5 Ziekenhuisfusies leiden niet tot betere zorg Nederland moest cadeau krijgen 'dat lijkt op wat de broeders in Parijs en Brussel hebben gedaan' Buurt boos om sluiting van azc Warmterecord voor 7 september dat de accu's in brand zijn gevlo gen. „Het doet me denken aan twee incidenten in 2013 in de VS waarbij Tesla-accu's vlam vatten. Tesla heeft naar aanleiding daar van de bodemplaat van de auto verbeterd en verzekerd dat het gevaar geweken was." Wereldwijd zijn al tientallen gevallen bekend waarbij accu's van elektrische auto's in brand zijn gevlogen. Toch zijn elektri sche auto's minder brandgevaar lijk dan gewone auto's, zo blijkt onder meer uit Duits onderzoek uit 2013. De Tesla in kwestie is een mo del S., type 85D, uit juni 2015. De ze 422 pk sterke auto beschikt over een zelfrijdend systeem. Het is nog niet bekend of de be stuurder dit systeem aan had staan ten tijde van het ongeval. Op de recht doorgaande weg wa ren geen remsporen te zien. Maar ook als het zelfrijdend systeem ingeschakeld staat, moet de bestuurder zijn handen aan het stuur houden. Tesla doet onderzoek naar het ongeluk en maakt de resultaten openbaar. De vrouw, een tot de islam bekeer de schoonmaakster, wilde afrei zen naar Syrië toen ze werd aange houden. Ze wilde daar trouwen met een IS-strijder. In haar mobie le telefoon vond de politie berich tenverkeer over IS-strijders die op weg waren naar Nederland en Bel gië om aanslagen te plegen. Dat blijkt uit onderzoek van deze krant. Ook besprak de Werkendamse met vrouwelijke IS-sympathisan- ten uit België en Scandinavië het idee om een aanslag te plegen bij attractiepark Efteling. De vrou wen schreven letterlijk dat 'Neder land een cadeau moet krijgen dat lijkt op wat de broeders in Parijs en Brussel hebben gedaan'. Ze noemen de Efteling als mogelijk doelwit, zo staat in het politiedos sier. Een in het onderzoek eveneens aangehouden Belgische vrouw die ook naar Syrië wilde afreizen, liet via de anonieme app Kik Messen ger weten dat IS-strijders binnen enkele dagen 'in Brussel aanslagen gaan plegen'. Amper twee maan den na de dodelijke aanslagen in die stad zorgde deze informatie voor grote bezorgdheid bij politie- en veiligheidsdiensten. De aanhouding van de Werken damse wordt bevestigd door het Openbaar Ministerie (OM) in Bre da, dat het onderzoek in Neder land leidt. Het OM verdenkt de vrouw formeel van 'deelneming aan een organisatie met als oog merk het plegen van terroris tische misdrijven'. Het OM wil niet bevestigen dat de Efteling een serieus en acuut doelwit is ge weest. Evenmin vertelt het of er extra veiligheidsmaatregelen zijn getroffen in en rond het attractie park. „Dat doen we in dit soort za ken nooit, zeker niet in dit sta dium", zegt woordvoerster Marti- ne Pilaar. Hoe en wanneer de IS-suppor- ters de aanslag zouden hebben willen plegen, is niet duidelijk. Evenmin staat vast of ze daarbij hulp zouden hebben gekregen van IS, bijvoorbeeld in de vorm van wapens. Voor zover bekend zijn er bij de twee aangehouden verdachten thuis geen explosie ven of andere spullen aangetrof fen die gebruikt kunnen worden bij een aanslag. Volgens de Roosendaalse advoca ten Mark Broere en Henk van As- selt nam de regiorecherche de Ef- telingzaak 'erg serieus' tijdens de verhoren van hun cliënte. „Maar cliënte is volgens ons helemaal niet in staat een bom te leggen. Voor ons waren die gesprekken vooral stoerdoenerij." Het OM spreekt van een 'heel se rieus terreurdossier'. „De verdach te heeft geruime tijd in voorlopige hechtenis gezeten. Het onderzoek loopt nog steeds", aldus een woordvoerster. De Nationaal Coördinator Terro rismebestrijding en Veiligheid (NCTV) gaat 'in het belang van het onderzoek' niet in op vragen. Een woordvoerster van de Efte ling meldt dat het bedrijf als grote publiekstrekker (4,7 miljoen be zoekers in 2025) 'goede afspraken heeft met de NCTV en veiligheids diensten over eventuele terreur dreiging'. „Zij doen de risico-ana lyse en waarschuwen ons als dat nodig is. Dat is in dat geval niet ge beurd." Advocaat Mark Broere zegt dat de Werkendamse op 21 juni is aan gehouden. Ze was op weg naar het gemeentehuis om haar pas poort op te halen. „Dat had ze vol gens het OM nodig om via Turkije naar het kalifaat te reizen, wat strafbaar is." De politie is de vrouw volgens Broere op het spoor gekomen na dat haar ouders een boerka op haar kamer hadden gevonden en erachter kwamen dat hun dochter zich had bekeerd tot de islam. „Ze hebben haar toen opgedragen de politie te bellen. Die hield haar vanaf dat moment in de gaten." Broere zegt dat de 25-jarige schoonmaakster via sociale media ten prooi is gevallen aan IS. Deze terreurorganisatie struint volgens hem het internet af naar poten tiële slachtoffers in het Westen. „Ze is een makkelijk beïnvloed bare vrouw. IS heeft haar bena derd in een donkere periode in haar leven. Ze was daardoor extra gevoelig voor alle praatjes." De verdachte is volgens de advo caat 'tot inkeer gekomen': „Ze heeft haar verhaal bij de politie ge daan. Ze was bang om naar Syrië te reizen. Ze had voor de bruiloft 1.000 euro overgemaakt naar de IS-strijder in Syrië. Anders zou een vriend van hem worden ont hoofd, dreigde de bruidegom. Ze was bang dat ze zelf zou worden onthoofd, of als slaaf zou worden verkocht." De verdachte heeft IS afgezwo ren maar blijft volgens Broere moslima. „Ze mocht na zes weken voorlopige hechtenis uit de cel. Nu leeft ze in angst voor wraak door IS." donderdag 8 september 2016 Hulpverleners gaan voorzich tig te werk op de plek waar de Tesla tegen een boom knalde. De bestuurder kwam om het leven, foto robin van lonkhuijsen/anp 'Efteling was doelwit aanslag' De politie heeft in juni een 25-ja- rige vrouw uit de gemeente Wer kendam opgepakt die sympathi seerde met IS. Zij zou samen met anderen plannen hebben om een aanslag bij de Efteling te plegen. Hessel de Ree Kaatsheuvel De douane heeft gisteren in de Rotterdamse haven een grote lading cocaïne onder schept. Het gaat in totaal om 800 kilo in een container met noten uit Nicaragua. LAREN Waar doorgaans buurtbewo ners in actie komen tegen de opening van een asielzoekers centrum, komen in Laren buurt bewoners in actie tegen de slui ting van azc Crailo per 1 okto ber. De omwonenden die actief zijn als vrijwilligers, zijn 'met stomheid geslagen', schrijven ze in een brandbrief. Daarin staat ook: 'Het is moeilijk te be vatten dat wij in onze bevoor rechte regio geen enkele plek bieden aan asielzoekers.' De burgemeesters in de regio scha ren zich achter het standpunt. Op dit moment wonen zo'n 50 vluchtelingen in azc Crailo. DEN HAAG Fusies tussen ziekenhuizen hebben niet aantoonbaar bijgedragen aan een verbetering van de kwaliteit van de zorg. Dat heeft de Autoriteit Con sument Markt (ACM) onderzocht. „Dat fusies in het algemeen vaak niet leiden tot het gewenste of verwachte resultaat is bekend. Dit geldt dus ook voor ziekenhuisfusies. Bestuurders van ziekenhuizen gebruiken vaak het argument dat de fusie goed is voor patiënten omdat de kwaliteit van de zorg zou verbeteren. Dit zien we niet terug in de onderzoeksresultaten", zegt ACM-bestuursvoorzitter Chris Fonteijn. De ACM liet onderzoek doen naar de kwaliteitseffecten van veertien ziekenhuisfusies in de perio de 2007-2013. De effecten van fusies werden onder zocht op 97 punten. Die gingen zo wel over de kwaliteit van de zorg als over ervaringen van patiënten, wacht tijden en sterftecijfers. De Nederlandse Vereniging van Zie kenhuizen stelt dat de kwaliteit van de zorg er ook niet slechter op is ge worden. „Dus wat is het probleem? Efficiënter werken is vaak een be langrijke reden om te fuseren", rea geert een woordvoerder op het on derzoek. Volgens hem geven gefu seerde ziekenhuizen ook minder geld uit. DE BILT Het was in De Bilt in ruim een eeuw niet zo warm op 7 septem ber als dit jaar. Het kwik tikte gis teren in De Bilt de 26,8 graden aan. Alleen in 1911 was het op 7 september nog net iets warmer, 26,9 graden. Dat meldde Weeron- line gisteren. Het meetstation in het Limburgse Arcen noteerde met 28,1 graden de hoogste tem peratuur van het land. In bijna heel Nederland werden zomerse temperaturen behaald, alleen in Den Helder, Berkhout en Vlieland kwam het kwik niet aan de 25 graden. Ook voor vandaag wor den hoge temperaturen ver wacht. Morgen daalt het kwik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5