corendon IOW CULTUUR 23 Gevaarlijke operatie corendon.nl/crazy Van zijn concerten spat de energie af, maar de rocker uit New Jersey is met medicijnen en therapie behandeld voor depressies. In zijn teksten en muziek is, tussen opwekkende nummers als Hungry Heart en Dancing in the Dark door, genoeg depressiviteit te vinden. So bere, somber klinkende albums als Nebraska (1982) en The Ghost of Tom Joad (1995) zijn er voorbeelden van. Maar ook Wrecking Ball uit 2012 is het resul taat van een neerslachtige tijd. „Het ging slecht met me tussen mijn 60ste en 62ste, daarna had ik een goed jaar en tussen 63 en 64 ging het opnieuw mis", schrijft Spring steen in zijn boek. „Geen goede staat van dienst." In een interview met magazine Vanity Fair vertelt Springsteen hoe zijn echtgenote Patti Scialfa, tevens lid van zijn E Street Band, hem in dergelijke tijden ziet afglij den. „Als een naar beneden denderende goederentrein vol explosieve stoffen", zo omschrijft de Amerikaan het poëtisch. „Om me vervolgens mee te slepen naar een dokter: deze man heeft een pil nodig." Zijn vrouw heeft moeite met deze open hartigheid, bekent ze. „Maar zo is Bruce. Hij schreef het boek zoals hij nummers schrijft. Vaak werkt dat helend, dus in dat opzicht ben ik juist blij dat hij over zijn de pressies schrijft. Veel van zijn werk is voort gekomen uit zijn pogingen om dat deel van zichzelf te overwinnen." De zwaarmoedige kant van Springsteen valt voor een deel terug te voeren op de moeilijke relatie met zijn vader Doug, waar over hij nummers maakte Independence Day) en ook sprak tijdens optredens. Doug was een hardwerkende man van weinig woorden, een einzelganger met een kort lontje, die zijn zoon weinig aandacht en affectie gaf. „Ik heb hem nooit 'ik hou van je' horen zeggen", vertelt Springsteen daarover. „Als ik zei dat ik van hem hield, was het beste dat ik kon krijgen: 'eh... me too'. Zelfs na een beroerte, terwijl hij huil de: 'me too'. Ik hoorde zijn stem breken, maar hij kreeg de woorden niet over zijn lippen." In Dougs familie kwamen psychiatrische aandoeningen voor, waarover thuis niet werd gesproken. Zo waren er familieleden die dwangmatig haren uit hun hoofd trok ken, mensen met pleinvrees en tantes die - eveneens dwangmatig - een soort wolven- gehuil voortbrachten. Ook Doug, die in 1998 op 73-jarige leeftijd overleed, ont kwam er niet aan. Hij kampte met paranoia en had geregeld huilbuien. De zoon schrijft in zijn autobiografie al tijd bang te zijn geweest voor een onge wenste genetische erfenis. „Je hebt de de pressie op zich, maar daarbij komt de angst dat ik zal moeten lijden zoals mijn vader. Kan het mij overkomen dat ik meer op mijn vader ga lijken dan ik ooit gedacht zou hebben?" De zwaarmoedigheid is een rode draad door het leven van Springsteen, die begin ja ren 80 al door zijn manager Jon Landau werd geïntroduceerd bij een psychothera peut. Met sessies en pillen vocht hij tegen zijn donkere kant, waar hij tegelijkertijd ar tistieke inspiratie uit haalde. Mede door die kwetsbaarheid liet Spring steen het wel uit zijn hoofd om zich te beke ren tot drugs, zoals zoveel collega's. De rockster hield er een vrij rustig leven op na. Na een kort huwelijk in de jaren 80 met mo del Julianne Phillips viel hij voor zijn achter grondzangeres Patti Scialfa, met wie hij in middels drie volwassen kinderen heeft. Sa men met zijn vrouw staat Springsteen nog altijd op het podium, met concerten die te gen de vier uur duren en soms zelfs langer. Het enthousiasme en de levenslust die de zanger op die avonden uitstraalt, is niet ge speeld. Zijn optredens zijn therapeutisch: „Elk concert brengt een enorme euforie met zich mee. En elke keer is er het gevaar van dat moment waarop je denkt: ik ben on sterfelijk. Dan voel je alle kracht die je in je hebt. En dan kom je van dat podium af en denk je: dat was het. Dan keert de sterfelijk heid terug." Deze prijzen zijn slechts 3 dagen boekbaar (t/m 9 sept.) Vertrekdata in september, oktober november Vlieg nu naar Curagao tegen zeer scherpe prijzen Keuze uit onze top accommodaties op Curagao Beperkt aantal stoelen beschikbaar. OP OP Inclusief retourvlucht met KLM of Air Berlin transfer Livingstone Jan irk-k-k Logies YiSSA ssingsrbs Blue Bay Golf Beach kkkk Logies donderdag 8 september 2016 Alexander van Eenennaam In zijn autobiografie Born to Run onthult Bruce Springsteen dat zijn loopbaan drie jaar gele den ernstig in gevaar kwam. Gitaarspelen ging steeds minder goed vanwege een chronisch verdoofd gevoel aan de linkerkant van zijn lichaam. Springsteen onderging daarvoor een ope ratie aan de nekwervels, waarbij de stembanden tijdelijk moesten worden samengebonden. Daarna kon hij drie maanden niet zingen. „Dat was zenuwslopend", zegt hij. „Maar het is geluk kig goed afgelopen. Ik besef dat de tijd waarin ik dit kan blijven doen eindig is." Voorlopig den dert Springsteen, die deze maand 67 wordt, nog even door. Een soloalbum is klaar en ver schijnt volgend jaar; het is een kwestie van tijd voor een nieuwe tournee wordt aangekondigd. VAN £953 SEPT. Onze inkopers zijn totaal Crazy geworden en hebben ongelofelijke vakontiedeals voor u binnengehaald! Gedurende 3 dagen hebben wij waanzinnig gekke maar vooral scherp geprijsde aanbiedingen naar onze beste accommodaties op Curagao. irect aan het witte privé zandstrand brotis wifi Gratis shuttleservice naar Willemstad 4 zwembaden en kinderbad I Zeer royale appartementen en villa's Loopafstand van de prachtige Blauwbar Prijzen zijn p.p. en gebaseerd op een 2 pers. bezetting voor 7 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 en administratiekosten per boeking. Druk- en zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23