Jihadist kon wel gewoon reizen 9 Een Nederlandse terreurver dachte kon dit jaar doodleuk met het vliegtuig naar Turkije afreizen om op jihad te gaan. Hoewel het vliegveld justitie in schakelde met de vraag of ze de terreurverdachte moesten te genhouden, kwam dat bericht 'te laat' bij een officier van justi tie terecht. Het ministerie van Justitie noemt het voorval 'onaccepta bel' en zit met de kwestie in de maag; zeker omdat eerder al bleek dat door geblunder een van de daders van de aanslagen in Brussel ook ongezien door Nederland kon reizen. Hij was door Turkije uitgezet naar Ne derland, maar de Nederlandse diensten verzuimden na te vra gen of ze met een jihadist van doen hadden. In de Tweede Kamer is men ontstemd, ook over minister Ard van der Steur (Veiligheid), die na de Brusselse aanslagen juist zei dat onze veiligheids- Dit is dus voor mij volstrekt onbegrijpelijk diensten hun zaken op orde hebben. D66-leider Alexander Pechtold: „Dit is dus voor mij volstrekt onbegrijpelijk." Martijn N., alias Latief, stond gesignaleerd en er diende al een strafzaak tegen hem omdat hij eerder had geprobeerd naar Syrië te reizen. Zijn paspoort was daarna ingenomen, maar zijn ID-kaart niet. Daarmee kon hij begin dit jaar vanaf Düsseldorf naar Istanboel vlie gen. Uiteindelijk werd hij be gin mei bij de grens met Tur kije aangehouden, al is niet dui delijk of hij toen al in Syrië aan de jihad had meegedaan. Volgens Van der Steur is het 'onacceptabel' dat N. met zijn ID-kaart het vliegtuig kon ne men. Er ligt een scherpere wet tegen jihadisme te wachten op behandeling in de Senaat. Deze maakt het mogelijk om poten tiële terroristen een meld plicht, gebiedsverbod of een contactverbod op te leggen. Het Openbaar Ministerie gaat na deze affaire preventieve Eu ropees aanhoudingsbevelen uit vaardigen tegen terreurverdach ten die, zoals N., tijdelijk zijn vrijgelaten in afwachting van hun proces. Er is geen ontsnappingspoging, medisch spoedgeval of gevange- nenopstand. Toch worden enkele patiënten van de psychiatrische af deling van het nieuwe Justitieel Complex Zaanstad (JCZ) deze dinsdagochtend in hun cel gehou den. Koning Willem-Alexander opent de grootste en modernste gevangenis van Nederland en dat kan voor onrust zorgen bij de be woners van de afdeling, gevange nen met psychische problemen. „Een aantal mensen hier is para noïde", vertelt Bart Orsel, mede werker van de enige vleugel van de nieuwe bajes die al in gebruik is. „Voor hen kan een bezoek van de koning heel verwarrend zijn. Bovendien moeten we natuurlijk voorkomen dat een van de patiën ten de vorst iets aandoet. Het kan best zijn dat enkele patiënten juist om die reden hier zitten, dat we ten wij als personeel vaak niet." Willem-Alexander spreekt kort met een patiënte van de psychia trische afdeling. Het is het sluit stuk van een rondleiding door het immense gebouw, omringd door een 1,2 kilometer hoge muur, die enkele andere Noord-Hollandse gevangenissen vervangt, zoals de Bijlmerbajes en de Koepel in Haar lem. Als alle celcapaciteit wordt ge bruikt, zitten in de 'Zaanbajes' - zoals het complex in de volks mond al heet - ruim 1.000 gevan genen. Op de invalide gevangenen en de psychische patiënten na verblij- ven alle gedetineerden met zijn tweeën op een cel. Bij het voeten eind van de stapelbedden hangen twee tv-schermen onder elkaar, op het bureau liggen ook twee af standbedieningen. Verder bestaat de inventaris van de cel uit een waterkoker, magnetron en een as bak, want 'op cel' mag gewoon worden gerookt. „Wij hebben geen rookvrije werkplek", zegt be waarder Erik de Moll. „Wettelijk is voor ons een uitzondering ge maakt." Sterker, op de luchtplaatsen waar de gevangenen dagelijks een uur vertoeven, mogen zij wél een sigaretje of shaggie opsteken, maar het personeel niet. Dat stond de wet dan weer niet toe. Orsel: „Alles is erop gericht om het verblijf hier en het normale le ven beter op elkaar te laten aan sluiten, onder het motto 'binnen beginnen om buiten te blijven'." Nieuw is bijvoorbeeld dat elke cel een douche heeft in plaats van een douchecomplex per afdeling. „En zo is er in elke cel ook een te lefoon. Met een opwaardeerkaart kunnen de 'justitiabelen' naar de buitenwereld bellen", vertelt Or sel. „In principe zijn die gesprek ken privé, maar als er vermoedens zijn dat iemand een ontsnapping voorbereidt of een illegale handel runt, kunnen wij meeluisteren." Maar de grootste noviteit is mis schien wel dat gevangenen met een sleutelkaart sommige tussen deuren van hun afdeling kunnen openen. Het gevangenisleven als computerspel: bij goed gedrag gaan - letterlijk - steeds meer deu ren open. Tijdens de rondleiding merkt de koning ook op dat er geen tra lies zitten voor de duizenden ra men. De Moll, later: „Dit glas is Het gevangenisleven als computerspel: bij goed gedrag gaan - letterlijk - steeds meer deuren open voorzien van een folie waardoor het glas niet kapot kan. Nou ja, zeg nooit nooit. Maar in elk geval kost het dan zo veel tijd dat wij de gedetineerde al lang hebben laten merken dat hij beter binnen kan blijven." In een van de keukens vraagt de koning of de gevangenen 'moeten' of'mogen' koken. Het antwoord is mogen, ze kunnen ook kiezen voor een maaltijd die het perso neel verstrekt. En afhalen, vraagt hij grinnikend. Een bewaarder: „Nou nee, ze kunnen hier geen pizza laten bezorgen." Dat gaat dan toch anders dan in het Oostenrijkse ziekenhuis waar prinses Alexia deze winter beland de met een beenbreuk. Volgens Willem-Alexander lagen de prijs lijsten van bezorgdiensten en af- haalrestaurants op het bed. „En we kregen nog korting ook." woensdag 7 september 2016 Terreurverdachte Martijn N. vloog ongemerkt met een ID-kaart naar Turkije om in Sy rië te gaan vechten. Tobias den Hartog Den Haag —Alexander Pechtold, D66 Koning Willem-Alexander mist afhaalpizza in de bajes Nooit eerder opende een Neder lands staatshoofd een gevange nis. Koning Willem-Alexander verbleef gisteren even in het Justitieel Complex Zaanstad, de grootste bajes van het land. Daar hebben de gevangenen straks zelf de sleutels op zak. Jeroen Schmale Westzaan Ffci In het JCZ verblijven twee gevangenen op één cel. Ze hebben elk een eigen tele visiescherm met een eigen afstandsbediening. De gevangenen kunnen buiten hun cellen samen een potje tafelvoetbal spelen. De koning bekijkt een cel in de nieuwe gevangenis. FOTO'S ROBIN VAN LONKHUIJSEN/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9