Bluesclub weet steeds weer te verrassen C7 fi Science-fiction of comedy? 2 BLUESFESTIVAL Li Open Monumentendagen Wegdromen in een statig 18de-eeuws pand, reflecteren op het verleden in een bunker of je kasteelheer wanen op een slot: tijdens de Open Monumentendagen staan zaterdag en zondag honderden monumenten open voor bezoekers. De Da Vinci Code Uitgelicht Bluesclub The Lane in Oostburg kan vaak verrassen met wat ze in huis halen. Op het 8ste bluesfestival is dat niet anders. Een Italiaanse meester slidegitarist, een Slo veense bluestroubadour, een naar AC/DC rock- riffs lonkende Australiër, een veelzijdige En gelsman en uit België twee doorgewinterde blueschicks en een trio jonge honden dat kan excelleren in een eigenzinnige aanpak. Behoor lijk gevarieerd en internationaal dus. Mooie en avontuurlijke blues in een intieme setting waarin de muziek heel dichtbij komt. De Oostburgse bluesclub heeft een aardige staat van dienst opgebouwd. Programmeren zonder oogkleppen en met een neus voor bij zondere artiesten. Bands, ensembles of solisten die het bluesjargon dusdanig beheersen dat ze er een eigen draai aan kunnen geven zonder in herhaling te vervallen. Een bluesclub die niet vastzit aan een bepaalde stijl, eerder aan het uit gangspunt dat de blues een rijke ge schiedenis heeft die nog steeds een fun dament legt onder tal van muziekgenres. Natuurlijk hoor je vaak de grote inspira tiebronnen zoals Rory Gallagher, Ste- vie Ray Vaughan, Ro bert Johnson, BB King en Muddy Wa ters langskomen. Inspiratie hoeft niet meer dan een springplank te zijn. Soms is een tribute dichtbij de originelen aardig en noodzakelijk, maar verrassender is meestal de muziek die er weer uit voortkomt. Tom Marchand is zo ie mand die graag de verrassingen opzoekt. Hij was één van de initiatiefnemers acht jaar gele den om de blues te introduceren bij Café Penny Lane in Oostburg. Het was de geboorte van een bluesclub met maandelijks kleine, intieme con certen en jaarlijks een op dezelfde leest ge schoeid festival. Geen kapsones. En met de af wisseling van akoestische intermezzo's en inge plugde bands zit het op de achtste festivaleditie met de verrassingen wel snor. Inspiratie hoeft niet meer dan een springplank te zijn TOP 3 ZOMER HITS (9//e ilki/ice Het is goed om even uit de drukte van het heden te wor den gehaald en stil te staan bij onze historie", zegt Leo Adriaanse van Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) enthousiast. „Zoiets kan namelijk veel indruk maken." Mart en Elly Steketee wonen al twaalf jaar in het monumentale Slot Baarland in het gelijknamige dorp en weten welke indruk een dergelijke ervaring kan achterlaten. „Je hebt het middeleeuwse gevoel met alle moge lijkheden van de 21ste eeuw. De mooiste periode van mijn leven", zegt Mart Steketee. Onlangs heeft het echtpaar het imposante pand ter overname aangeboden, omdat het onderhoud voor hen te veel wordt. De komende Open Monumenten dagen hebben daardoor een extra ele ment voor hen, want het zijn waar schijnlijk de laatste die zij als kasteel heer en -vrouw meemaken. „Kasteel heer zijn: het klinkt wel zwaar", reageert Mart. „Maar ik moet zeggen dat me een bijzonder gevoel geeft, 's Avonds laat, of als ik met een bootje om de torentjes vaar. Dat geeft een bijzonder gevoel. Het geeft wat glans aan je leven." Westerschelde Ieder jaar opnieuw gooide Steketee tijdens Open Monumentendagen de Kasteelheer zijn: het klinkt wel zwaar. Maar ik moet zeggen dat het glans aan je leven geeft poorten open voor bezoekers. Met een vol programma verwelkomen ze ook dit jaar weer gasten. Iets waar ze veel plezier aan beleven en waarvan ze hopen dat de toekomstige bewo ners het met evenveel liefde zullen doen. „Het is toch prachtig als bezoe kers zich even in het verleden wanen en vanuit de toren genieten van het prachtige uitzicht over de Wester schelde." Opgravingen Dit jaar hebben de Open Monumen tendagen als thema 'Iconen en sym bolen'. Met een zonnewijzer, een fa miliewapen en verschillende opgra vingen die in het slot opgeslagen lig gen, sluit Slot Baarland mooi aan bij het thema. Leo Adriaanse vindt het grappig om te zien hoe divers de ver schillende gemeentes het onderwerp oppakken. Wat hem opvalt, is dat sommige comités het thema letter lijk ter harte nemen, terwijl anderen er een geheel eigen draai aan geven. Zo wordt in Vlissingen bijvoor beeld de focus gelegd op de kleine or namenten die onder andere aan de gevels van oude panden te vinden zijn. Een voorbeeld van zo'n sym boolrijk monument is het Hofje aan de Hobeinstraat in Vlissingen. Het smeedijzeren toegangshek - dat leidt naar de zeven huisjes, het voormalige laboratorium van apotheker Van de Sande en de kruidentuin op de bin nenplaats - bevat meerdere farma ceutische verwijzingen. Zo zijn er di verse kruiden en een schaal met een slang op afgebeeld. 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Boek donderdag 8 september 2016 PZ René de Dreu is muziekliefhebber. Hij schrijft over allerlei soorten muziek. Wat: 8ste Bluesfestival The Lane Waar: Bluesclub Café Penny Lane Oostburg Wanneer: zaterdag en zondag Bluesfestival The Lane: zaterdag (16.00- 01.00 uur) Jim Barbiani Band, The Blues Vison, Paul Batto jr., Rob Tognoni Band. Zondag (16.00-20.00 uur) Billy Bloomfish en Roy Mette Band. Het is nog steeds zomers, dus die zomer hits kunnen nog wel even mee. Wat zijn de best beluisterde zomerhits op Spotify? 1. Drake (ft. Wiz Kid, Kyla) - One Dance 2. Justin Timber- lake - Can't Stop The Feeling 3. Calvin Harris (ft. Rihanna) - This Is What You Came For B Terug inde tijd Janneke Koster A Jim Barbiani van de Jim Barbiani Band. 44 - Mart Steketee Een avondje lachen om de broekscheurende grappen van Jandino of lekker rocken met de Utrechtse 3FM-troetelrockers van Kensington: Joeke Berg twijfelt nog. Miljoenen volwassenen waren in 2003 in de ban van De Da Vinci Code. De door braak van schrijver Dan Brown over de spannende avonturen van professor Robert Langdon langs verrassende ontdekkin gen in de wereld van kunst, re ligie en wetenschap is nu ook voor jongeren beschikbaar in een ingekorte, aangepaste versie. De Da Vinci Code - Jongereneditie verschijnt vandaag bij uitgeverij Luitingh-Sijthoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54