u Camping opnieuw in de wacht Mudekunsten met muziek en klimmen -VLAANDEREN 7 Ingenieursbureau viert veertigjarig bestaan in Terneuzen zo mooi." Bram van Houcke (63) heeft het allemaal meegemaakt. Veertig jaar werkt hij ook al bij SPIE Controlec En gineering. „Als je vroeger bij ons op kantoor kwam, zag je overal te kentafels. En er werd nog veel ge rookt." Het is allebei verleden tijd. Van Houcke geeft een rondleiding door het bedrijf dat op de boven ste verdieping van het vroegere Neckermann-kantoor in Terneu zen is gevestigd. Iedereen zit er achter computers. Het werkt alle maal veel efficiënter. Met één muisklik is een detail in een ont werptekening van bijvoorbeeld een pijpleidingsysteem of een gro te installatie zo veranderd. „Waar je in het verre verleden tien uur over deed, doe je nu één of twee uur over", schat Van Hou cke. „Van de andere kant, de ei sen, de vergunnings- en zeker de veiligheidseisen, zijn steeds stren ger geworden. Dat vraagt weer meer tijd." Dat kan geen verklaring zijn voor de groei die SPIE Controlec Engineering in Terneuzen de laat ste tien jaar heeft doorgemaakt, van tachtig a negentig medewer kers in 2006 naar nu 120. Dat heeft volgens business unit manager Van Houcke alles te maken met de overname in 2006 van toen nog 'gewoon' Controlec Enginee ring door het Franse SPIE. Het techniekconcern, actief in 38 lan- den met ruim 38.000 werkne mers, had nog geen ingenieursbu reau in Nederland en Controlec was te koop. Van Houcke: „De overname door SPIE heeft ons een enorme boost gegeven. We heb ben als SPIE-onderdeel nog meer armslag gekregen." Perfectioneren En dat terwijl de markt drastisch is veranderd. In 1976 openden de Rotterdamse oprichters van Con trolec, Harry Maronier en Piet Lamé, doelbewust ook een kan toor in Terneuzen. De komst van chemiebedrijf Dow was de aanlei ding. „Dow zat er al een tijdje, maar veel fabrieken moesten nog worden gebouwd", verklaart Van Houcke. „Het zwaartepunt van de industriële ontwikkeling ligt niet meer in Europa. Nu komt het voor- We werken voor grote bedrijven, maar doen net zo goed kleinere opdrachten voor lokale bedrijven, dat past bij ons al aan op bestaande fabrieken goed te onderhouden en te perfec tioneren." SPIE Controlec Engineering maakt daarbij gebruik van de mo dernste technieken, zoals inspec ties met drones en het gedetail leerd in kaart brengen van installa ties met 3D-scanners. Het vraagt een hoger opleidingsniveau. „Dat was, toen ik begon, gemiddeld mbo-niveau, nu is het gemiddelde hbo", geeft Van Houcke aan. Het kost af en toe moeite geschikt per soneel te vinden. Van Houcke prijst zich daarom gelukkig met het Belgische achterland van Zeeuws-Vlaanderen. Twintig tot vijfentwintig procent van het per soneel komt uit België. SPIE Con trolec Engineering heeft ook wel geprobeerd met 'kennismigran ten' te werken, onder meer uit In dia en Irak. Dat ging niet. Volgens Van Houcke vooral, omdat zij de grote stad misten. „Terwijl", ver loochent de geboren Terneuze- naar zijn afkomst niet, „waar kun je beter wonen dan in Zeeuws- Vlaanderen. Je hebt er strand, pol ders, rust en ruimte én steden als Gent, Brugge en Antwerpen bij de hand." SPIE Controlec Engineering Ter neuzen viert morgen van 15.00 tot 18.30 uur het veertigjarig bestaan met een feestelijke receptie in De Brouwzaele aan de Mr. F. J. Haar- manweg in Terneuzen. Het be drijf treedt er bescheiden mee naar buiten, maar doet dat ook uit bundiger, als sponsor van HSV Hoek en de Internationale Junio ren Wielerdriedaagse in Axel. Van Houcke: „We zijn zelf ook altijd op zoek naar toptalenten." Steeds nieuwe dingen doen, zoals werken met 3D-scanners en drones. SPIE Controlec Engineering Terneuzen blijft ook na veertig jaar in ontwikkeling. „Dat maakt dit werk ook De camping probeert al jaren toe stemming te krijgen om uit te breiden. Dat ligt wat gevoelig, want het kampeerterrein ligt in het dorp. De gemeente Sluis gaf uiteindelijk toestemming om de naast de camping gelegen boom gaard bij het terrein te trekken, waardoor de camping zou groeien van 6 naar 7,6 hectare. Overlast Drie omwonenden vreesden voor overlast en stapten naar de Raad van State. Die gaf hen in fe bruari deels gelijk: de gemeente moest een aantal zaken in het be stemmingsplan binnen een half jaar verduidelijken en aanvullen. Sluis liet dit echter na, waardoor de Raad van State gisteren bepaal de dat het plan vernietigd wordt. Er moet een compleet nieuw plan worden gemaakt, vindt de Raad van State, mogelijk met alle bijbehorende procedures van dien. Binnen de gemeente wordt nog gekeken hoe het komt dat Sluis te laat was met het indie nen van de wijzigingsplannen, vertelde een woordvoerster giste ren. „We hebben wel uitstel aan gevraagd bij de Raad van State, maar niet gekregen." Voorstel Het voorstel om de wijzigingen door te voeren, wordt deze maand alsnog aan de gemeente raad voorgelegd. Dat lijkt dus te laat, maar Sluis bekijkt nog of via dat voorstel meteen een com pleet nieuw bestemmingsplan kan worden vastgesteld. Daarop zou dan, omdat het om een 'nieuw' plan gaat, wel opnieuw beroep bij de Raad van State mo gelijk zijn. De Kunstkring Sint Anna ter Mui den houdt zaterdag, traditiege trouw op Monumentendag, de Mudekunsten. Er is veel muziek, en de toren van de kerk kan voor het eerst sinds de restauratie van het gebouw weer worden beklom men. Het evenement begint om 11.00 uur met dwarsfluitmuziek. Om 13.15 uur geeft publicist Ids Haags- ma een voordracht over Sint Anna ter Muiden. Hij is bezig met een boek over het dorp. Vanaf 14.15 uur speelt het Isbin- trio (luit, bas en percussie) en om 15.30 uur staat popkoor Xing op de planken. Ook kan de gerestau reerde toren worden beklommen: vanaf 11.00 uur op eigen gelegen heid en om 12.00 uur met een gids (3 euro). Die neemt bezoekers ook mee door het dorp. Verder kan ie dereen die eigen materiaal mee neemt, komen schilderen in de open lucht en starten er bij de kerk twee fietsroutes. De Mudekunsten duren tot 16.30 uur. donderdag 8 september 2016 Harmen van der Werf vernieuwen A Bram van Houcke met een nieuw meetapparaat van het jubilerende SPIE Controlec Engineering, een 3D-handscanner. foto camile schelstraete Bram van Houcke SPIE blijft zich Marlijn de Koning Nieuwvliet Camping International in Nieuw vliet krijgt voorlopig geen toe stemming om uit te breiden. De gemeente Sluis heeft nagela ten het bestemmingsplan te 're pareren', waardoor de Raad van State het ongeldig heeft verklaard. Marlijn de Koning Sint Anna ter Muiden Info: infokunstkringsintanna.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 81