MWSm Musical meets Opera E 19 verhaal te doen tijdens hoorzitting centratiestoornissen of andere stress- gerelateerde klachten, ligt een kwart hoger dan normaal. „Ik ben echt ge schrokken van de resultaten", zegt onderzoeksleider Katherine Stroebe. „Je hoort weieens dat Groningers niet moeten klagen. Maar ze klagen niet! Ze vertellen gewoon wat ze er varen, wat hen overkomt. Het zijn forse effecten, die ertoe doen." Gas op Terug in Rottum wijst keramiekkun- stenares Mirjam Bouchier naar haar met 2t scheuren versierde buiten muur. Ze is met het Centrum Veilig Wonen van de NAM in conclaaf over de reparatie. Acht weken wacht ze in middels op een reactie. „Het is ver drietig en deprimerend. Er zit ge woon geen verbetering in. De NAM heeft alle tijd, ze rekken het zo lang mogelijk. Tot het gas op is, denk ik." Het vertrouwen is weg, misschien wel voorgoed. Ook de landelijke over heid heeft het verbruid, weet Eelco Eikenaar, namens de SP gedeputeer de in het provinciebestuur en verant woordelijk voor het gaswinningsdos sier. „Ik ben echt hogelijk verbaasd dat minister Kamp dit vertrouwens- probleem laat bestaan. Dat je als mi nister laat gebeuren dat mensen zich zo in de steek gelaten voelen, dat ze zich van je afkeren. Dat je niet zegt: jullie veiligheid en welzijn staan bo venaan. Dat snap ik oprecht niet. Hoe kun je als overheid nou niet voor je mensen staan? Eikenaar hoopt dat een nieuw kabinet werk maakt van een écht nieuwe gasagen- da. Wie de stem van de Groningers krijgt: het is een spannende vraag. We zijn maar een kleine provincie, weet Bouchier. „Voor Den Haag zijn we een leuk wingewest", voegt ze er met een scheutje cynisme aan toe. Pas hing de PVV al bij haar aan de lijn, of ze een bezoekje aan Rottum mochten brengen. Toch maar niet. Want vredig is Rot tum op zijn mooist. Zoals het er van daag bijligt: zonnig, onbekommerd. Zo ver als je kijken kunt een land schap vlak als een biljartlaken, af en toe een koe, een kerkje en een mo len. „Zou jij hier een huis kopen?" mag doen. Daar is een hoorzitting met experts, vooruitlopend op het gasbesluit dat later deze maand geno men wordt in de Tweede Kamer. Het plan dat nu op tafel ligt - 24 miljard kuub gas per jaar uit de bodem pom pen, met uitwijkmogelijkheden naar boven in koude winters - is een forse verlaging vergeleken met het niveau dat een paar jaar geleden normaal ge vonden werd. Middelvinger Maar het is niet genoeg, vinden de Groningers. Er zijn nog steeds bevin gen. Afgelopen vrijdag nog, in Hel ium. 2,r op de schaal van Richter. Nou, dat voel je wel hoor. Een win ningsniveau van t2 miljard kuub, een getal dat ooit door het SodM werd ge noemd als 'veilige' grens, dat zou ac ceptabel zijn, misschien. Alles daar boven is een Haagse middelvinger richting de veiligheid van de Gronin gers, vinden ze. Heite: „Ik hoor politi ci altijd roepen dat ze een winnings niveau willen dat én voor leverings zekerheid én voor veiligheid zorgt. Maar dat kan helemaal niet, dat gaat gewoon niet samen." En dus trekken Heite en veel ande re Groningers de conclusie dat de overheid en de NAM hun leven be wust in de waagschaal leggen om de gasbaten (vele miljarden per jaar) op peil te houden. „Ik wil van de Kamer nu wel eens een heldere uitspraak", zegt Heite. „Ik ga het ze expliciet vra gen. Hoeveel slachtoffers vinden jul lie acceptabel? Hoeveel is het jullie waard? Laten we eens teruggaan naar de basis. Waar zijn we nou in hemelsnaam mee bezig? Honderd duizend woningen hebben inmid dels schade. Honderdduizend!" Ondertussen vreet de onzekerheid al vier jaar aan de Groningse bevol king. 40 procent van de mensen die schade heeft gehad, voelt zich niet meer veilig in de eigen woning, blijkt uit onderzoek van de Rijksuni versiteit Groningen (RUG). Van de mensen met meervoudige schade is dat zelfs meer dan 60 procent. Het gevoel van veiligheid werkt door in de gezondheid, stellen de on derzoekers vast. Het aantal mensen dat last heeft van slapeloosheid, con- Nu vanaf Bestel direct op pzc.nl/mmo donderdag 8 september 2016 wond wil maar niet helen Suzanne Herweijer ruimt het afdekplastic op in haar slaapkamer na de zoveelste stucbeurt. fotocornésparidaens Stutten moeten de huizen verstevigen die aardbevingsscha- de hebben opgelopen door gaswinning. FOTO REMKO DE WAAL ROttERDaMS PHiLHaRMOMiSCH ORKESt Waar musical en opera elkaar ontmoeten met de mooiste livemuziek! Bekende musicalsongs en fragmenten uit beroemde opera's komen door de üve uitvoering in de concertzaal groots tot Leven. Van Don Giovanni tot Les Misérables, van liefdesduet tot cross-over. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest werkt dit jaar samen met Marcel Reijans, Kelly God, René van Kooten en WiLtemijn Verkaik. Exclusief voor lezers een bonusprogramma met activiteiten op zondag 9 oktober: Musical/Opera schmink Instrumentenparade Sing-along met het koor De Orkest Ontdekker Knutseltafel Meet Greet met Willemijn Verkaik Voorstelling bonusprogramma: 9 oktober om 14.15 uur - De Doelen, Rotterdam Er zijn ook tickets verkrijgbaar voor Ben 8 oktober, exclusief bonusprogramma. Gebruikte bee id en zijn von premiere editie 2015 n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19