II ZEELAND 5 Door de opnames van 'De dijk is dicht' zat Westkapelle avonden zonder stroom Het was niet vanzelfsprekend dat Michiel de Ruyter in Zeeland werd opgenomen Westkapelle zat in no vember 1949 enke le avon den zon der stroom. In het dorp, dat vijfjaar daarvoor door oorlogsgeweld was verwoest, werd de film De dijk is dicht opgenomen onder regie van Anton Koolhaas. De kantine van het vroegere werkkamp was tot filmstudio om gebouwd en volgehangen met lam pen om hoofdrolspelers Kees Brus- se, Kitty Knappert en Jan Teulings goed in beeld te brengen. Die schijnwerpers vraten zoveel stroom dat er voor het dorp nau welijks wat overbleef. De Dijk is dicht was de eerste gro te naoorlogse speelfilm in Neder land en zou decennialang de eni ge grote speelfilm zijn die in Zee land werd opgenomen. Pas in 1981 volgde Twee vorstinnen en een vorst, naar de boeken van Vlissin- ger Geert van Oorschot. De film had Middelburg en Vlissingen als decor. Tot de eeuwwisseling reisden filmcrews slechts met grote tus senpozen naar Zeeland. Erik de Bruyns Wilde mossels bracht in 2000 Zeeland opnieuw letterlijk in beeld. Vanaf 2006 gaat er bijna geen jaar voorbij of Zeeland fun geert als decor. Soms als zichzelf (De storm, Dorsvloer vol confett- ti), soms acterend als een ander deel van het land (Boven is het stil, New kids nitro). Weg van jou Over een paar weken beginnen in Zeeuws-Vlaanderen de opnamen van Weg van jou, geïnspireerd door de Franse film Bienvenue chez les Ch'tis. Voor deze fdm zal onder meer gefilmd worden op het strand in West-Zeeuws-Vlaanderen, IJzen- dijke, Paal en het sluizencomplex in Terneuzen, zegt Jan Lievens, ini tiatiefnemer van het project. Weg van jou gaat in de tweede helft van 2017 in première. „Bij de loca tiekeuze spelen allerlei facetten een rol. Heb je de ruimte, kun je locaties combineren en, dat is na tuurlijk het belangrijkste, hoe ziet het er uit op film?" In 2014 zette producent Farm- house Film onder meer Veere, Zie- rikzee en Middelburg op zijn kop voor de opnames van Michiel de Ruyter, de grootste productie ooit in Zeeland opgenomen. Mike Vliese zocht de locaties uit voor de film. Bij Michiel de Ruy ter denk je aan Vlissingen. De keu ze voor Zeeland lijkt vanzelfspre kend, maar zo werkt het in de filmwereld niet, legt Vliese uit. „Michiel de Ruyter woonde maar een deel van zijn leven in Zee land. De overwegingen om voor een bepaalde locatie te kiezen zijn van praktische aard. Een produ cent wil zo weinig mogelijk ver plaatsingen. Er hangt een flink prijskaartje aan het rondreizen met een heel filmcircus. Dat geld steken we liever in de film zelf. Dat is ook de reden waarom film producenten, die bijna zonder uit zondering in Amsterdam of Rot terdam gevestigd zijn, geneigd zijn om voor locaties in de Rand stad te kiezen. Farmhouse Film van producent Klaas de Jong werkt bij voorkeur juist buiten de Randstad." Sodemieter op Ook dat heeft praktische redenen. In een stad als Amsterdam wordt aan de lopende band gefilmd. Het bord 'Afgesloten wegens filmopna mes' is een van de meest gebruik te door gemeentewerken. En dan mag de gemeente Amsterdam nog zo bereidwillig zijn, bewoners hebben al snel genoeg van film crews die hun parkeerplekken be zetten. Vliese: „Een dag gaat dan nog, maar daarna is het al gauw 'sodemieter op met je filmploeg'." Bovendien is voor de filmmakers Amsterdam niet de goedkoopste locatie. GEFILMD IN ZEELAND 2014 De medewerking van de ge meenten en de provincie was voor Vliese een reden om voor de film Michiel de Ruyter Zeeland bij de producent aan te bevelen als film- locatie. Zo werd de Nieuwe Kerk in Middelburg veranderd in het Engelse hof, de Staten-Generaal vergaderden in de raadszaal van het oude stadhuis. Veere speelde voor Vlissingen. De haven van Zie- rikee werd die van Amsterdam en een monumentenpand was even het Amsterdamse huis van Michiel de Ruyter. Terwijl dat huis nog steeds bestaat in Amster dam. Vliese vindt het prettig wer ken in de provincie. Hij raadt colle ga's wel aan zich goed te oriënte ren. Zo is het goed te weten dat ze niet overal in Zeeland blij zijn als op zondag wordt gefilmd. Een Zeeuws loket, waarbij producen ten en locationmanagers kunnen aankloppen als ze op zoek zijn naar een filmlocatie, vindt hij een goed idee. Zeker als het op provin ciale schaal gebeurt. franca treur hüter MEINES bruders donderdag 8 september 2016 Theo Giele 1950 -De dijk is dicht 1981 -Twee vorstinnen en een vorst 1983 -De vierde man -De zwarte ruiter 1995 -Walhalla 2000 -Wilde mossels 2006 -Five fingers -Plop in de stad 2007 -Kapitein Rob en het geheim van professor Lupardi 2008 -Spion van Oranje 2009 -De storm -Terug naar de kust 2011 -New kids nitro 2013 -Boven is het stil -Matterhorn -Smoorverliefd -Hüter meines Bruders -Dorsvloer vol confetti -Er is alles in Ordnung 2015 -Michiel de Ruyter -Renesse NAAR DE BESTSELLER VAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37