Verkoop stekkerauto onderuit door snijden in subsidies 'Te weinig oog voor chronisch zieken' E 21 Aantal jongeren met een Wajong-uitkering daalt De nieuwe Participatiewet pakt goed uit. Vele duizenden jonge arbeidsgehandicapten hebben een baan gevonden bij het reguliere bedrijfsleven. k kan nu tenminste iets H H nutt'8s doen voor de maat- IH schappij." Sanne Jans is dol- IH gelukkig dat ze geen Wa- l£H jong-uitkering meer ont vangt, maar nu kan werken voor haar geld. Net als ieder ander mens. De 29-jarige Zoetermeerse heeft sinds maart dit jaar een jaarcontract bij Albert Heijn op zak. Ze werkt er dertien uur per week, verspreid over vier dagen. Haar belangrijkste taak: het schoonhouden van de schappen en de gangpaden. Jans is een van de vele duizenden jonge arbeidsgehandicapten die sinds kort een baan heeft gevonden in het reguliere bedrijfsleven en bij wie de Wajong-uitkering is stopge zet. Die ontwikkeling is een uitvloei sel van de Participatiewet die vorig jaar januari is ingevoerd. De Wa jong-uitkering is sinds die tijd alleen nog beschikbaar voor jongeren die door ziekte of handicap écht nooit meer aan de slag kunnen. Die verandering in de wet is al goed terug te zien in de laatste cij fers. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) meldde gisteren dat er eind juni 246.000 uitkeringen zijn verstrekt aan jonge arbeidsgehandi capten. Dit komt neer op bijna 4.000 minder dan een jaar eerder. De wijziging van de wet- en regel geving leidde tot een storm van pro test - het kabinet zou een onmense lijk en asociaal beleid voeren. Toch kijkt Jans er anders tegenaan. „Dank zij dit werk zit ik veel lekkerder in mijn vel. Lekkerder dan ooit tevo ren." Jongeren die wél - al is het maar een klein beetje - kunnen wer ken, krijgen allemaal een herkeuring door uitkeringsinstantie UWV en als zij 'gezond' genoeg zijn verklaard worden zij geholpen bij het zoeken naar een baan in het reguliere be drijfsleven of bij de overheid. Zo is het ook gegaan bij de Zoeter meerse Jans. „Ik hoef nu niet meer mijn hand op te houden", reageert ze enthousiast. Overigens klopt dat niet helemaal. Ze ontvangt welis waar geen Wajong-uitkering meer, maar krijgt ter aanvulling nog wel geld uit een ander potje: de bijstand. Niet geheel verwonderlijk is dat het aantal bijstandsgerechtigden de afge lopen tijd iets is gestegen. De bedoeling is wel dat die stij ging enigszins beperkt blijft door de zogeheten banenafspraak die de so ciale partners hebben gemaakt. Die afspraak houdt in dat er de komende tien jaar 100.000 banen bij bedrijven moeten worden gecreëerd en 25.000 bij overheidsinstanties. Of dit gezien de snelle flexibilise ring van de arbeidsmarkt daadwerke lijk gerealiseerd kan worden, wordt door sommige arbeidsmarktdeskun digen betwijfeld. Voor werkgevers betekent dit dat zij tegen deze trend in contracten moeten aanbieden aan mensen met een arbeidshandicap én hun extra begeleiding zullen moeten geven. De Zaanse grutter zegt die taak in elk geval serieus te nemen. „We ho pen eind dit jaar de 2.000ste Wajon- ger in dienst te kunnen nemen", zegt een zegsvrouw van Albert Heijn. Zo zullen meer werkgevers werk gaan maken van Wajongers. Inmiddels heeft Jans al veel min der begeleiding nodig dan toen ze net was begonnen. „Ik voel mij nu een stuk zelfverzekerder. Ik werk nog wel aan de hand van lijstjes, maar mijn begeleider hoeft niet meer de hele tijd op mij te letten." AMSTERDAM Drie op de vier werkgevers laten chronisch zieken te zeer aan hun lot over. Dat blijkt uit een onder zoek onder HR-professionals. Arbo Unie noemt deze uit komst zorgwekkend omdat de verwachting is dat het aantal werkenden met een chroni sche ziekte de komende jaren flink stijgt. Eerder voorspelde de Sociaal Economische Raad dat in 2030 zo'n 25 procent van de werkenden kampt met een ziekte als diabetes, reuma, een longaandoening of kan ker. Werkgevers blijken goed op de hoogte van die cijfers. 88 procent zegt hiervan te we ten. Tegelijkertijd zijn ze on voldoende ingesteld op die nieuwe realiteit, meent Eric Velzing, bedrijfsarts bij Arbo Unie. Volgens hem kan een werkgever veel doen om uit val te voorkomen. Door bij voorbeeld samen concrete af spraken te maken maken over de taakverdeling. Het helpt volgens hem ook als de werk gever een veilige sfeer creëert waarbinnen de werknemer zich vrij voelt om zijn wensen kenbaar te maken. Het aantal verkochte nieuwe elek trische personenauto's en hybri- des met een stekker lag in het tweede kwartaal bijna 68 procent lager dan een jaar eerder. Ook het eerste kwartaal kende zo'n daling. Oorzaak is de beperking in de fiscale voordelen per januari voor zakelijke rijders met een hybride stekkerauto, stelt brancheorganisa tie BOVAG. Daarom was er eind 2015 een run op dit soort auto's. Dealers en leasemaatschappijen hamsterden duizenden wagens om hun klanten nog dik vier jaar belastingvoordeel mee te kunnen geven. Particulieren, die normaal ge sproken in de tweedehandsmarkt profiteren van enkele jaren oude zakelijk gereden auto's, zullen geen toename in het aanbod van stekkerauto's zien. „Deze auto's gaan allemaal naar Jordanië, Rus land of Noorwegen waar Jan Mo daal wel financiële en praktische voordelen krijgt met een hybride stekkerauto", zegt BOVAG. De organisatie pleit daarom voor 6.000 euro aankoopsubsidie en 1.000 euro oplaadtegoed als een particulier voor een hybride auto met een stekker kiest. Dat kost 130 miljoen euro. Volgens de BOVAG een schijntje vergeleken met de miljarden aan zakelijke subsidies voor elektrisch rijden. Het plan, gemaakt op verzoek van de Twee de Kamer, ligt nu op de Haagse bu reaus. Daar is nu gesteggel wie het moet betalen, zegt de BOVAG. On dertussen verwacht die aan het einde van dit jaar nog een piekje in de elektrische verkoop, vlak voordat in januari 2017 alle regels fiscaal gelijk worden getrokken. donderdag 8 september 2016 Natasja de Groot Zoetermeer 'Dankzij dit werk zit ik nu veel lekkerder in mijn vel' UN Het Centraal Bureau voor de Statistiek meldde dat er eind juni 246.000 uitkerin gen zijn verstrekt aan jonge arbeidsgehandi capten. Dit komt neer op bijna 4.000 minder dan een jaar eerder. De Zoetermeerse Sanne Jans houdt dertien uur per week de schappen en de gangpaden schoon in het Albert Heijn-f iliaal. foto evert-jan daniels De verkoop van elektrische au to's holt achteruit, blijkt uit cij fers van de Europese brancheor ganisatie ACEA. Bart van Eldert Bunnik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21