Toen wierd 't eventjes stille 12 ZEELANI WERKBEZOEK KONINGIN KOMT NAAR ZEELAND Colijnsplaat en Zierikzee maken zich op voor de komst van koningin Maxima. Zeeuwen die al eerder koninklijk bezoek kregen, kijken met veel plezier terug. De vorstin is beminnelijk, betrokken en goed geïnformeerd. donderdag 8 september 2016 BRIEVEN/^ U kunt uw brief (max. 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen of 08801-30210 Koerden De Koerden (25 augustus) zijn er nu achter dat politici niet te vertrouwen zijn. Eerst zijn ze de trouwe bondge noot in de vorm van grond troepen van de VS, iets wat een ander niet aandurft. Nu wil de VS vriendjes blijven met Turkije en mogen de Koerden zich terugtrekken. In Nederland laten politici zich ook van hun 'beste kant' zien. Eerst kleden ze de gepensio neerden uit, om daarna met de verkiezingen in het voor uitzicht weer van alles te be loven. Garantie tot de deur. Pensioen gaat in met 67, maar nog steeds zijn er meer dan 500.000 werklozen en de robotisering komt eraan. Maar nu kunnen ze werklo zen ook een deel van hun ver mogen in een eigen woning laten 'opeten'. Brussel zag Brexit niet aankomen. Nu jammert het dat de veiligheid in Europa in gevaar is. Zijn de Engelsen dan verhuisd? A. de Waele H. Dunantstraat 20, Koewacht Asielzoekerscentrum Zijn alle inwoners van 's-Gra- venpolder tegen een AZC? Dat lijkt zo, maar is niet juist. Dat bleek eerder uit de grote belangstelling voor de vrijwil- ligersavond. Al zijn er wel vra gen te stellen. Wordt bijvoor beeld de beveiliging goed ge regeld? Uit de krant (24 augustus) blijkt dat opgeroepen wordt tot nieuw protest, want uit stel van het vestigingsbesluit vinden de actievoerders geen optie. Alleen afstel is accepta bel. Uiteraard is dit hun goed recht. Maar houdt het wel fair en speel bijvoorbeeld niet zo negatief op één man. Het was namelijk een besluit waarin de gemeenteraad is ge kend. We kunnen elkaar angst aan praten, maar waar moeten de ze mensen dan heen? Je zult maar vluchteling zijn en niet welkom zijn op een plek waar je je veilig waant. Er is ook nog een morele plicht om mensen in nood te hel pen. Als overwegend christe lijk dorp zou 's-Gravenpolder een voorbeeld kunnen zijn. J. Wisse Esdoornstraat 60, 's-Gravenpolder Sporten Wat bezielt je om op vakan tie te gaan hardlopen, vraagt Maikel Harte (3 september). Wij hebben een druk dage lijks leven met werken, kinde ren die je aandacht wilt ge ven en een sociaal leven. Hardlopen is even met iets anders bezig zijn en héél be langrijk: bewegen vermindert de kans op hoge bloeddruk, cholesterol, diabetes en ande re ziektes. Onze vakantie was deze zomer in Drenthe: hard loopschoenen mee. Van te vo ren hadden we gekeken of er ergens een loopje was. Jawel: 10 km vanaf een camping(l). In totaal kwamen er meer dan 100 deelnemers op af. We hebben met goede vrien den heerlijk gelopen in een prachtige omgeving. Ik daag je uit, Maikel: geef je op voor een startscursus bij een atle tiekvereniging ofloopgroep. Na 10 weken kun jij óók een half uur hardlopen. Als je dit niet aandurft, koop dan je kle ren een maat groter: dan zit alles niet meer te strak. Gisela Nijsse Ring 5, Oud-Sabbinge Rolf Bosboom Breskens Ronald Brink, eigenaar van strandpaviljoen Het Halve Maen- tje bij Breskens, heeft twee stoe len in zijn etablissement subtiel gemerkt. Het zijn de zetels waar op koning Willem-Alexander en koningin Maxima op 19 mei 2015 tijdens hun bezoek aan Zeeuws- Vlaanderen hebben plaatsgeno men. „Als klanten het weten, wil len ze er tóch even op zitten." Morgenochtend reist de vorstin opnieuw naar Zeeland af, voor een werkbezoek rond het thema aquacultuur. Eerst doet zij Co lijnsplaat aan, om vervolgens per mosselkotter naar Zierikzee door te reizen. Koningin Maxima bezocht Vlissingen en Middelburg in september 2013. foto lex de meester Het zal 'n paor weeken geleejen ziin. Op 't ènde van den dag. 'k Was mee d'n bus 'n middag je naor 'Ulst gewist, 'n Schóón stadje om 's 'n paor uurtjes je tied deu te briengen. 'n Stikje over de wallen lóópen en op de Markt 'n lekker bakje koffie drienken mee 'n gróóten appel- punt. Mee 't terugriejen stopt de bus in Terneuzen bie de Zuidpolder, 'n Paor ménsen van Marina Beach staon te wachten. Mee volle tassen sjouwen ze de bus in. De chauffeuse bekiekt ud der kaortjes en schudt d'r 'óófd. De twii passagiers begruupen nie wat d'r an d'and is. Ze binnen toch ommerst mee die kaortjes in De Braokman in gestapt? En noe kunnen ze nie terug. Bliekbaor binnen ze 'Ollandse taole Streektaal In deze rubriek be lichten we weke lijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Ri- nus Willemsen in het Zeeuws- Vlaams. Beluister de gesproken ru briek op pzc.nl/ streektaal. nog nie machtig om 't êên en 't ande re te verduutsen. De chauffeuse zegt in 't Iengels dat udder kaortjes nie gel dig binnen en dat ze nieuwe kaortjes moeten kóöpen. Of ze dat verstaon of nie, dan 'k nie zeggen. Mao dao wie ren gêên portemonnees getrokken. Ook nie naodat de chauffeuse zei, dan ze dan mao mosten uutstappen. „Uutstappen?" zei 't 'r een man die vooran in de bus zat. „Uutstappen, chauffeur? Die ménsen die binnen nie op de Braokman om verkantie te vieren. Zó is 't nie." De chauffeuse goeng 't 'r glad nie op in, mao wier wel ongeduldig. Ze docht natuurlijk an d'r ansluuting bie 't busstation (en ik trouwens ook), 'n Bus moet toch riejen ee, en nie stille staon? Da schiet nie op ee? D'instappers begre pen wel, dat ze mosten dokken en trokken udder portemonnee, waorop nogmaols commentaor deu de bus vloog. "Da's 'n gróót schandaol, wat 'iere gebeurt." Waorop de chauffeuse zei dat gêên méns z'n eigen 'iere most mee bemoeien. „Allicht moeten ze betaolen. Al je leeft van de bij stand, dan moe je toch ook betalen," riep 'n passagiere deu de bus. Intus sen waoren de kaortjes gekocht en mee udder zwaore tassen mee bood schappen zochten onze nieuwe passa giers 'n comfortaobel plekje. Toen d'r nog wa gemekker in de bus bleef ron doenken, riep de chauffeuse mee krachtige stem: 't Léste woord is an de chaffeur." Toen wier 't stille in de bus. 'Êêl stille. Stel je voo, as je bluuf klieren, dan zet ze de bus an de kant en bin je glad nog nie thuus ee. Dan ei je gêên ansluutieng op 't bussta tion en dan stao je daor. Van God en méns verlaoten, want da kan 'k je wel vertellen. As je daor an't busstation 's aovus staot en je ziet de leste bus z'n achterlichten kleiner en kleiner wor- ren dan is 't dao nie leutig om te wachten op de volgende bus. Jao, 'n rits bankjes in de scheemerieng van 'n paor lantèèrns. En vèder niks. Glad niks. En glad nie veilig. Wa zeg 'k? On veilig en vrouwonvriendelijk. Gelukkig kwaomen me daor net op tiid op 't busstation an. En even lao- ter in de Braokman stappenden die twiije uut. Die man en die vrouwe, mee udder zwaore tassen. Wa zunn'n die noe gedocht 'én? vroeg 'k m'n ei gen af toen de bus optrok. Uiteindelijk zijn het gewoon heel relaxte mensen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44