Netanyahu begrijpt kritiek Nederland niet 15 Anniek van den Brand II Gsm cel in smokkelen wordt strafbaar M!£r Gisteren tilde hij me lachend door de keuken. Mijn zoon tilt mij, in plaats van ik hem, dacht ik „Ik vind het een beetje eng om naar die proefles van de theaterschool te gaan." Een jaar geleden zou ik van tevo ren tegen zoon hebben gezegd dat we uiteraard samen naar die proefles zouden fietsen. Nog iets langer geleden hadden we daar niet eens een woord aan vuilge maakt; natuurlijk fietste ik mee - dat wist hij, dat wist ik. En ik bleef op hem wachten tot het was afgelopen. Vanzelfsprekend. Nu heb ik er eerlijk gezegd he lemaal niet aan gedacht. Zoon fietst al jaren zelf naar school, hij fietst naar vrienden die in ande re wijken wonen, hij fietst naar bijles aan de andere kant van de stad. Weliswaar met Google Maps op zijn mobiel in de aan slag, maar toch: hij doet het al leen. er lacherig van werd ('Zet me neer, zet me neer!') voelde het ook vreemd. Soms streel ik hem nog gedachteloos door zijn haar, ter wijl we staan te wachten voor de kassa van de supermarkt. Of ik omhels hem als hij naar school gaat, terwijl zijn vriendje erbij staat. Of ik zwaai iets te enthou siast als ik hem oppik van een feestje. „Mam!" „O, sorry!" En nu vindt hij het dus eng om naar een proefles te gaan. „Zal ik even met je meefietsen, dan? Denk je dat dat helpt?" „Euh, kweenie." „Bedoel je: ik heb het liever niet?" „Ik bedoel: ik heb het liever wel, maar ik ben een beetje bang dat je me dan weer gaat zoenen." „Ik zal proberen te doen alsof ik je niet ken." „Cool." Twee dagen was de Israëlische pre mier Benjamin Netanyahu in Ne derland om de banden aan te ha len. Niet voor het eerst. Al vaker bracht hij tijdens zijn vier pre mierschappen een bezoek aan Ne derland, maar nooit voelde hij zich gedwongen zo te benadruk ken hoe hard Nederland en Israël elkaar nodig hebben. Was Nederland ooit een van de trouwste partners van Israël, in middels zijn we een van de groot ste criticasters. In de aanloop naar het bezoek noemde oud-premier Dries van Agt hem een 'oorlogs misdadiger' die moet worden ver volgd door het Internationaal Strafhof. En Kamerleden van di verse partijen grepen zijn bezoek aan de Tweede Kamer aan om te protesteren. GroenLinks bleef de monstratief weg bij een gesprek dat hij had met de Tweede Kamer, Denk-Kamerlid Kuzu weigerde hem voor het oog van een camera de hand te schudden en PvdA'er Servaes schreef in een open brief aan Netanyahu: 'Waarom maakt u het voor mij toch zo verdomd las tig om Israël te blijven steunen?'. Motie Het vredesproces tussen Israël en de Palestijnen ligt al jaren op zijn gat. Vlak voor de zomer nam een Kamermeerderheid (gesteund door niet alleen linkse partijen, maar bijvoorbeeld ook het CDA) een motie aan waarin werd opge roepen niet alleen de steun aan de Palestijnse gebieden maar ook aan Israël op te schorten als het blijft afzien van deelname aan vredesbe sprekingen. Nooit sprak het Neder landse parlement zulke straffe taal in de richting van Jerusalem. Netanyahu zegt de kritiek niet te begrijpen. „Ik heb meermaals vrede aangeboden aan de Pales tijnen. Maar ze zullen wel het be staansrecht van Israël moeten er kennen en stoppen met het onder wijzen van hun kinderen dat wij moeten worden vernietigd. Ik ben voor een Palestijnse staat naast Is raël, maar niet voor een Palestijn se staat in plaats van Israël." De kiem van de onrust in het Midden-Oosten is het moslimextremisme Aan het einde heeft Netanyahu een boodschap voor het Neder landse volk. Juist nu de banden worden aangehaald. „Jullie leven in een land waarin de premier op zijn fiets naar zijn werk kan. Laat we hopen dat dat zo blijft." Het juk van de gezamenlijke ter reurdreiging maakt hem 'positie ver dan ooit' over de kans op vre de. Want door de opkomst van IS hebben ook steeds meer Arabi sche buren behoefte aan samen werking met Israël, voorspelt hij. „Wij hebben de expertise in cyber- security om terroristische aansla gen te voorkomen. De kiem van de onrust in het Midden-Oosten is niet het Palestijnse conflict, zo als sommigen beweren. Dat is het moslimextremisme." Maar premier Rutte liet deze week na afloop van een onder houd met Netanyahu zijn scepsis blijken over diens wil om er echt uit te komen met de Palestijnen. Hij benadrukte dat Israël moet stoppen met het bouwen van ne derzettingen in Palestijns gebied. Zuivering De Israëlische premier gelooft niet dat het nederzettingenbeleid vrede in de weg hoeft te staan. Er wonen veel Palestijnen in Israël, hield hij gisteren zijn gehoor voor. Waarom wil een Palestijnse staat dan een 'etnische zuivering' van zijn grondgebied door er alle Jo den te verdrijven? Een geplande vredesbespreking tussen Netanyahu en de Palestijn se leider Abbas morgen in Mos kou is overigens op het laatste mo ment door Netanyahu afgezegd. Daarom weet ik even niet hoe te reageren. Wat vraagt hij nu eigenlijk? Ik snap het wel en ik snap het niet. Dat overkomt me de laatste tijd wel vaker met hem. Nog een week of twee en zoon is 14. Soms herken ik zijn stem niet. Een fractie van een seconde denk ik dan dat ik zijn grote broer hoor, of zijn vader. Over zijn gebruinde zomerbenen ligt een waas van blonde haartjes. Er bevindt zich inmiddels een per manente schaduw op zijn boven lip, die eens in de zoveel tijd een ongeoefende hand van scheren treft. Mijn sneakers zijn hem bijna te klein - gelukkig. Hij is me nog net niet boven het hoofd gegroeid maar het scheelt bijna niets meer. Gisteren tilde hij me lachend door de keuken. Mijn zoon tilt mij, in plaats van ik hem, dacht ik - en behalve dat ik Een paar uur later komt hij thuis. Ja, het was heel leuk ge weest. Ja, hij wil wel iets eten. Ja, hij heeft ook dorst. „Is er iets?" „Nee hoor, hoezo?" „Volgens mij is er iets." „Nou, ik dacht eigenlijk dat je op me zou blijven wachten." „Op je blijven wachten? Dat had den we toch niet afgesproken?" „Nee." „Wist je de weg niet terug?" „Jawel. Ik had het gewoon ge dacht." donderdag 8 september 2016 Veertien Nederland sprak ongewoon har de woorden richting Israël, maar Netanyahu zegt dat hij het vredesproces in het Midden-Oos ten niet blokkeert. Integendeel: bij een bezoek aan ons land is hij positiever dan ooit over vrede. Hans van Soest Den Haag Kamerlid Kuzu (links) weigert de Israëlische premier Benjamin Netanyahu de hand te schudden, fotos bart maat Benjamin Netanyahu DEN HAAG Het binnensmokke len van een mobieltje in een ge vangenis moet strafbaar zijn. Dat schrijft staatssecretaris Klaas Dijkhoff (Veiligheid en Justitie) in een brief aan de Tweede Kamer. Deze krant berichtte vorige maand dat superkleine telefoons, niet groter dan een wijsvinger, een plaag zijn in Nederlandse ge vangenissen. De minimobieltjes hebben geen metalen onderdelen, waardoor ze ongemerkt door de detectiepoortjes komen. Gevange nen gebruiken de mobiele tele foons onder meer om hun crimine le activiteiten door te zetten. Ook kunnen ze ongemerkt een ont snapping voorbereiden door con tact met 'buiten' te hebben. Een gedetineerde kan nu al straf krijgen als een mobiel in zijn cel wordt ontdekt. Hij mag dan bij voorbeeld meerdere dagen zijn cel niet meer uit. Maar vrienden of familie die hem de telefoon be zorgden konden alleen vervolgd worden als aan te tonen was dat er met behulp van die telefoon een strafbaar feit is gepleegd. II

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15