FNV: Misstanden huishoudelijke hulp fcft Elf keer koninklijk bezoek 13 Programma werkbezoek Koningin Maxima brengt morgen een werkbezoek aan Colijnsplaat en Zierikzee. Het programma: 9.30 uur: aankomst bij Del ta Farms Aquaculture in Co lijnsplaat (Oostzeedijk) 10.05 uur: vertrek met mos- selkotter ZZG 'Vertrouwen' vanuit haven Colijnsplaat 10.40 uur: aankomst kotter in haven van Zierikzee 10.50 uur: vertrek naar Pon tes Pieter Zeeman, Zierikzee 11.00 uur: bezoek aan infor matiemarkt aquacultuur op Pontes Pieter Zeeman 11.40 uur: einde werkbe zoek, vertrek koningin. Er komt nogal wat op je af, als het Koninklijk Huis je met een be zoek wil vereren, weet Ronald Brink uit ervaring. „Je zit toch even in de rats en vraagt je af: hoe gaat dat dan? In de weken ervoor komen er allerlei instanties aan je deur, zoals de politie, de Rijksvoor lichtingsdienst, de hofhouding en de explosievendienst. Ik moest ge gevens van alle personeelsleden doorgeven. Iedereen werd uitge breid gescreend." Alles was tot in de puntjes vast gelegd, al ging Brink niet overal mee akkoord. „Het is een heel pro tocol waar je mee te maken krijgt. Ik moest het koningspaar bijvoor beeld ontvangen bij de deur. Daar wilde ik ook per se mijn vrouw bij hebben, maar dat mocht niet. Toen zei ik: dan gaat het hele feest niet door. Het was een beetje bluf poker, maar uiteindelijk bleek het wel te kunnen." Het werd een spannende dag. „Je leeft er best lang naartoe en we waren hartstikke zenuwachtig. Het ging allemaal heel snel, maar het is gaaf om mee te maken. De koning en koningin zijn uiteinde lijk gewoon heel belangstellend en heel relaxte mensen. Ze zijn he lemaal niet stijf. 'Mooie zaak', zei den ze, toen ze weggingen." In het paviljoen hangt promi nent een serie grote foto's van het bezoek, als mooie herinnering. „Het bezoek heeft ook absoluut bijgedragen aan de bekendheid van ons paviljoen. Het heeft een flinke boost gegeven." Kroonappel Manteling, de organisatie van man telzorg en zorgvrijwilligers in Mid delburg, kreeg drie jaar geleden - samen met Stichting Droom - be zoek van koningin Maxima. Aan leiding was de Kroonappel die het Oranjefonds had toegekend aan de organisatie, als een van de beste so ciale projecten van het land. Nicolette Kölker, coördinator in formele zorg, herinnert zich dat het bezoek tot het laatste moment geheim moest blijven. „We moch ten er geen ruchtbaarheid aan ge ven." Ook hier was de voorberei ding uiterst grondig, met onder meer het doorlichten van alle be trokkenen en zorgvuldige verken ning van de locatie, uit veiligheids overwegingen. „Het hele protocol was behoorlijk dichtgespijkerd." Na de foto met de groep gaf ze iedereen een hand. Ik vond dat heel bijzonder Het maakte Kölker ook wat scep tisch over de waarde van het be zoek. „Juist omdat het allemaal zó ontzettend veilig moest." Die scep sis bleek allerminst terecht te zijn, aangezien de vorstin zich in geen enkel opzicht gehinderd leek te voelen door het organisatorische keurslijf. „Ze was heel goed geïn formeerd over onze organisatie en stelde goede vragen. Na het tradi tionele fotomoment met de hele groep gaf ze iedereen een hand. Ik vond het heel bijzonder dat ze die moeite nam." Ook bij Manteling herinneren foto's aan het bezoek, dat samen met de Kroonappel de organisatie veel goed heeft gedaan. „Het heeft zeker ook gezorgd voor bekend heid in de rest van het land." Twaalf van de dertien Zeeuwse gemeenten zetten geld dat is be doeld voor huishoudelijke hulp niet goed in. Vakbond FNV stelt dat na ei gen onderzoek. De bond vindt dat de Zeeuwse gemeenten zich niet houden aan de uit spraak die de Centrale Raad van Beroep afgelopen mei deed. Die bepaalde na drie rechtsza ken onder meer dat gemeenten de huishoudelijke hulp moeten leveren die nodig is bij oude ren. Gemeenten mogen een ver zoek niet weigeren omdat zij moeten bezuinigen. Volgens de FNV voeren twaalf van de der tien Zeeuwse gemeenten de Wet Maatschappelijke Onder steuning (WMO), waarin huis houdelijke hulp wordt gere geld, niet goed uit. Over het be leid in Terneuzen heeft de FNV onvoldoende informatie gekre gen om zich een oordeel te kun nen vormen. Het rapport gaat niet in op in dividuele zaken, maar verge lijkt het gehanteerde beleid met de gerechtelijke uitspraak. PZC ONLINE Hugo Hooijkaas @hugohooijkaas Voel me vooral kustbewoner, en duinliefhebber. En Zeeuw is dan nog een béétje exo tisch voor mij. Vanaf morgen kunt u zich een week lang onderdompelen in een wereld van films, lezingen, virtual reality, optredens en zoveel meer. Wees welkom bij: Film by the Sea in CineCity Vlissingen. donderdag 8 september 2016 Nicolette Kölker, Manteling Het koningspaar bij strandpaviljoen Het Halve Maentje, tijdens hun streekbezoek aan Zeeuws-Vlaanderen, foto ronald den dekker Sinds de troonswisseling op 30 april 2013 bracht het Koninklijk Huis elf offi ciële bezoeken aan Zeeland: 21 juni 2013: kennismakingsbezoek van koningspaar aan Zeeland 24 augustus 2013: viootschouw en opening Dokje van Perry in Vlissin- gen door Pieter van Vollenhoven 3 september 2013: bezoek van ko ningin aan Manteling en Zeeuws Licht 9 april 2014: heropening gerestau reerde Nieuwe Kerk in Zierikzee door Pieter van Vollenhoven 24 mei 2014: uitreiking Four Freedoms Awards in Middelburg 3 September 2014: opening cen trum voor onderwijsexcellentie in Mid delburg door koningin Maxima 19 mei 2015: streekbezoek van ko ningspaar aan Zeeuws-Vlaanderen 5 september 2015: opening Molen dag in Waarde door prinses Beatrix 4 november 2015: koning Wil- lem-Alexander bij viering 50-jarig be staan Dow Terneuzen 20 april 2016: opening Roosevelt Informatiecentrum in Oud-Vossemeer door prinses Beatrix 21 april 2016: uitreiking Four Freedoms Awards in Middelburg Jeffrey Kutterink Vlissingen VACATURES Op zoek naar een baan? Op PZC.nl zijn alle actuele open staande vacatures in Zeeland en omstreken te vinden. Van techniek tot accounting, en van administratief tot functies in de zorg. De vacatures ver schijnen er in samenwerking met de Nationale Vacature bank. Neem een kijkje op: PZC.nl/extra/vacaturebank 3ot> TWITTER Hooijkaas (kwart Zeeuws en verder Haags) reageert op de discussie over de identiteit van dé Zeeuw naar aanleiding van een artikel in deze krant. REACTIES VAN LEZERS Jan Willem Hajee gelooft er niets van dat minister Schultz van Haegen de eventuele tol heffing voor personenauto's in Vlaanderen kritisch volgt. 'Het zal niet de eerste keer zijn dat met name de Vlamin gen 'overnight' een Wet door drukken', schrijft hij op PZC.nl. Ook Peter Quack is scep tisch: 'Alles wat door gaat naar Antwerpen, Gent tol hef fen. Er is niets mis met een beetje Nederlands chauvinis me'. ONLINE TOP 5 Meest gelezen op PZC.nl: 1. Wanneer ben je een echte Zeeuw? 2. Eigenaar Ut Babbelaertje: Mijn café blijft open 3. Eenpersoonshuishoudens én eenoudergezinnen nemen toe 4. Ter Weel kijkt voorzichtig vooruit na fatale brand 5. Vliegen met drones verbo den tijdens Kustmarathon Kijk op www.pzc.nl of O ©pzcredactie G facebook.com/depzc (Dpzcredactie www.filmbythesea.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45