De zoete troost van barokmuziek 5 Urker MANS Formatie Jaren '50 festival Concerten Ze was er nog helemaal niet aan toe om dood te gaan Amy. Ze was er nog helemaal niet aan toe om dood te gaan. Er lagen nog zoveel mooie dingen in het verschiet. Amy was een diepe denker. Ze zat meer liedjes te denken dan dat ze ze schreef. Vandaar dat er nauwelijks niet uitgebrachte nummers zijn ach tergebleven. Ze zaten allemaal in haar hoofd." FESTIVAL Documentaire en Lavender Rd Mannenkoor Rockabilly „We beginnen zondag met werken van Cimarosa en Bach", zegt Bart Naessens. „Tijdens de normale cantatezondagen programmeren we Bachcantates, gekoppeld aan werk van tijdgenoten. Dit seizoen behalve de familie Bach ook onder andere Kuhnau, Schütz en Handel. De vocale groep van BachPlus so leert met composities waar we de getrouwe paden verlaten en flirten met romantiek en hedendaags re pertoire en we hebben drie specia listen uitgenodigd waarmee we graag samen musiceren. Het verle den leerde ons dat dit een succes formule is. Door de confrontatie van twee generaties uitvoerders, die met hetzelfde product bezig zijn, ontstaat een extra energie. Het is inspirerend voor BachPlus en voor de speciale gasten. Dit sei zoen worden het Johannette Zo mer, Jos van Veldhoven en Guy De Bij treurige momenten hoort ook hoopgevende muziek Mey." Naessens, die in de zomer vakantie met zijn musici een cd opnam in de Sint Baafs in Aarden burg, is vol lof over de samenwer king met het vrijwilligersteam van het Bachcomité. Het seizoen begint somber met een requiem en cantates over de dood. Naessens legt uit: „Het thema 'leven en dood' heeft eeu wen lang vele componisten geïn spireerd. Bij het leven horen reflec tie, poëtische mijmeringen en zoete nostalgie. Maar bij treurige momenten hoort ook hoopge vende muziek. De memorabele da tum 11 september leek me geschikt voor dit thema. We staan stil bij le ven en dood. We bijten het spits af met een selectie uit het oeuvre van de Italiaanse componist Domenico Cimarosa. Zijn onbekende Missa pro defunctis en een hoboconcert bieden een interessante extra voor het openingsrecital van het nieuwe seizoen. Cimarosa werd vooral bekend vanwege zijn opera's en wij laten een totaal an der genre van hem horen. Oorstre- lend. We combineren deze werken met de meest smartelijke cantate van Bach: Meine Seufzer, meine Tra nen." Geweeklaag Dat is een niet aflatend geweeklaag met veel dissonanten en schrij nende harmonieën, zegt Naessens. Tranen, zuchten, klagen, kreunen, jawel, en toch schemert de altijd bovenmenselijke schoonheid er doorheen. De andere cantate: Warum betrübstdu dich, mein Herz, schreef Bach tijdens zijn eerste ambtsjaar in Leipzig. Het was een zoektocht naar nieuwe composito rische manieren en experimenten. In de tekst, een stuk uit de Berg rede, vraagt Christus de gelovigen zich niet te bekommeren om alle daagse dingen, maar te vertrouwen op God. Het werk sluit aan bij ons thema en Bach stelt de tegenstel lingen bezorgdheid/ troost, bekommernis/vertrouwen en vrees/hoop duidelijk tegenover elkaar en weet prachtig deze emo ties om te zetten in klank." Dat muziek in het algemeen, en barokmuziek in het bijzonder, troost en bezielt is volgens Naes sens onomstreden. „Ik kan me voorstellen dat iemand op belang rijke levensmomenten getroost wordt door muziek. Klassieke mu ziek, maar ook een song van Prince. De muziekexpressie is uni verseel. Zo bereikt pop en rock gi gantisch veel mensen die ontroerd worden tot in het diepst van hun wezen. Maar het valt me ook op dat mensen nog steeds stil worden bij het luisteren naar barok. En ik ben ervan overtuigd dat de klassieke muziekbeleving altijd blijft be staan." donderdag 8 september 2016 PZ 44 Dale Davis Forever Amy: dinsdagavond in CCXL Vlissingen, aanvang 20.15 uur. De Siciliaanse zan geres Alba Plano zingt als Amy Winehouse. FOTO ARCHIEF PETER BOONE MUSIC PRODUCTIONS Het concert van de band van Amy Wine house en Alba Plano is dinsdag te bezoeken tijdens Film by the Sea. 's Middags vertoont het filmfestival de docu mentaire Amy van de Britse regisseur Asif Ka- padia, over het leven van Amy Winehouse. Deze film begint om 16.00 uur. In het voorprogramma van Forever Amy staat de Zeeuwse band La- vender Rd, bestaande uit Marsha de Nooijer (zang, gitaar), Aldert Kok (bas), Ruben Mol (drums) en Stoffel Bies- terbosch (toetsen). De band brengt zelfge schreven songs in de stijl van broeiende coun try en opzwepende popmuziek en in een mix van melancholie en lichtheid. De samenwerking tussen Bart Naessens, leider van BachPlus, en het Bachcomité Aardenburg wordt verder uitgebreid. In het nieuwe seizoen vindt naast de normale cantateconcerten ook een Singers-only-concert plaats, evenals drie concerten waaraan Bachspecialisten meewerken. Jeanette Vergouwen - Bart Naessens De dertien mannen van de Urker MANS Formatie geven za terdag een concert in de hervormde kerk in Yerseke. De mannen gaan tij dens het concert gekleed in traditio nele Urker kleding. Ze zingen, onder lei ding van organist en dirigent Martin Mans, liederen over de zee. Er komt zowel klassiek als populair repertoire aan bod. Het con cert wordt muzikaal ondersteund door Mark Brandwijk (orgel) en twee koorleden, loan Micu (taragot) en Palle Jorgensen (altviool). Aanvang 19.30 uur. In Middelburg wordt zaterdag voor de derde keer het Rockabilly Shake Around Festival gehouden. De jaren '50 herleven met klassieke auto's op de Markt; een vintagemarkt, barbershop en tattoos op het Koorkerkplein en veel rockabilly-bands en -dj's uit binnen- en buitenland op de Markt, in cafés en De Spot (Hi Boys, foto) en De Drukkerij. Het festival is gratis te bezoe ken. Het duurt van 13.30 tot 01.00 uur. Voor het hele programma: shakearound.nl. Het nieuwe seizoen in de Sint Baafs in Aardenburg wordt zon dag geopend door vocalisten en instrumentalisten van BachPlus o.l.v. Bart Naessens, 16.00 uur. Bart Naes sens: „Dit seizoen behalve de familie Bach ook onder an dere Kuhnau, Schütz en Han del."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57