10 NI Norman Ohler schreef boek over drugsgebruik in Tweede Wereldoorlog Hitier gebruikte heel wat pillen, net als de militairen die voor hem vochten. Zo konden ze dagen achter elkaar doorgaan. „Nazi's waren de pioniers met synthetische drugs." Duitse soldaten vochten tijdens de Tweede We reldoorlog soms drie et malen aan een stuk. Norman Ohler ontdek te hoe. „Ze stonden stijf van de drugs." Pilletje op de tong. Slok water ne men. Doorslikken. Duitse militairen bleven op de been dankzij Pervitin, een voorloper van crystal meth. Tus sen 1939 en 1945 slikten de troepen zo'n 200 miljoen pillen, die werden geproduceerd in de fabriek van Temmler bij Berlijn. Pervitin werd ontwikkeld uit met- hamfetamine en was bedoeld tegen problemen met de bloedsomloop, lusteloosheid en depressie. Het mid del was ongelooflijk verslavend maar bewees zijn nut in de oorlog, zegt de Duitse schrijver Norman Ohler (46). Als eerste deed hij uitgebreid on derzoek naar gebruik van verdoven de middelen door de militairen. Hij schreef er de nu in het Nederlands verschenen bestseller Drugs in het Derde Rijk over. „Soldaten bleven da genlang wakker onder invloed van Pervitin", zegt Ohler tijdens een kort bezoek aan Nederland. „Het middel is niet de reden dat er gedu rende de oorlog overwinningen wer den geboekt. Maar het heeft wél bij geholpen." Duitsland was de bakermat van de synthetische drugs. Na de machtso vername door de nazi's in 1933 over spoelden chemiereuzen als IG Far- ben, Merck en Bayer de binnenland se markt met pepmiddelen. Ze von den gretig aftrek. Ook Adolf Hitier raakte aan de drugs. In zijn tijd als Führer gebruik te hij 82 verschillende soorten medi catie, blijkt uit de documenten die Ohler in de militaire archieven vond. „Het begon met simpele vitamine preparaten", vertelt hij. „Aan het ein de van zijn bewind, leefde hij con stant in een roes." De drugs werden toegediend door Hitiers lijfarts, Theodor Morell. Het was een dikke, vaak zwetende man met een stompe neus. De twee zou den onafscheidelijk worden. Morell gaf Hitier aanvankelijk een cocktail van glucose en vitamines om dienst maag- en darmklachten te verlichten. Ohler: „Wie zijn notities doorneemt, kan zich goed voorstel len hoe Morell met zijn koffertje een kamer in dook, daar de injecties net jes klaarlegde terwijl een adjudant hem nauwlettend in de gaten hield." Over het drugsgebruik bij de strijd krachten was verrassend weinig ge publiceerd, zegt Ohler. „Documen ten waarin wordt geschreven over Pervitin zijn gearchiveerd onder tref woorden als 'Voorbereiding Slag om Frankrijk'. Historici schrijven over Morell. Ze schrijven over drugsversla ving. Maar steeds is het hooguit een bijzin." Naarmate de oorlog vorderde, ging Hitier steeds zwaardere middelen ge bruiken. Zo stond hij op een dagelijk se dosis Eukodal, een zeer verslavend goedje waarin ook heroïne zat ver werkt. „Elke dag schreef Morell zeer precies wat hij deed. Ik had alleen een loep nodig om zijn hanenpoten te ontcijferen", grinnikt Ohler. Vanaf november 1944 ging het sterk bergafwaarts met Hitiers ge zondheid. Zijn aderen waren door de vele injecties veranderd in litte kens. Het koffiekopje in zijn hand trilde als hij een slok nam. „Hitier had simpelweg te lang, te veel drugs genomen. Dan nog al die stress. Hit- Ier veranderde in een sloffend en be vend wrak." Ook onder de soldaten begon het Hitler had te lang, te veel drugs genomen. Hij veranderde in een sloffend en bevend wrak drugsgebruik zijn tol te eisen. Militai ren die Pervitin hadden genomen waren soms vier dagen aan een stuk wakker. „Als het spul uitgewerkt raakte, werden de gebruikers erg onrustig en nerveus", weet Ohler. „Ze dach ten dat overal gevaar loerde. Uiteinde lijk ging het licht uit bij ze. Er zijn fo to's van soldaten die compleet dub belgevouwen in auto's liggen te sla pen. Zó op waren ze. Pervitin werd gepromoot omdat het de slaap weg nam. Maar de slaap kwam pas daar na." Het drugsgebruik kreeg navolging, zegt Ohler. „De nazi's waren de pio niers met synthetische drugs. Maar al snel verstrekten ook de Britten am fetaminen aan de soldaten. De Ame rikanen deden het later tijdens de Ko- rea-oorlog, in Vietnam in de oorlog in Irak. Tegenwoordig krijgen zelfs dronepiloten die vanachter hun com puterscherm in de VS missies in Af ghanistan uitvoeren een pil aangebo den, weet ik van een voormalige dro- nevlieger." Pepmiddelen zijn nu verboden bin nen het Duitse leger. „Al is er weer discussie over. Bij de Duitse missie in Afghanistan kregen soldaten in Af ghanistan het middel Optalidon. Het houdt de militairen wakker en werkt prestatieverhogend. Amfetaminen passen bij het leger. Het is slecht voor de gezondheid van de soldaten maar goed voor de officieren die de opdracht hebben gekregen overwin ningen te boeken." donderdag 8 september 2016 Adolf Hitler reikt een medaille uit aan zijn lijfarts Theodor Morell. In zijn tijd als Führer gebruikte Hitier 82 soorten medicatie, foto scherl/süddeutsche zeitung Duitse militairen stonden van de pepmiddelen Gerben van 't Hof Amsterdam —Norman Ohler

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10