0) De man die geen wilde zijn Gehandicaptendrama Adios Amigos is vooral lief en laf 6 A Piloot Chesley Sullenberger, Sully redde in 2009 de levens van 155 passagiers en bemanningsleden met een noodlanding op de Hudson Rivier. Zijn heldendaad is verfilmd door Clint Eastwood, met Tom Hanks in de hoofdrol. FILMNIEUWS Top 5 in de bioscoop Nu in de bios Kubo and the Two Strings Ben-Hur War Dogs Neil Burger regisseert Amerikaanse Intouchables Vervolg voor Angry Birds hesley Sullenber ger (65) reali seerde zich na 15 januari 2009 aanvankelijk amper wat hij had gedaan. Maar de voormalige gezagvoerder van US Air ways was toch echt de man die op die dag een spectaculaire reddingsopera tie tot een goed eind bracht. Zijn ver haal is verfilmd in Sully. Door zijn manoeuvre met het door een vogel geraakte vliegtuig redde hij niet alleen de levens van de 155 inzit tenden, maar wist hij - door veilig op de Hudson Rivier te landen - ook te vermijden dat zijn toestel neerstortte op het drukbevolkte Manhattan. Ondanks deze actie wil Sullenberger - zo laat hij in bijna alle interviews doorschemeren - niet te boek staan als een held die een wonder ver richtte. „Het is simpel: mijn beman ning en ik konden niet anders reage ren dan we deden. We hebben het Adios Amigos beste gehaald uit een heel gevaarlijke situatie." Maar gaandeweg realiseerde Sullenberger hoe groot de impact van zijn daad is geweest. Het had ook ef fect op zijn gezondheid. Hij kreeg posttraumatische stressverschij nse- len die ten koste gingen van zijn nachtrust. Ook zijn bloeddruk schoot omhoog. „Het duurde maanden voordat ik weer de oude was", liet de inmiddels van zijn pensioen genie tende ex-piloot weten. In de film komt de zin voor dat Clint Eastwood en Tom Hanks, dat is een dreamteam! Vergezeld van een nogal hitsige cam pagne - seks is voor iedereen - pro beren de makers van Adios Amigos de indruk te wekken dat deze tragiko medie een baanbrekende film is over gehandicaptenseks. Inderdaad draait het verhaal om drie gehandicapte jongens - twee rolstoelpatiënten en hun vrijwel blinde vriend - die maar één ding willen: eindelijk eens van bil gaan. Het trio is nog maagd en ondanks hun stoere teksten zijn ze vooral on zeker over hun leven, vriendschap en toekomst. Hun seksuele wensen worden in gewilligd, maar dan nemen de ma kers opeens afstand. De camera laat niet zien hoe zij hun maagdelijkheid verliezen. Opeens wordt Adios Ami gos, een remake van de Vlaamse pro ductie Hasta La Vista, heel preuts, wat haaks staat op de aan de film ge koppelde campagne. Als de drie geen handicaps hadden, zou de regisseur zich dan ook terugtrekken? In dramatisch opzicht heeft Adios Amigos wel het een en ander te bie- Sully zich realiseert dat ondanks 40 jaar veilig vliegen zijn hele carrière beoordeeld gaat worden op basis van die bijna fatale landing die slechts 208 seconden in beslag nam. Sullenberger, die na de landing op de Hudson als laatste het vliegtuig ver liet, is - of hij wil of niet - een tradi tionele held die het publiek tot de verbeelding spreekt. Geen wonder dat Clint Eastwood, die niet afkerig is van Amerikaans heroïsme, zich over de verfilming van zijn leven ont fermde. Omstreden Zijn vorige regiefilm - American Sni per (2014) - toonde een totaal andere held die op zijn minst in sommige kringen omstreden was. Deze pro ductie ging over de legendarische scherp- en sluipschutter commando den. Vooral Yannick van de Velde is goed in het uiten van zijn woede en frustratie. Op den duur is wel sprake van herhaling, maar in de kern is Adios Amigos een heel lieve film. Maar ook laf. donderdag 8 september 2016 GO Hoogste opbrengst afgelopen week 1 (2) Huisdieren €363.080 2 (-) Mechanic €335.571 3 (1) Suicide Squad €297.441 4 (3) Ben-Hur €236.404 5 (5) Bad Moms €201.406 ANIMATIE Om te zoenen zo mooi is dit nieuwe sprookje van de Amerikaanse pop penanimatiestudio Laika. De kleine Kubo woont ver van het dorp met zijn verwarde moeder. Overdag mag hij er zijn magische papiervouwkunsten vertonen, maar zodra het donker wordt dient hij thuis te zijn. EPOS Deze niet erg geslaagde verfilming van het klassieke boek valt op door de rommelige vertelwijze en montage. Hoofdrolspeler Jack Huston kan niet in de schaduw staan van Charlton Heston. TRAGIKOMEDIE Een ongelooflijke, maar waargebeur de geschiedenis wordt verteld in de tragikomedie War Dogs. Twee jonge Amerikanen slagen erin hun regering voor 300 miljoen dollar aan dubieuze wapens te verpatsen. Er komt schot in de Amerikaanse verfilming van de Franse hit In touchables. Dat komiek Kevin Hart en Bryan Cranston (Brea king Bad) de hoofdrollen spe len, was bekend. Nu hebben ze een regisseur: Neil Burger (The Illusionist, Limit less). De film gaat over de verhouding tus sen een rijke, gehandicapte blanke man en zijn zwarte ver pleger. De animatiefilm Angry Birds was wereldwijd geen denderend suc ces. Zeker niet in Nederland. Toch krijgt de productie een vervolg. De Finse producen ten van het gelijknamige videospel zien er brood in om een tweede film te maken. Over de inhoud is nog niets be kendgemaakt. E 6 held Ab Zagt 44 Chesley Sullenberger DRAMA Regie: Albert Jan van Rees. Hoofd rollen: Yannick van de Velde, Martijn Lakemeier en Bas Hoeflaak. Martijn Lakemeier (I) en Yannick van de Velde, fotodfw - Ab Zagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58