Per gemeente wordt de komende weken ge keken of de opvanglocaties er nog wel moeten komen. Door de afgenomen stroom asiel zoekers is de verwachting dat er in 2016 en 2017 voldoende opvangplekken beschikbaar zijn. Bovenop de bestaande op vangcapaciteit en de plekken waaraan nu al wordt gewerkt, zijn daarom geen extra plek ken nodig. Gisteren spraken plaatsvervangend minister Stef Blok van Binnenlandse Za ken, staatssecretaris Klaas Dijkhoff (Asiel) en gemeenten in Den Flaag over de situatie. HET GELUID

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11