Lichtmans glazen bol i, 8 NI Allan Lichtman, de koning van de Amerikaanse verkiezingsprofeten heeft voor het eerst in 30 jaar geen idee wat er in november gaat gebeuren. Zijn glazen bol blijft Trump en Clinton op het stembiljet ongewoon duister. In de zomer van 2010 - met nog 28 maanden aan debatten, toespraken, re clamespots en uitglijders te gaan - wist Allan Lichtman genoeg. Barack Obama zou in 2012 weer de Ameri kaanse presidentsverkiezingen gaan win nen, hoe impopulair hij op dat moment ook was. Lichtman bleef erbij, ook toen Mitt Rom- ney twee jaar later Obama op de hielen zat in de peilingen. „Ik heb er verhitte discus sies over gehad met opiniepeilers. Dat kan niet, zeiden ze, zo ver van tevoren een voor spelling doen. Let maar op, zei ik dan, jullie hebben het allemaal mis. Ik krijg gelijk." Het is niet zomaar bluf. Lichtman had op dat moment zeven keer eerder de verkie zingsuitslag juist voorspeld. In 2008, toen een historische verkiezingsdag Barack Oba ma aan de macht bracht, kwam bijvoor beeld uit wat hij al in 2005 voorzag en op papier zette: de Democraten zouden het Witte Huis terugveroveren. „Al hadden ze een willekeurige naam uit het telefoonboek gekozen, dan nog hadden ze gewonnen." Nu de verkiezingsdag op 8 november 2or6 nadert, blijft het echter opvallend stil in het kantoor van historicus Lichtman aan de American University in Washington. Er is nog geen voorspelling, tot verbazing van een leger Witte Huis-watchers. „Of ik dan niet alvast kan zeggen naar wie ik neig, wil len ze weten. Nee, ik weet het echt nog niet zeker genoeg. Heel, heel ongebruikelijk." Lichtman voorspelt welke partij het Ame rikaanse presidentschap verovert aan de hand van dertien simpele stellingen: 'de sleutels tot het Witte Huis'. Ze gaan over za ken als de positie van de regeringspartij in het Congres, de concurrentiestrijd binnen de zittende partij, de economie, schandalen in de huidige regering, successen of misluk kingen in het buitenland en het charisma van de kandidaten. Pragmatische kiezers Peilingen - op dit moment met Clinton op pole position - negeert Lichtman totaal. Het gaat hem om 'onderliggende ontwikkelin gen', niet om zulke momentopnames. Als meer dan de helft van de dertien stellingen waar is, zal volgens hem de zittende partij de meeste stemmen krijgen, in dit geval de Democraten van president Obama. Is meer dan de helft niet waar, dan wint de uitda ger, de Republikeinse Partij. „Mijn theorie, die al dertig jaar correct is gebleken, is dat de verkiezingen feitelijk een referendum zijn over de prestaties van de partij in het Witte Huis. Kiezers zijn pragmatisch: als ze het goed doen, mogen ze nog vier jaar." Zo gaat het al sinds zeker i860, conclu deerde de hoogleraar met terugwerkende kracht. Tot de dag dat Donald Trump zich verkiesbaar stelde. „We hebben nooit eerder in de geschiede nis een kandidaat zoals hij gezien. De din gen die hij gezegd heeft, waren elke andere politicus allang fataal geworden." Het maakt dat Lichtmans model plots niet meer zo betrouwbaar is. Trump maakt het moeilijk om te oordelen over de dertien 'sleutels'. „Er was bijvoorbeeld een interne strijd bij de Democraten, tussen Clinton en Bernie Sanders. Dat is gunstig voor de Re publikeinen. Maar het is de vraag of dat nu zoveel uitmaakt. Omdat Democraten Trump over het algemeen zo afschuwelijk vinden, is de partij toch wel verenigd." De strijd tegen IS in Irak en Syrië hangt ook nog boven de markt. Militair succes le vert de zittende partij in Lichtmans theorie namelijk 1 punt op, die Hillary Clinton na mens de Democraten te gelde zou kunnen maken in november. „Het zou haar enorm helpen als Obama een flinke overwinning kan claimen, bijvoorbeeld door IS uit Mo sul te verdrijven." Er komt zeker een voorspelling, zegt Lichtman. Deze maand, verwacht hij, kort voor of na het eerste tv-debat. „Een debat zelf is normaal gesproken helemaal niet van belang voor mij. Debatten zijn voorspel baar. We kennen de standpunten van de kandidaten al en ze zeggen geen al te gekke dingen. Maar dat gaat deze keer niet op." Derde kandidaat Met Trump weet je het immers nooit. Bo vendien mag mogelijk een derde kandidaat, Libertariër Gary Johnson, mee debatteren nu hij het goed doet onder kiezers die zo wel Trump als Clinton verafschuwen. Dat zou tegen de Democraten werken. Voorzichtig houdt Lichtman er rekening mee dat hij deze keer een voorspelling gaat doen die géén waarheid wordt. Niet omdat zijn model toch niet zo nauwkeurig blijkt, zegt hij, maar omdat de politieke patronen die in de afgelopen decennia steeds terug keerden doorbroken worden. „Ik ben geen waarzegger, mijn voorspellingen zijn geba seerd op het verleden. Dat ik het nog niet weet, of dat ik het straks misschien zelfs mis heb - dat kan, ik ben ook maar een mens - zegt vooral hoe historisch deze ver kiezingen zijn." Trump staat in de jongste peiling van CNN 2 procent voor op Clinton. 13 STELLINGEN 1 Zetels Na de tussentijdse Congres verkiezingen (in 20t4, re(i-) heeft de zittende partij meer zetels in het Huis van Afgevaardigden dan na de vorige tussentijdse verkiezingen. 2 Kandidatuur Er is geen serieuze competitie om de kandidatuur van de zittende partij 3 Zittend president De kandidaat van de regerende partij is de zitten de president 4 Derde kandidaat Er is geen derde partij of onafhankelijke kandidaat van betekenis 5 Goede economie De economie verkeert niet in recessie tijdens de verkiezingscampage 6 Groei De economische groei per hoofd van de bevolking in de vier jaar onder de huidige president is ge lijk aan of groter dan in de vorige presi dentiële termijn 7 Veranderingen De zittende rege ring heeft grote beleidsveranderin gen doorgevoerd 8 Rust Er is geen aanhoudende so ciale onrust in de vier jaar onder de zittende president. 9 Smet De zittende regering is niet besmet door grote schandalen Buitenland De zittende regering lijdt niet onder een grote misluk king op het gebied van buitenlandse of militaire zaken Succes De zittende regering be haalde een groot succes op het ge bied van buitenlandse of militaire za ken Charisma De kandidaat van zit tende partij is charismatisch of een nationale held Geen charisma De kandidaat van de uitdagende partij is niet charismatisch of geen nationale held woensdag 7 september 2016 Karlijn van Houwelingen New York Amerika's 'Maurice de Hond' is wanhopig Als meer dan de helft van de volgen de stellingen waar is, wint de rege rende partij volgens Allan Lichtman de verkiezingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8