Pc-pionier werkt door 4) 'Pensioenstelsel afschaffen' Slachtoffers aardbeving naar Den Haag om 18 ECONOMIE Vier jaar na de grote aardbeving van Huizinge vecht Groningen nog steeds om erkenning. „Het is verdrietig. Er zit geen verbetering in." In de schijnwerpers I ichael Dell keek gisteren tevreden toe hoe de aankoop van cloud- en I softwarespecialist EMC door zijn ei gen Dell Inc. officieel werd afgerond. Door de 67 miljard dollar kostende overname ontstaat één van 's werelds grootste IT-bedrijven. Een mammoet met een jaaromzet van 80 miljard dollar en 180.000 werknemers. Dell raakt al op jonge leeftijd gefascineerd door computers en elektronica. Op 14-jarige leeftijd koopt hij een Apple II om hem vervol gens volledig uit elkaar te schroe ven. Als eerste jaars leent Dell in 19841.000 dollar en start hij een computerhandel tje in zijn studen tenkamertje aan de universiteit van Texas. Met veel succes, want waar fabri kanten in de jaren 80 hun pc's met vooraf bepaalde specificaties verko pen, laat Dell on- fectenhande- der andere hard- 1=="- disk en intern ge heugen volledig vier kinderen naar de wens van klanten inrichten. Bovendien zet hij vol in op goede service. In no time boekt Dell met Pc's Limited om zetten van 80.000 dollar per maand en stopt hij met studeren. In 1988 geeft hij het bedrijf zijn eigen naam. De rest is historie. Met 27 jaar is Dell in 1992 de jongste ceo ooit in de Fortune 500. Rond de eeuwwisseling heeft Dell 35.000 werknemers in 34 landen en is hij miljardair. Het succes is compleet als Dell in 2003 de grootste pc-verkoper wordt. De jaren erna richt hij zich op liefdadigheid, maar in 2007 keert hij terug als ceo omdat zijn bedrijf de nummer i-positie als computermaker ver liest. Het blijkt een lastige tijd: door de komst van smartphones en tabiets zakken de pc-ver- kopen in. Dell houdt zijn levenswerk over eind, onder meer door de onderneming van de beurs te halen. De aankoop van EMC eind 2015 is een gouden greep: nu combineert hij pc-verkopen met clouddiensten. 111 lÜ Flitsen Arcelor Mittal Randstad Intertrust Air France KLM ee, die jongen kan er na tuurlijk ook niks aan doen. Hij doet wat hij moet doen, smeert de muur weer netjes glad en heeft aan de aardbevingen part noch deel. Maar Suzan Herweijer zit met de rommel. Heel haar huis is ingepakt, tot aan de kroonluchter in de hal aan toe. „Als ze met dat poeder aan de gang gaan, dat geeft zo'n bende. Vergelijk het maar met het bakken van een cake. Het stuift ontzettend." Slapen doet ze in de logeerkamer, haar wc is een van de buren geleende po. En als het nou de eerste keer was... De muur in kwestie scheurde nu al voor de derde keer. Twee keer aan de kant van de badkamer, een keer aan de slaapkamerzijde. Drie keer moest Su zan door dezelfde molen: contact opne men met de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM), de deur openzet ten voor de taxateur, aantonen dat de scheur echt, maar dan ook écht, door een beving veroorzaakt werd, de deur openzetten voor de bouwvakkers, het hele huis beschermen tegen het stof. „En je wilt natuurlijk ook dat die man nen koffie hebben." Opgeteld is ze er in middels een paar jaar van haar leven aan kwijt en verkeert haar mooie huis in het charmante dorpje Rottum sinds 2012 in een semipermanente staat van verbouwing. En waarvoor? „Geen idee. Je weet niet of het nog een keer ge beurt. De scheur is nu weer weg, maar het huis is niet steviger geworden." Als je in Brabant, Twente of Amster dam je huis laat verbouwen, zit je ook in de rommel. Maar je krijgt er wel iets moois voor terug. In Groningen niet. Daar krijg je op zijn best je oude muur terug, als de NAM tenminste genade toont en de schade vergoedt. Wat sowieso niet weg te smeren valt, is Hoe kun je als overheid nou niet voor je mensen staan? Hoeveel slachtoffers vinden jullie acceptabel? de angst. Die zit er nog steeds, vier jaar na de eerste grote beving in Hui zinge. Ondanks de verminderde gas winning, de reparaties die er op som mige plekken wel degelijk zijn en de afname in seismische activiteit, is er één getal dat de Groningers 's nachts wakker houdt. Vijf. Vijf op de schaal van Richter, om precies te zijn. De vrees voor een nieuwe aardbeving, verwoestender dan de andere. „Zelfs de NAM heeft erkend dat zo'n beving tot de moge lijkheden behoort", zegt Annemarie Heite, inwoner van Bedum en vast houdend strijder voor de goede zaak. „Het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM) heeft in 2013 berekend dat er bij zo'n klap 118 doden kunnen val len. En waarschijnlijk zijn dat er nog iets meer als het op een zondagoch tend gebeurt en iedereen hier in die mooie dertiende-eeuwse kerkjes zit." Heite is een van de mensen die haar verhaal vandaag in Den Haag AMSTERDAM Ruim 70 pro cent van de Nederlanders wil af van het collectieve pensioenstel sel. Dit blijkt uit onderzoek van ABN Amro MeesPierson. Meer dan 40 procent van de deelnemers zou liever een ei gen pensioenpotje opbouwen, terwijl 33 procent de voorkeur geeft aan een combinatie van collectieve en individuele op bouw. Het onderzoek is ver richt onder 1.171 Nederlanders vanaf 18 jaar. Een kwart van de responden ten wil het huidige pensioen stelsel in stand houden. Neder landers geven ook aan dat ze in de toekomst zelf hun pensioen uitvoerder willen kunnen kie zen (75 procent). Op dit mo ment bestaat deze keuze nauwe lijks. Mochten ze hier wel zelf over kunnen beslissen, dan kiest bijna de helft toch weer voor een pensioenfonds (47 pro cent). Met 18 procent is een bank als pensioenuitvoerder een goede tweede. Op dit mo ment is het voor banken wette lijk niet mogelijk om uitvoer der te zijn. Pensioenopbouw is overigens niet voor iedere werkende ver plicht. Ondernemers hebben meestal de vrijheid om wel of geen pensioen op te bouwen. Ruim 70 procent van de Neder landers heeft hier moeite mee: als het aan hen ligt wordt pen sioenopbouw in de toekomst wél voor iedereen verplicht. Te genstanders van zo'n verplich ting willen zelf kunnen bepa len hoe ze hun geld besteden. 61 procent van de Nederlanders zou een gedeelte van het pen sioen willen gebruiken om de hypotheek mee af te betalen. Nu kan dat niet. Tijdelijk geen pensioenpremie hoeven te beta len als de financiële situatie daar om vraagt, spreekt drie kwart van de respondenten aan, ook al gaat dit ten koste van de hoogte van het pen sioen. Waar Bill Gates voor liefdadigheid koos en Steve Jobs vijf jaar terug tragisch over leed, is een van die andere computerpio niers uit de vroege jaren 80 nog volop ac tief in zijn eigen bedrijf. David Brem me r Geboren 23-02-1965, Houston. Vader or thodontist, moeder ef fectenhande laar Getrouwd, vier kinderen Runt met vrouw Susan stichting die al 1,23 mil jard euro uit gaf voor kin deren. Europa moet Tata Steel in IJmuiden te hulp snellen door veel hogere importtarieven te heffen op spotgoedkoop Chinees staal. PvdA-Europarlementariër Agnes Jongerius vraagt dat in een brandbrief aan Eurocommissa ris van Handel Cecilia Malmström. Visserijbedrijf Cornells Vrolijk uit IJmui den mag de naastgelegen visverwerker Seafood Parlevliet overnemen. Volgens toe zichthouder ACM brengt het samengaan de concurrentie niet in gevaar. O donderdag 8 september 2016 Grondstof- gerelateerde aandelen waren gisteren in trek bij de beleggers. I m Uit cijfers van organisatie ABU blijkt dat de groei in de uitzendmarkt stabiel is. Investeerder Blackstone heeft een deel van zijn belang in Intertrust verkocht. Deutsche Bank verlaagde het beleggings advies voor de luchtvaart combinatie. O o De Groningse Sander van Mersbergen Rottum N Eelco Eikenaar Annemarie Heite

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18