Zeeland als filmdecor Loket om meer films in Zeeland te krijgen Minister: België in de gaten houden 2 ZEELAND BUITENZWEMBADEN NASEIZOEN Congres Een aantal buitenzwembaden stelt het einde van het seizoen nog even uit. Fijn voor verhitte dorpsbewoners en voor de zwembaden zelf: dit maakt het slechte voorseizoen goed. Commentaar Filmproducenten weten Zeeland de laatste jaren goed te vin den. Niet alleen voor het jaarlijkse hapje verse zeevruchten met een glaasje bubbels tijdens Film by the Sea, maar ook om de camera's te laten draaien. Kabouter Plop liep al eens over de kaaien van Veere, Linda de Mol zat in een huis in de Domburgse duinen en binnenkort beginnen de opnamen van Weg van jou in Zeeuws-Vlaanderen. De afgelopen vijfjaar werden tien speelfilms, waaronder twee Duitse, deels in onze provincie opgenomen. Dat is een goede zaak voor Zeeland. Locaties van succesvolle films staan letterlijk in de kijker van het grote publiek en dat maakt nieuwsgierig. In een provincie waar toerisme een belangrij ke bron van inkomsten is, is elke vorm van promotie welkom. Filmproducenten komen niet vanzelf. De platste manier om ze te lokken is zwaaien met een zak geld. Maar dat is een weinig duur zame manier om Zeeland als filmlocatie te promoten. Filmproducenten kunnen elke euro maar één keer uitgeven. Zij willen efficiënt werken, geen gezeur als ergens een dagje langer ge draaid moet worden, vrijwilligers die het leuk vinden om als figu rant op te draven en niet verrast worden door boze omwonenden die op hun (zondags)rust gesteld zijn. Ze willen risico op over schrijding van hun budget zo klein mogelijk houden. De provincie heeft het idee opgevat om een loket in te richten waar producenten kunnen aankloppen als ze in Zeeland willen fil men. Dat is een prima initiatief. Het kloppend hart van de Neder landse filmindustrie zit in Amsterdam. Zeeland is voor veel produ cers onbekend terrein. Het Zeeuwse filmloket kan hen de weg wij zen naar de vele potentiële locaties en hen langs hindernissen loodsen. Service werkt op de lange termijn beter dan subsidie. De platste manier om filmproducenten te lokken is zwaaien met een zak geld Zeeland figureerde de afgelopen ja ren al regelmatig in grote speel films, maar dat zou nog veel vaker kunnen gebeuren. Er wordt nu werk gemaakt van een provinciaal loket, dat filmproducenten weg wijs gaat maken in Zeeland. Leo Hannewijk, festivaldirec teur van Film by the Sea, kreeg twee jaar geleden weliswaar al de titel filmcommissioner voor Zee land, om de streek als filmlocatie te promoten, maar kon zonder budget in eerste instantie weinig uitrichten. De provincie heeft inmiddels wel een bescheiden bedrag ervoor uitgetrokken: 15.000 euro. Dat is een uitwerking van het vorig jaar gesloten coalitieakkoord. Daarin wordt 'het positioneren van Zee land als decor voor filmproduc ties' als ambitie uitgesproken. Met het geld kan nu in elk geval een begin worden gemaakt. Er komt een filmcommission, die zich vooral richt op lobbyen en promotie, maar ook probeert fond sen te werven. „Ik heb inmiddels twee mensen gevonden die dat heel goed kunnen", zegt Hanne wijk. Wie dat zijn, maakt hij zater dag bij Film by the Sea bekend. Het belangrijkste, zegt 'kwartier maker' Hannewijk, is dat er op kor te termijn een herkenbaar loket komt waar geïnteresseerde produ centen zich kunnen melden en dat er een goede website wordt op gezet. „Het moet duidelijk wor den dat als je iets met film wil in Zeeland, dat je dan bij dat loket moet zijn." Het loket kan, aan de hand van een database, bijvoor beeld adviseren wat goede locaties zijn en met welke lokale omstan digheden filmmakers rekening moeten houden. Almanak Er belanden regelmatig opval lende persberichten op de re dactie van een regionaal dag blad. Neem de tijding van RUPS, het Regionaal Uitstap- programma voor Prostituees. De afdeling Zeeland/West-Bra bant meldt volgende maand in Bergen op Zoom een congres te houden over de toekomst van de organisatie, die prostituees helpt uit het vak te stappen en een nieuw leven op te bouwen. Zeker niets om je vrolijk over te maken, al is de locatie opmer kelijk: Theater De Maagd. Chinees wisselt van eigenaar AARDENBURG Jubileumdienst voor dominee Boek Leger des Heils-man Pronk ROMMELMARKT IN BASISSCHOOL Het seizoen voor openluchtzwem- men is voor veel zwembaden ei genlijk al voorbij. Toch kiest een aantal zwembaden ervoor om hun deuren deze warme week nog een of meerdere dagen open te stellen. Logisch: de bezoekersaantallen waren door het koude weer in het voorseizoen teleurstellend, deze warme dagen zijn een kans om nog wat toegangskaartjes te verko pen. „Het voorseizoen was heel slecht", vertelt Iris Oomkens, be drijfsleider van buitenzwembad De Goudvijver in Serooskerke (Walcheren). „Maar het hoogsei zoen heeft heel veel goedge maakt." De topdagen voor de bui tenzwembaden waren begin juli - de dagen voor de zomervakantie - en eind augustus, toen het tro pisch heet was. Op zo'n dag (warm, weinig wind) krijgt Zwem bad Stelleplas in Heinkenszand 1.500 rot 2.000 bezoekers. Stelle plas sloor het zwemseizoen afgelo pen zaterdag al af, maar besloot vanwege het mooie weer om dorpsbewoners gisteren nog een extra zwemmiddag te bieden. Ook buirenzwembad Den Inkel in Kruiningen is deze week tegen de voorafgemaakte planning in nog geopend. Medewerker Ellen de Kraker: „Zo houden we de klan ten tevreden. Dit is wel echt de laatste week dat het buitenbad open is. Volgende week hebben we geen personeel meer, die ge ven vanaf dan weer allemaal zwemles." Het tekort aan personeel voor de buitenbaden is ook voor de zwembaden in Axel, Koewacht, Sas van Gent en Zaamslag de re den dat zij deze week zijn geslo ten, vertelt bedrijfsleider Frans Tanghe. De vijf zwembaden in de gemeente Terneuzen verdelen hun personeel namelijk over de zwembaden. Tanghe: „Maandag zijn de zwemlessen weer begon nen. We hebben de medewerkers binnen nodig. In Terneuzen heb ben we genoeg personeel, daar is het buitenbad afhankelijk van het weer en de bezoekersaantallen nog een tijdje open." OOSTBURG Minister Schultz van Haegen van Verkeer blijft de ont wikkelingen omtrent eventuele in voering van kilometerheffing in Vlaanderen op de voet volgen. Dat laat ze weten aan de Sluise ge meenteraad. Die schreef net voor de zomer een brief waarin ze haar zorgen uit over de Vlaamse tol- plannen. De minister zegt 'te be grijpen dar dit voornemen in met name de zuidelijke provincies met zorg wordt ontvangen', maar ze wijst er ook op dat 'het vooralsnog slechts om een onderzoek gaat'. Schultz van Haegen zal vooral in de gaten houden of de plannen niet in strijd zijn met Europese re gels. „Er mag geen sprake zijn van discriminatie van buitenlanders." donderdag 8 september 2016 li Rolf Bosboom Vlissingen Zeeland 4 Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Chinees restaurant Happy Garden aan de Zuidland- straat in Terneuzen krijgt een nieuwe eigenaar, Hai- xiu Chen uit Sas van Gent. Hij volgt na achttien jaar chef-kok Loi Fook Cheung en gastvrouw Lily Yang op. Zij willen het rustiger aan gaan doen. Woensdag 14 september is de laatste dag in hun zaak. De keuken blijft Oriëntaals Chinees. Een Chinese chef-kok uit Den Haag is daartoe ingewerkt. Dominee Marius Noorloos krijgt zondag een eigen jubi leumdienst in de Sint Baafs in Aardenburg. Daarin wordt zijn gouden ambtsju bileum gevierd. Noorloos werd 50 jaar geleden predi kant bij de Gereformeerde kerk in Aardenburg. Hij bleef dat tot 1970, en hield daarna contacten in Aar denburg. Daarom wordt zijn jubileum nu daar gevierd. De dienst begint om 10.30 uur. ledereen is welkom. TERNEUZEN René Pronk, die ruim vijftien jaar het Leger des Heils in Terneuzen leidde, heeft een boek over zijn levenser varingen gemaakt. Pronk en zijn gezin emigreerden in 2013 naar het Kroatische natuurpark Zumberak, waar hij excursies houdt. Zijn boek 'Levensontdekkingen' - met veel natuurfoto's - is a 17,50 euro te koop is bij boekhandel Van Aken in Terneuzen en via www.zum- beraktours. com. IJZENDIJKE Voor de 39ste keer vindt za terdag in basisschool De Schuttershoek een rommel markt annex fancy fair plaats van 10.00 tot 14.30 uur. Johnny Groosman zorgt voor muziek. Dweilorkest De Deurzakkers treedt op. Ook zijn er allerlei attrac ties, verse wafels, een verlo ting en grabbelton. Spetterend Joanne Karkdijk en Marieke Kesteloo Vlissingen Gijs Uytdewilligen, Bloeme Overdulve, Roos Meulenberg en Jurre Kreft genieten van de zonnige nazomermiddag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 79