Zeeland als filmdecor Met rolstoel natuur in en de kering op f Online aangifte kind kan bijna in Goes 2 ZEELAND BUITENZWEMBADEN NASEIZOEN Congres Een aantal buitenzwembaden stelt het einde van het seizoen nog even uit. Fijn voor verhitte dorpsbewoners en voor de zwembaden zelf: dit maakt het slechte voorseizoen goed. Commentaar Filmproducenten weten Zeeland de laatste jaren goed te vin den. Niet alleen voor het jaarlijkse hapje verse zeevruchten met een glaasje bubbels tijdens Film by the Sea, maar ook om de camera's te laten draaien. Kabouter Plop liep al eens over de kaaien van Veere, Linda de Mol zat in een huis in de Domburgse duinen en binnenkort beginnen de opnamen van Weg van jou in Zeeuws-Vlaanderen. De afgelopen vijfjaar werden tien speelfilms, waaronder twee Duitse, deels in onze provincie opgenomen. Dat is een goede zaak voor Zeeland. Locaties van succesvolle films staan letterlijk in de kijker van het grote publiek en dat maakt nieuwsgierig. In een provincie waar toerisme een belangrij ke bron van inkomsten is, is elke vorm van promotie welkom. Filmproducenten komen niet vanzelf. De platste manier om ze te lokken is zwaaien met een zak geld. Maar dat is een weinig duur zame manier om Zeeland als filmlocatie te promoten. Filmproducenten kunnen elke euro maar één keer uitgeven. Zij willen efficiënt werken, geen gezeur als ergens een dagje langer ge draaid moet worden, vrijwilligers die het leuk vinden om als figu rant op te draven en niet verrast worden door boze omwonenden die op hun (zondags)rust gesteld zijn. Ze willen risico op over schrijding van hun budget zo klein mogelijk houden. De provincie heeft het idee opgevat om een loket in te richten waar producenten kunnen aankloppen als ze in Zeeland willen fil men. Dat is een prima initiatief. Het kloppend hart van de Neder landse filmindustrie zit in Amsterdam. Zeeland is voor veel produ cers onbekend terrein. Het Zeeuwse filmloket kan hen de weg wij zen naar de vele potentiële locaties en hen langs hindernissen loodsen. Service werkt op de lange termijn beter dan subsidie. De platste manier om filmproducenten te lokken is zwaaien met een zak geld NEELTJE JANS Vijftig jaar gele den stond er al een man op de maan. Maar iemand met een fysie ke beperking het strand op krij gen? Da's anno 2016 nog altijd een hele opgave. „Krom", vindt Mar- tijn Koppejan van Off Road Solu tions uit Oostkapelle. Natuurorga nisaties IVN Zeeland, Nationaal Park Oosterschelde, het Zeeuws Landschap, Natuurmonumenten en de Zonnebloem laten twee da gen lang op Neeltje Jans zien dat het anders kan. Mensen met rolla- tor, rolstoel of scootmobiel gaan daar, eventueel op stoere terrein rolstoel, op excursie. De natuur in en de kering op. Almanak Er belanden regelmatig opval lende persberichten op de re dactie van een regionaal dag blad. Neem de tijding van RUPS, het Regionaal Uitstap- programma voor Prostituees. De afdeling Zeeland/West-Bra bant meldt volgende maand in Bergen op Zoom een congres te houden over de toekomst van de organisatie, die prostituees helpt uit het vak te stappen en een nieuw leven op te bouwen. Zeker niets om je vrolijk over te maken, al is de locatie opmer kelijk: Theater De Maagd. Snel sloop oud pand Orionis Vragen over asbestpanden De Wijngaard bestaat 40 jaar Lof voor uitbaters van Badcaisson Het seizoen voor openluchtzwem- men is voor veel zwembaden ei genlijk al voorbij. Toch kiest een aantal zwembaden ervoor om hun deuren deze warme week nog een of meerdere dagen open te stellen. Logisch: de bezoekersaantallen waren door het koude weer in het voorseizoen teleurstellend, deze warme dagen zijn een kans om nog wat toegangskaartjes te verko pen. „Het voorseizoen was heel slecht", vertelt Iris Oomkens, be drijfsleider van buitenzwembad De Goudvijver in Serooskerke (Walcheren). „Maar het hoogsei zoen heeft heel veel goedge maakt." De topdagen voor de bui tenzwembaden waren begin juli - de dagen voor de zomervakantie - en eind augustus, toen het tro pisch heet was. Op zo'n dag (warm, weinig wind) krijgt Zwem bad Stelleplas in Heinkenszand 1.500 tot 2.000 bezoekers. Stelle plas sloot het zwemseizoen afgelo pen zaterdag al af, maar besloot vanwege het mooie weer om dorpsbewoners gisteren nog een extra zwemmiddag te bieden. Ook buitenzwembad Den Inkel in Kruiningen is deze week tegen de voorafgemaakte planning in nog geopend. Medewerker Ellen de Kraker: „Zo houden we de klan ten tevreden. Dit is wel echt de laatste week dat het buitenbad open is. Volgende week hebben we geen personeel meer, die ge ven vanaf dan weer allemaal zwemles." Het tekort aan personeel voor de buitenbaden is ook voor de zwembaden in Axel, Koewacht, Sas van Gent en Zaamslag de re den dat zij deze week zijn geslo ten, vertelt bedrijfsleider Frans Tanghe. De vijf zwembaden in de gemeente Terneuzen verdelen hun personeel namelijk over de zwembaden. Tanghe: „Maandag zijn de zwemlessen weer begon nen. We hebben de medewerkers binnen nodig. In Terneuzen heb ben we genoeg personeel, daar is het buitenbad afhankelijk van het weer en de bezoekersaantallen nog een tijdje open." GOES Aanstaande ouders van bui ten Goes zitten er waarschijnlijk al om te springen, maar het is bijna zover: vanaf 14 september kan in het ziekenhuis in Goes digi taal geboorteaangifte worden ge daan. Het was de bedoeling dat dat al vanaf half juli mogelijk zou zijn, maar door een ontbrekende licentie heeft de invoering twee maanden vertraging opgelopen. Kersverse Walcherse en Schou- wen-Duivelandse ouders van wie de baby in het Goese ziekenhuis wordt geboren, moeten nu nog een keer terug naar Goes om hun kind op het gemeentehuis aan te geven. In het ziekenhuis kan via een app met een digitale pen een krabbel worden gezet op een iPad. donderdag 8 september 2016 li Rob en begeleider Tanja de Rijder op het strand, foto dirk-jan gjeltema Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG De oude gebouwen van Orionis Walcheren in Mid delburg gaan voor de win ter tegen de vlakte. Sloop is volgens de gemeente nodig om verdere verspilling van energie te voorkomen. Ver huur van het complex lukt niet door de hoge energie kosten. In het complex wo nen tijdelijk mensen voor an- tikraak. Zij worden ingelicht. De plek aan de Grevelingen- straat wordt onderdeel van de nieuwe wijk Rittenburg. VLISSINGEN Spoort de gemeente Vlissin- gen actief gebouwen op waar asbest in zit? Dat wil Rijnco-Jan Suurmond (foto) van de PSR weten. Per 2024 zijn asbestdaken ver boden, waardoor zulke pan den niet langer verzekerd zullen zijn. Eind juli ontstond grote schade bij de asbest- brand aan de Gildeweg. Suurmond vraagt of de ge meente eigenaren benadert met informatie over subsi dies voor asbestschoning. OOST-SOUBURG Evangeliegemeente De Wijngaard in Oost-Souburg viert zondag haar veertig ste verjaardag, 's Morgens is er een speciale samen komst, waarna de hele ge meente samen eet. 's Mid dags kunnen mensen deel nemen aan sporten, spelen en speeddates om elkaar te leren kennen; er is een wall of history. Mensen die het programma willen bijwonen, kunnen zich aanmelden via: info@dewijngaard.nl VLISSINGEN Zelfs nu het nog maair con tainers, een tent en picnic- banken in het zand is, oogst strandclub in wording Pier 7 al lof van de Badstrandgas- ten in Vlissingen. Woensdag toonden de uitbaters wat ze willen doen met de afbladde rende, vochtdoortrokken ruimten van het Badcaisson onder de boulevard. Q Spetterend Joanne Karkdijk en Marieke Kesteloo Vlissingen Gijs Uytdewilligen, Bloeme Overdulve, Roos Meulenberg en Jurre Kreft genieten van de zonnige nazomermiddag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34