li* mil I ft- H H ftj HPjxj kloetingl Profiteren van de tijd met Johan Cruijff 16 ZEELAND Oud-prof treedt weer in dienst bij Bevelandse zaterdag-eersteklasser Technisch manager vindt dat club afgelopen jaren heeft stilgestaan. Hij moet voor een boost zorgen. fifl ki Zo'n vierenhalf jaar geleden leek Kees Zwamborn dicht bij een over eenkomst met voetbalvereni ging Kloetinge. De oefenmeester en docent wilde graag fulltime aan de slag bij de club, maar het toenmalige bestuur durfde het niet aan. Nu zijn ze er wel aan toe bij de Bevelandse za terdag-eersteklasser en treedt Zwamborn in dienst als technisch manager. Hij moet de club een boost gaan geven. „Ik vind dat Kloetinge de afgelopen jaren is af gegleden." Met de aanstellingen van Jan-Kees de Bruine (sinds maart voorzitter) en Zwamborn (in de ja ren negentig al 's hoofdtrainer) slaat één van de toonaangevende clubs in Zeeland overduidelijk een andere weg in. Dat was ook de hoogste tijd, als je goed naar de woorden van Zwamborn luistert. „Er ligt een enorme uitdaging, maar ik doe dit niet alleen voor het eerste elftal. Ik ken Kloetinge goed en ik vind dat de club de af gelopen jaren is afgegleden. In het bestuur zaten naar mijn mening te veel mensen die geen affiniteit met het voetbal hadden. Dat hoeft niet altijd, maar het is wel belang rijk. Er werd heel sterk gedacht in kwantiteit en niet in kwaliteit. Dan krijg je een soort speeltuin club en dan glijd je af, vind ik." Zijn jongste zoon - Kees Zwam born en zijn echtgenote hebben vier jongens - speelt al jaren bij Kloetinge. Daardoor kwam Zwam born regelmatig op het Wesselo- park. „Ik heb gezien dat het gaat zoals het bij de meeste amateur clubs gaat. Clubs hebben een gro te jeugdafdeling, maar er is in veel gevallen geen sturing en er wordt vaak matig getraind. Ik loop nu sinds maart bij Kloetinge rond en weet dat er veel meer uit te halen is. Daardoor wordt het niet alleen beter, maar ook voor iedereen leu ker." Coachmoment Als technisch manager wordt hij - in samenspraak met de hoofdtrainer - verantwoordelijk voor de samenstelling van de eer ste selectie. Daarnaast gaat Zwam born zich op de jeugd richten, door onder meer de trainers te be geleiden en te coachen. Hij geeft voorbeelden en schuift met zijn handen over tafel, de vingers ge spreid. „Ik zie vaak dat trainers een partijspel laten spelen en na dat ze het stil hebben gelegd voor een coachmoment wordt daarna steeds opnieuw bij de keeper be- lk loop nu sinds maart bij Kloetinge rond en weet dat er meer uit te halen is gonnen. Keer op keer. Dan leer je ze eigenlijk een kunstje. Terwijl er in een wedstrijd duizendenéén varianten zijn. Als jij je spelers niet zelf laat denken of niet sa men met hen tot een oplossing probeert te komen, dan weten ze het vaak niet meer." Zwamborn bekijkt veel trainin gen bij Kloetinge, vooral van de jeugdteams. Hij observeert en ana lyseert, om vervolgens tijdens bij eenkomsten met de trainers in ge sprek te gaan. „Hoe willen we spe len? Wat heb ik gezien tijdens de trainingen, wat is mij opgevallen en hoe kunnen we dat verande ren? Dat is een heel proces, maar het moet de meerwaarde zijn van het werk dat ik ga doen. Bij veel clubs zie je dat er een plan wordt geschreven, daar wordt dan een keer iets over verteld en vervol gens belandt het in een lade. Ik wil juist op het veld staan, trainin gen bekijken en trainers coachen. Dat moet de kracht worden." Zwamborn gaat zijn baan bij Kloetinge combineren met zijn werk voor de KNVB. „Ik heb uren ingeleverd bij de bond en geef al leen nog de cursus Trainer/Coach 1. Marcel Lourens, die stage loopt bij Kloetinge, is één van de cursis ten. Hij valt onder mij. Ik ben be wust minder uren voor de KNVB gaan werken, omdat ik dit werk bij Kloetinge ga doen. Het is veel werk, dat kan ik er niet zomaar even bij doen. Dat heb ik ook steeds gezegd. Ik wil het doen, maar dan wel als ik er minimaal vijftien uur per week in kan ste ken." JVOZ Hij is de afgelopen jaren kritisch geweest op Kloetinge en wil er nu voor zorgen dat de jeugdafdeling op meerdere vlakken naar een ho ger niveau gaat. Ziet Zwamborn JVOZ als een concurrent? „Nee, ei genlijk niet. Ik zie het als twee ver schillende geledingen. JVOZ is ei genlijk een professionele oplei ding, als je naar de combinatie met school en het overdag trainen kijkt. Het biedt jongens met ta lent een mooie kans. Alleen heb ik wel mijn twijfels over hoe het de afgelopen jaren is gegaan. Het is jaren geleden goed opgezet en ontwikkeld, maar ik heb niet het idee dat JVOZ de tweede stap heeft gezet. Ik denk dat er daar echt een professioneel beleid moet komen. Ik heb wel eens met JVOZ rond de tafel gezeten, maar tot mijn verbazing kwam daar geen vervolggesprek op." Hij weet dat hij nu bij Kloetinge even een knopje om moet zetten. „Ik zal veel 's avonds bezig zijn en Er zijn ook mensen binnen Kloetinge die er nog steeds anders over denken mensen hebben niet altijd tijd. En er zijn ook mensen binnen Kloe tinge die er nog steeds anders over denken, dus ik zal wel ge duld moeten hebben. Er moet veel gebeuren, maar dat is niet erg. Er zijn genoeg mensen bij Kloetinge die enthousiast zijn en dat ben ik zelf ook. Ik heb mijn ideeën al vaker uitgesproken, maar nu gaan we er ook echt mee aan de slag. Het had ook niet nog een paar jaar moeten duren, want je moet wel die drive hebben en houden. Ik heb die drive nog steeds en ik ben niet de enige bij Kloetinge." KLOETINGE Kees Zwamborn kan uren over voet bal praten. Over verdedigen („Met welk been stap je in?"), over de samenwerking tussen linies („Je man overnemen, dat vinden we allemaal hartstik ke normaal, maar dat is het niet") of verdedigen in het strafschopgebied („Zelfs in het betaalde voet bal zie je onbegrijpelijke slidings"). Hij zegt zelf nog altijd te profiteren van zijn tijd bij Ajax. Zwamborn speelde er tweeënhalf jaar, tussen T978 en 1981, met onder anderen Johan Cruijff. „Ik heb Cruijff een halfjaar meegemaakt. Hij had het alleen maar over zulke zaken, over details en logisch nadenken. Als hij de bal had, moest je bij voorbeeld niet voorlangs hem lopen. Het waren ogenschijnlijk simpele dingen, maar juist voor heel veel voetballers heel moeilijk. Ik was al wat ouder en was een taakbewuste speler. Ik vond het heel interessant wat Cruijff deed en vertelde. Aan de andere kant was het ook niet zo makkelijk. Ik deed wel wat dingen verkeerd en heb ook wel eens gezegd: ja Johan, het klopt wat je zegt, maar dat kan ik niet." Hij staat op en doet alsof er een bal door de lucht wordt gespeeld. Het been van Zwamborn gaat om hoog. „Johan legde die bal in de lucht stil en had toen ook al gezien waar-ie naartoe moest. Terwijl ik na de aanname en het draaien toch nog wel even tijd nodig had...." donderdag 8 september 2016 Kloetinge strikt Zwamborn ■iMgiilI] Kees Zwamborn treedt als technisch manager in dienst bij zaterdag-eersteklasser Kloetinge. „In het bestuur zaten naar mijn mening te veel mensen die geen affiniteit met het voetbal hadden." foto johan van der heijden Kloetinge Kees Zwamborn Kees Zwamborn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 70