Zilt lekkers en moois SCHOUWEN-DUIVELAND 7 TOEGANKELIJKHEID NIET MOBIEL, WEL DE NATUUR IN A Met je rolstoel het groen induiken, is geen eitje. Daarom slaan Zeeuwse natuurorganisaties en de Zonnebloem twee dagen lang de handen ineen op Neeltje Jans. Vijftig jaar geleden stond er al een man op de maan. Maar ie mand met een fysieke beperking het strand op krijgen? Da's anno 2016 nog al tijd een hele opgave. „Krom", vindt Martijn Koppejan van Off Road Solutions uit Oostkapelle. Natuurorganisaties en de Zonne bloem laten twee dagen lang op Neeltje Jans zien dat het anders kan. Rob en begeleider Tanja de Rij der van Brugzicht Gors uit Zierik- zee rijden deze dag over duinpaad jes en wegzakzand met een Cad- Weazle, een elektrisch aangedre ven strand- en terreinrolstoel van Off Road Solutions. „We gaan elke woensdag met deze club de na tuur in. Voor Rob gaat het om de gezelligheid en hij rijdt graag in de bus, maar de rest van de groep vindt al dat leven van dieren en planten enorm interessant", ver telt De Rijder. Maar om nou te zeggen dat het een eitje is om het groen in te dui ken of zand te doorklieven als je in een (gewone) rolstoel zit? Nee, weet Paul Begijn van Natuurmonu menten. „Het is al moeilijk om de doelgroep te bereiken. Je hebt te maken met verschillende zorgorga nisaties en verschillende regels per gemeente. Het is ook een doel groep die kampt met eenzaam heid en sociaal isolement. We pro beren mensen nu een beetje in be weging te krijgen." Door mensen te prikkelen de natuur in te gaan maar ook door die natuur toegan kelijker te maken voor mensen met een rolstoel. Bij het gisteren begonnen twee daagse evenement op Neeltje Jans hebben IVN Zeeland, Nationaal Park Oosterschelde, de Zonne bloem, het Zeeuws Landschap en Natuurmonumenten de handen ineengeslagen en excursies voor mensen met rolstoelen, rollators Het rook gisteren heerlijk op het parkeerterrein bij het Topshuis bij het bezoekers centrum van Nationaal Park Oosterschelde. Daar werden deelnemers aan de excursies getrakteerd op ter plekke be reide zilte zaligheden. Rijks waterstaat bood de gelegen heid de kering te bezoeken en natuurgidsen vertelden over de omgeving. Dat alles in het kader van de Ooster- scheldeweek. en scootmobiels op poten gezet. „Het is een pilot, maar er komt denk ik sowieso een vervolg. Het streven is daarnaast om een struc tureel aanbod op te zetten." Daar is Natuurmonumenten overigens al langer druk mee: sinds drie jaar bieden ze scootmobieltochten met natuurgids aan. Ook Stella Venema van IVN heeft haar handen vol aan het bij elkaar brengen van zorgsector en natuur. Eén van de instrumenten is biowalking, bedoeld om mensen die aan het dokteren zijn weer ver trouwen te geven in hun lijf. Door in groepsverband, inclusief medi sche begeleiding en natuurgids, te wandelen worden -nu overigens al leen nog in Brabant- drempels ge slecht. „Dat willen we in heel Zee land gaan organiseren." Chronisch ziek, slecht ter been of slecht in je vel: de natuur biedt uitkomst. „Je hersens werken letterlijk anders als je even in het niets kijkt in plaats van tegen een muur", zegt Venema. Bagijn: „Natuur is bele ving met verschillende zintuigelij- ke ervaringen. Daarnaast zorgt het voor vitaliteit en sociaal contact." Koppejan, tot voor kort werk zaam in de verpleging, is een 'vu rig bepleiter' van de toegankelijk heid van natuur voor iedereen. „Ik durf te beweren dat je daarmee ge zondheidswinst kunt behalen. Een grotere toegankelijkheid heeft alleen maar winnaars: de mensen zelf, maar ook overheid en zorgver zekeraars." donderdag 8 september 2016 De maan is makkelijker bereikbaar dan 't strand Esme Soesman Neeltje Jans Boven: Martijn Koppejan van Off Road Solutions tussen ande re excursiegangers. Midden: Rob en Tanja. Onder: Bezoekers werden getrakteerd op Zeeuw se zilte zaligheden. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67